Ограниченията върху вноса, въведени от Русия и други подобни мерки, предприети от Китай, Бразилия и Аржентина, застрашават възстановяването на европейската икономика, сочи публикувано днес изследване на Европейската комисия, цитирано от
Reuters.
Европа обаче възнамерява да се съпротивлява.
От началото на глобалната криза през 2008 г. водещите търговски партньори на Европа са въвели или планират 322 нови търговски рестрикции - от заместване на вноса (с местни стоки и услуги) и износни такси до ограничения върху инвестициите и държавните поръчки, се посочва в доклада.
Над 60 мерки са влезли в сила през последните шест месеца въпреки ангажиментите на страните с водещи икономики от Г20 срещу подобни стъпки.
Очаква се идния месец ЕС да представи планове за правни и политически средства за борба с ограниченията, които основните му търговски партньори налагат, показват документи, с представени на Reuters.
"Водещите световни икономики трябва да премахнат рестриктивните търговски мерки, които спират растежа", тъй като икономическото възстановяване все още е нестабилно, отбелязва в коментар по доклада еврокомисарят за търговията Карел де Гухт.
Търговските бариери засегнаха ЕС в по-голяма степен, отколкото повечето останали търговски региони, нанасяйки удар по 1,7% от износа на европейски стоки, и вероятно тази тенденция ще продължи, заключава докладът.


ЦСКА се докопа до плейоф в Лига Европа след драматичен мач с Макаби
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
След 8 години: Германец успя да си върне конфискуван от полицията Golf
Земеделец откри 500-килограмова неизбухнала бомба в двора си
Мощна експлозия в завод за боеприпаси край Рим
Бащата на Михаела: Посегнеш ли й - ще ти откъсна ръцете и ще ти изтръгна езика! Бог прощава - аз не!
Александра Начева донесе втори бронз от европейското по атлетика
преди 15 години Това е една радостна новина за нас, ако европа спре да изнася производства в Катай, тя ще започне да изнася повече производства в държави с ниско заплащане като нашата, а ние за да заприличаме на нормална икономика ни трябват други работодатели, които знаят какво е бизнес а не печалбарство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Това е другата страна на монетата "валутна война". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години taka nare4enata svobodna targovia ne e ot polza nito za sveta nito za evropaedinstveno lihvarite i monopolite pe4eliat ot neia отговор Сигнализирай за неуместен коментар