IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Bundesbank предлага държавите в опасност от фалит да налагат данък богатство

Налагането на такъв еднократен данък обаче крие значителни рискове и трябва да се прилага само в крайни случаи, предупреждава банката

16:07 | 27.01.14 г.
Автор - снимка
Редактор
Bundesbank предлага държавите в опасност от фалит да налагат данък богатство

Държавите от Европейския съюз (ЕС) в опасност от фалит да разчитат първо на частното богатство на гражданите си преди да търсят чужда помощ, предлага Bundesbank.

Според германската централна банка затруднените страни трябва да наложат "еднократна капиталова такса, която кореспондира с принципите за национална отговорност, според които данъкоплатците са отговорни за задълженията на правителството преди да се стигне до солидарност от други държави“, посочва институцията в становище, цитирано от Ройтерс.

Bundesbank обаче предупреждава, че налагането на такава такса носи значителни рискове и няма да бъде лесно, затова тя трябва да се прилага само при изключителни случаи.

Международният валутен фонд (МВФ) също коментира преди няколко месеца подобна опция. В свой доклад фондът посочи, че за да се намалят дълговете на еврозоната до нивата от 2007 г., трябва да се наложи 10 на сто специален данък за домакинствата с положително нетно богатство.

През 2012 г. например Германският институт за икономически изследвания калкулира, че 10-процентна такса върху личното състояние над 250 хил. евро би внесло в хазната около 230 млрд. евро. Институтът обаче не даде данни за страните, засегнати най-много от кризата.

Гърция например получи 240 млрд. евро от еврозоната и МВФ, за да избегне фалит и евентуално излизане от еврозоната. Все още страната не е получила всички средства по линия на спасителните програми.

Bundesbank подчертава, че не би подкрепила подобен данък богатство, защото това би навредило на икономическия растеж на Германия.

Централната банка посочва още, че реформите в Ирландия, Гърция, Испания, Италия, Кипър и Португалия са положили основата за един устойчив растеж. Институцията обаче остава загрижена заради високите нива на публичния дълг в тези страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:53 | 01.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още