IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия брои приятелите си в ЕС със случая "Скрипал"

Няколко държави отказаха да изгонят руски дипломати и причините за това са различни, показва проучване на EU Observer

13:01 | 28.03.18 г. 14
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Случаят "Скрипал" показва кои са приятелите на Русия в Европейския съюз. До този момент само няколко страни от общността отказват да експулсират руски дипломати. Това са Австрия, България, Кипър, Гърция, Люксембург, Малта, Словакия, Словения и Португалия.

Всички те изразяват солидарност с Великобритания, но имат и своите причини да не се присъединят към общата вълна. Какви са причините, става ясно от проучване на EU Observer.

Лисабон например иска реакция на ниво ЕС, а не двустранни ходове или мерки, предлагани от някакви фракции от държави в рамките на общността. "Това е ефективният отговор предвид сериозността на сегашната ситуация", казват от външното министерство на страната.

В началото на седмицата говорител на Европейската комисия (ЕК) заяви в брифинга в Брюксел, излъчен във видеосистемата на Комисията, че реакцията на членовете на общността за случая "Скрипал" е координирана по време на заседанието на лидерите. Всяка държава обаче сама решава какви стъпки да предприеме.

Малта и Люксембург пък се притесняват, че имат толкова малки по численост мисии в Москва, че с изгонването на дипломат и ответна реакция на Русия, дипломатическите отношения с Русия на практика ще бъдат прекъснати.

Правителството в Люксембург иска първо да изчака и заключенията от проверката на случая, допълва още говорител на външното министерство пред изданието.

Словакия все още обмисля какви ходове да предприеме в този случай. Словения пък е на мнение, че е твърде рано за реакция, защото първо трябва да бъдат изяснени подробностите около отравянето на бившия шпионин Сергей Скрипал.

При други държави пък има дългогодишни връзки с Русия. Една от тях е Австрия и по-точно коалиционният партньор на управляващите - крайнодясната Партия на свободата. Тя има подписано споразумение за сътрудничество с управляващата "Единна Русия".

В официално изявление на правителството се казва още, че Виена иска да запази неутралитет в тази ситуация и да гради мостове между Изтока и Запада. "Искаме да оставим отворени каналите за комуникация с Русия", пише още в съобщението.

България също е посочена от EU Observer като близка на Русия страна, цитирайки бизнес отношенията ни с руски фирми. Официално София посочва, че иска да запази неутралитет като страна ротационен председател на ЕС.

Гръцкото Министерство на външните работи не е отговорило на запитването на изданието. В управлението обаче също присъства крайнодясна, свързана с Русия партия - "Свободните гърци". В предишни изявления от партията са казвали, че никога няма да наложат санкции срещу постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Атина иска и повече доказателства за случая в британския град Солсбъри.

Близките връзки често са свързани и с икономически интереси. Не е странна реакцията на Кипър, в чиито банки стоят милиарди евро руски капитали. Страната, както и Малта, продаде и хиляди паспорти на руски граждани, посочват от EU Observer.

Обикновено в списъците с близките приятели на Русия е и Унгария. Страната е и икономически обвързана с Москва - планира да изгради два ядрени реактора с помощта на руската страна. Будапеща обаче изненадващо се присъедини към страните от ЕС, които изгониха руски дипломати.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:44 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 20 rate down comment 1
Стефчо
преди 6 години
то не е въпроса да се броят приятелите, а доказателствата, ама като няма доказателства се броят приятелите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 8
bgMan
преди 6 години
Това ли ви остана единствения коз за отрицание?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 10
vzhekoff
преди 6 години
Абе да не стане като химическите оръжия в Ирак ? Тони Блеър и ГБ бяха ли осъдени за разпалване на война по измислени и фалшифицирани обвинения?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 7
0pk
преди 6 години
Злите езици говорят, че ние не гоним руски шпиони, щото сме щели да останем без половината парламент, правителство и президент :DDD
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още