Най-големите въпросителни за глобалната икономика през 2019 г. са развитието на търговската война между САЩ и Китай, ситуацията с дефицита на Италия и Brexit, твърдят в прогнозата си за 2019 г. анализаторите на Schroders. Те бяха в България по покана на партньорите си от „Карол Капитал Мениджмънт“, за да представят очакванията си за глобалната икономика през 2019 г. пред институционални инвеститори.
Eскалация на търговските войни
Въпреки че САЩ и Китай водят търговска война помежду си, е изключително важно да се отбележи, че ефектът не е негативен единствено за двете държави, а засяга и икономическия ръст на глобално ниво, отбелязва Азад Зангана, водещ анализатор на Schroders. Доста стоки, върху които се наложиха мита, не са изцяло произведени от китайците или американците, а в процеса участват и трети страни. Статистиката показва, че например над 2% от брутния вътрешен продукт на Тайван е зависим от китайския износ към САЩ. Тази верижна реакция вече се усеща и глобалната търговия инкасира спадове през последните месеци.
За САЩ тази война не е единствено с цел предоговаряне на търговските взаимоотношения, но и начин да защитят своята интелектуална собственост от Китай. За да постигне това, президентът Тръмп знае, че има предимство, понеже около 19% от китайския брутен вътрешен продукт се формира от износ към САЩ, докато при американците цифрата е само около 8%. Засега няма индикации, че двете страни ще достигнат до споразумение и според прогнозата на Schroders предстои налагане на още мита догодина.
Допълнителна ескалация на търговските войни би имала лош ефект върху икономическия ръст на държавите от развиващите се пазари, понеже голям процент от брутния им вътрешен продукт е зависим от износа. В допълнение, силният долар също е насрещен вятър, но евентуален спад на американската валута би оказал изключително положителен ефект върху тези пазари.
Прегряла ли е американската икономика?
Макроикономическата обстановка в САЩ е изключително благоприятна през 2018 година. Фискалните стимули спомагат брутният вътрешен продукт на страната да се увеличи с около 0,6% и консенсусът е, че на годишна база ще отбележи ръст, близък до 3%. Ефектът от стимулите ще започне да намалява от 2019 г. и анализаторите прогнозират спад, но според тях в следващите 2 години вероятността от рецесия е малка.
През последните години безработицата в САЩ спадна изключително много и е на най-ниските си нива от 1969 г. насам. В момента отворените нови позиции са повече от безработните. С други думи, ако някой няма работа в САЩ, това е или поради грешна квалификация, или понеже се намира в различен район от компаниите, които търсят персонал. Този дефицит на квалифицирана работна ръка дава сигнал, че американската икономика започва да прегрява. Заплатите се увеличават и инфлацията започва да расте. Поради тази причина Schroders очакват Федералният резерв да повиши лихвите още веднъж през 2018 г. и поне още два пъти през 2019 г.
Еврозоната и рисковете, свързани с Италия
Данните за икономическия ръст в Еврозоната показват, че той е по-нисък в сравнение с този от миналата година. Главна причина за това е отрицателният принос на нетния износ (нетен износ = износ – внос), предизвикан най-вече от търговските войни. Въпреки това, изключително положително е, че вътрешното търсене се увеличава. С други думи, потребителските разходи и инвестициите се повишават в района, а точно това цели Европейската централна банка (ЕЦБ). В допълнение, безработицата продължава да спада, което също е доста положителен факт. Пoради това анализаторите очакват, че ЕЦБ ще увеличи лихвите два пъти догодина, като започне от септември и ще последват още няколко повишения през 2020 година.
Ситуацията с Италия е много интересна. В момента популисткото правителство на страната спори с Брюксел за заложения бюджетен дефицит за следващата година. Въпреки че италианският дълг е един от най-високите в Еврозоната, трябва да се отбележат две важни неща. Дори и сега държавата да си финансира проектите на по-висока цена, средната доходност по държавните ценни книжа за последните 7 години е около 3% - сравнително ниско ниво. В допълнение, ако не се включат разходите за лихви по дълга, страната успява да излиза на бюджетен излишък. Поради тези причини смятаме, че кредитният риск на Италия не е толкова висок в краткосрочен план, отбелязва Азад Зангана.
Brexit
През ноември Европейският съюз и Тереза Мей се споразумяха за сделка и вече всичко зависи от това дали правителството на Великобритания ще одобри този вариант на излизане. Ситуацията е трудно предвидима, понеже Мей няма мнозинство в парламента, а опозиционните партии дадоха да се разбере, че са против договорените условия.
Гласуването е на 11-ти декември и е доста вероятно първоначално сделката да бъде отхвърлена. Въпреки това, ако Великобритания излезе от ЕС без договорени условия, това би било изключително негативно за икономиката на страната и най-вероятно ще настъпи рецесия. Поради тази причина според анализаторите парламентът накрая ще бъде принуден да одобри сделката. Дори при този сценарий е важно да се знае, че ще настъпи преходен период от 21 месеца, в който лидерите на ЕС и Великобритания трябва да договорят допълнителни условия. Икономистите на Schroders oчакват висока волатилност през следващите месеци, най-вече при лирата.
преди 6 години Най-същественото за началото на 2019 година е наличието на държавната грешка за неограничавани щети при работата на централната банка.При запазването на грешката ще продължи с нарастване на страданията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар