IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как точно ще платим за европейската Зелена сделка?

Очаква се страните от Западна Европа да бъдат основните финансови източници на прехода, докато държавите от ЦИЕ ще са главните реципиенти на предоставените средства

19:33 | 17.12.19 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Попътните икономически ветрове не помагат

Като се имат предвид новите цели, финансовите последици ще бъдат изключително сериозни. Това се дължи не само на прякото въздействие на новите цели, но и на факта, че международните условия на световната икономика се влошиха чрез отслабване на глобалния и европейския растеж на брутния вътрешен продукт (БВП). Освен това несигурността около Brexit ще намали годишното финансиране на ЕС с над 12 млрд. евро. Остава да видим как тези международни последствия ще повлияят на преговорите, както и решенията относно източниците и инструментите на финансиране. 

Фонд за справедлив преход

Фондът е създаден, за да допълни съществуващите фондове за сближаване за социалния, както и структурния преход на онези региони на ЕС, които са силно зависими от въглищата, за постепенно прекратяване на производството на твърдите изкопаеми горива.

Понастоящем около 50 региона в 18 страни от ЕС ще отговарят на условията за финансова подкрепа, след като обхватът на фонда нарасна отвъд въглищата.

Основен компонент за насочване към „най-уязвимите региони и сектори“ е създаването на нови работни места, осигуряване на обучение за работа и насърчаване на развитието на нови индустриални сектори в страни, като Полша, Унгария и Чехия, или такива с нисък БВП на глава от населението, като Румъния, България и Гърция.

Безвъзмездни средства или заеми?

Обещаната цифра от 100 млрд. евро за Фонда е почти три пъти по-висока от 35-те милиарда евро в него. Но редица страни от ЦИЕ задават въпроса каква част от това финансиране всъщност ще бъде безвъзмездно и каква ще бъде под формата на заеми или гаранции.

От колко голямо финансиране се нуждае Полша?

Консултантската компания McKinsey изчислява, че Полша се нуждае от инвестиции в своите активи за производство на електроенергия в размер на 150 млрд. евро до 2050 г.

Полското правителство определи списък за инвестиции за „Фонда за справедлив преход“ на ЕИБ, който достига до най-малко 578 млрд. евро за енергийни проекти до 2030 г.

В тази светлина определените 100 млрд. евро от фонда няма да бъдат достатъчни за финансиране на скъпата енергийна трансформация на страните - особено ако по-голямата част от тази сума ще представлява кредити. Това може да увеличи дълговете на по-бедните страни и да подкопае тяхната икономическа конкурентоспособност. Самата ЕК изчисли, че са необходими инвестиции в размер на 180-290 млрд. евро годишно до 2050 г., за да се постигне целта от ограничаване на покачването на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий.

Връщане към ядрената енергия

Освен огромната нужда от сериозно финансиране в страните от ЦИЕ, някои страни от ЕС, в това число Франция и Великобритания, призоваха за включване на ядрената енергия в списъка с чисти енергийни източници, тъй като в противен случай намаляването на емисиите на парникови газове в ЕС с 50-55% до 2030 г. не може да се разглежда като реалистична цел. В същото време страни като Германия, Австрия и Люксембург се противопоставят на тази идея.

Фонд за модернизация

За одобрението на Зелената сделка на ЕС е необходимо Фондът на ЕИБ да бъде свързан с политиката на кредитиране на други банки, което ще увеличи размера на съфинансиране, достъпно за определени държави членки, от 50% на 75 на сто. Десет страни в блока – България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия, които участват в европейската схема за търговия с емисии на въглероден диоксид и отговарят на изискванията на Фонда за модернизация, също ще се възползват от по-високо ниво на съфинансиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 9 rate down comment 7
Hahoto
преди 4 години
Ние вече яко плащаме, въпросът е как да ни измъкнат още повече пари, плашейки ни с измисленото Чудовище Климат! Тези, които продават технологии ще забогатеят в Зелената сделка, тия които ги купуват и закриват собствения си ресурс ще обедняват. Ние сме от страната на булката!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 6
Бидонойл
преди 4 години
По принцип избягвам да използвам този аргумент, защото не обичам просешкия манталитет, но е твърде вероятно да получим много повече отколкото ще платим. Както пише в статията, основната финансова тежест ще падне върху богатите страни. А ние просто трябва да се постараем да усвоим възможно най-голяма част от средствата и без шмекерлъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 6
zelka007
преди 4 години
дядя вова , как успя да интегрираш хамериканците в чисто европйска вътрешна работа :))) ... ЕС има от няколко петилетки , почти без прекъсване , положителен търговски баланс със света ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 9
дядя Вова
преди 4 години
Как точно ще платим за европейската Зелена сделка? Както е и замислено - с мизерия.Намалено производство и намалено потребление.Отново за американски кеф и европейска сметка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още