IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трета седмица Русия не доставя газ в Европа по "Ямал"

"Газпром" не планира скоро и търгове през електронната платформа за търговия с природен газ, сочи справка

13:25 | 10.01.22 г. 30
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Вече трета седмица потокът по газопровода "Ямал" е обърнат - от Германия към Полша, сочат данните на германския мрежов оператор Gascade, цитирани от Ройтерс. Газопроводът е едно от трасетата за доставка на руски природен газ в Европа и преминава през територията на Беларус и Полша с крайна дестинация Германия.

От 21 декември обаче доставките са реверсивни, тоест от Германия към Полша, което в първите дни предизвика рекордни цени на европейските газови пазари. Цената на суровината за кратко достигна 180 евро за мегаватчас, но след това пристигащите танкери с втечнен газ от САЩ успокоиха търговията.

Средната цена за доставка на природен газ през януари е 113 евро за мегаватчас.

По "Ямал" традиционно в Европа влиза около 1/6 от руския природен газ. В своята традиционна пресконференция в края на годината руският президент Владимир Путин обвини Германия, че не използва излишен евтин газ за стабилизиране на европейските пазари, а го продава с големи печалби на Полша и Украйна (чрез реверсивните потоци по "Ямал").

В последните месеци един от основните пътища на руския природен газ към Източна Европа е "Турски поток". По газопровода от неговото въвеждане в експлоатация (през януари 2020 г.) до 31 декември 2021 г. са пренесени 34,8 млрд. куб. метра газ, сочат данни на Daily Sabah. От тях 16,8 млрд. куб. метра са за Европа.

Общият капацитет на двете тръби на "Турски поток" е 31,5 млрд. куб. метра годишно. Плановете бяха едната тръба да захранва директно турския пазар, а другата (с капацитет от малко под 16 млрд. куб. метра) - европейските клиенти на "Газпром". Тези данни означават, че около половината от номиналния капацитет на газопровода е останал незапълнен през последните две години.

Преди дни "Газпром" подписа нов 4-годишен договор за доставка на газ с турската Botas и тогава стана ясно, че поне 1/3 от капацитета на "Турски поток" остава незаета през 2022 г.

През последните месеци въпреки газовата криза в Европа Русия доставя единствено заявените количества по дългосрочните договори. "Газпром" има възможност да извършва и спот доставки през специално създадена електронна платформа, но данните от нея показват, че последните договори през нея са сключени през октомври 2021 г. Става въпрос за доставки през 2023 г., показва справка на сайта на "Газпром Експорт".

От началото на 2021 г. до края на сепември през електронната платформа "Газпром Експорт" достави в Европа 7,4 млрд. куб. метра газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

20
rate up comment 3 rate down comment 3
evlogi
преди 2 години
То ако манипулациите имаше как да се включат в БВП, щяха да са на първо място като сектор в икономиката им....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
А некои лъжливи тролчета тук смеят да твърдят, че Русия не се занимавала с манипулации и не е виновна за нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 2 години
дреме ми за русия... по ме притеснява на Импа дивидентчето! :):) Сега пак требва да хвърлям от хубавото сирене в кофата, че да има и за него да облажи, бедния ром!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Таман туй щях да напиша,че явно не ни трябва много вече..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 3
aldy
преди 2 години
Сините сливи са зелени, когато са червени. За Европата не знам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 7
aldy
преди 2 години
Европата не ще мръSSния руски газ. Да се махат. Те това и правят. Иначе каква ще е причината корабът "Акадимик Черский" и шхуната "Фортуна", които довършиха СП-2, да се отправят в Калининград? Очаква се да започне изграждането на тръба към Калининград. И тогава Европата ще въздъхне свободно. А тръбната връзка между Западносибирското газово находище и "Сила Сибири" пък ще даде възможност за транспортиране на отказаните от ЕС количества газ към Китай. Отделно, започва проект за тръба през Монголия. Европата няма защо да се притеснява повече за недемократичния газ. Да си върти перките и да снима Луната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 2
Dr.Bah
преди 2 години
Това означава, че Европа използва по-малко изкопаеми горива. Значи сме станали по-зелени. Това показва, че Европа не е толко зависима от руски газ. Не съм чул някъде да е свършил газта, а цената си е чисто спекулативна и от нея печели не само производителя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 6
vzhekoff
преди 2 години
Що така бе пръдле, що тъй подскачаш, нещо са ти кухи опорките :) Докато ти виеш на умряло и пущаш миазми, Газпром си броят пачките и почват трети небостъргач до Петербург. За твоите празни приказки знаем, а междувременно балканският поток работи даже над проектния капацитет :). Лошото на пропагандата е, че тя освн пpъgни, друго не произвежда. Пример за това си ти :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
русофил сиромахомил, антагонист на путинофилите(обожествяващи кремълскиятЧикатило)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 2 години
Ти наистина си абсолютно босичък. На спотови цени газпром продава на България, Гърция, Полша и др. с държавни газови компании. Количествата не са големи и в края на годината отпадат 10 млрд куб метра, купувани от Полша. На частните немски и австрийски фирми продава по дългосрочни договори с привързана към петрола цена. Запомни ли, цената на руският газ за Германия и Австрия се определя от стойността на петрола. Така че се получава средна цена на продажбите да е 370$, а цената която обяви(преди около 2 месеца) самият путин за германските му партньори е 250$. Когато Стоян Петров каже, че големите руски енергийни проекти са големи руски празни приказки, значи е така. През 2022 г над 1/3 от Турският поток ще е празна, 2/3 от силата на Сибир също и за СП-2 ти гадай колко ще е празен. Не е в характера ми да обиждам, но в твоят случай съм длъжен да ти съобще, че си обикновено гьотверенче. Първо печалбите на газпром не са рекордни, защото за 2021 г са 26 млрд долара а през 2011 г бяха 44 млрд. Второ, няма сериозна фирма която да не е с големи печалби през 2021 година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още