IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САЩ и ЕС сключиха сделка за допълнителни доставки на втечнен природен газ

Съвместна работна група между Белия дом и ЕК ще работи за намаляване зависимостта на Стария континент от руски природен газ

11:51 | 25.03.22 г. 31
<p>
	<em>Снимка: Robert Perry/EPA/Bloomberg</em></p>

Снимка: Robert Perry/EPA/Bloomberg

Европейският съюз (ЕС) направи първата крачка в посока намаляване зависимостта на Стария континет от доставките на руски енергоизточници. В петък ЕС и САЩ се договориха да увеличат щатските доставки на втечнен природен газ за Европа, пише CNBC.

От САЩ заявиха, че ще работят съвместно с международните си партньори, за да осигурят за Европа поне още 15 млрд. кубични метра втечнен природен газ тази година. Съгласно споразумението страните членки на ЕС ще работят, за да гарантират търсенето на 50 млрд. куб. м втечнен природен газ от САЩ до поне 2030 г.

Европа внася повечето руски газ чрез тръбопроводи, като само малка част от него е под формата на втечнен природен газ. Русия доставя около 150 млрд. куб. м газ към Европа чрез тръбопроводи, като само между 14 и 18 млрд. куб. м са под формата на втечнен природен газ, пише Bloomberg.

По време на пресконференция американският президент Джо Байдън и председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обявиха създаването на обща работна група, която да работи върху намаляването на зависимостта на съюза от руски енергоизточници. Друга цел на работната група ще е подсилването на енергийната сигурност на Украйна и ЕС за следващите два зимни периода.

"Обединяваме се, за да намалим зависимостта на Европа от руска енергия", заяви Байдън, а председателят на ЕК допълни, че обемът от 15 млрд. куб. м годишно "е голяма стъпка в тази посока".

Това са поредните мерки, които ще засегнат Русия, докато войната в Украйна продължава вече месец.

Изявлението бе направено на фона на нараснали опасения, че страните вносителки на енергия продължават да пълнят хазната на руския държавен глава Владимир Путин на ежедневна база с приходи от продажби на петрол и газ.

Работната група ще се ръководи от представител на Белия дом и на ЕК. Основната ѝ цел ще е да диверсифицира доставките на втечнен природен газ в съответствие с целите за климата и да намали търсенето на природен газ.

В резултат на изявлението петролът, който поскъпна рязко през последните четири месеца и достигна най-високото си ценово равнище от 2008 г. в началото на март, рязко поевтиня.

Към 11:27 ч. българско време американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) изтрива 2,35% от стойността си, или 2,64 долара, спадайки до ниво от 109,7 долара за барел.

Световният бенчмарк Брент поевтинява с 2,13%, или 2,53 долара, до 116,5 долара за барел.

В последните дни пазарът на петрол премина през силноволатилна търговия поради очаквания за налагане на ембарго на ЕС върху руския износ на петрол. Страните членки на съюза обаче засега се въздържат да ограничат вноса на руски петрол поради опозицията на някои страни, включително Австрия.

Към момента ЕС получава близо 40% от газа си през руски тръбопроводи, някои от които преминават през Украйна

Новата енергийна стратегия на Европа, която ЕК очерта по-рано този месец, цели да замени 101,5 млрд. куб. м руски газ през 2022 г. с алтернативни източници на доставки, изграждането на възобновяеми източници и засилване на енергийната сигурност. ЕС цели да си гарантира вноса на 50 млрд. куб. м втечнен природен газ от нови доставчици.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

19
rate up comment 6 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Цената е борсова. Както се търгуват всички комодити продукти. Или искаш някой тебе да те пита за одобрение, тавариш??!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 3
studioaa
преди 2 години
Прав си но печките на дърва ще доведат до почти пълното опустяване на София. Къде ще сложиш печка при положение, че само имотите от преди 1960 имат възможност за това. Е вярно е, че ще видим най-големия срив на имотния пазар в София с 90-99%. Сам започваш да се досещаш че София е новият Детройт. Без газ в София нама да има дори вода та камо ли парно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 5
onezero
преди 2 години
Цена нещо? или както винаги там плащаме с празен чек?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Изхода от цялата ситуация е елементарен. Русия се прибира там откъдето изпълзя. Донецк/Луганск автономия / протекторат, Крим се връща на Украйна. Путин плаща разрушенията. Украйна остава неутрална, но с възможност за ЕС. При нападение от Русия над Украйна , НАТО има право да се намеси. Санкциите падат. Ето може бързо да стане :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Като няма газ за отопление ще ползваме печки на дърва :) Какво лошо има ? Да зеления преход ще се забави, ще увеличим температурата , но да му мислят арабите които не искат да копат сега газ и петрол защото ги устройва цената :) Та повече температура повече "сухост" при арабите :П
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
С хора които са виждали слънчев панел само на снимка в гугъл няма какво да им обяснявам. Ако ви харесват цените на газ,ток и петрол то плащайте си ги :) Парите са си ваши :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 2
studioaa
преди 2 години
Тази сделка е добра и така ще се избегне пълно замръзване на индустрията. Но газ за отпление пак няма да има. Тези количества са крайно недостатъчни и е нужно най-малко x10 или x15. Азерски газ от Газпром няма да има но Европа има въглища и Англия е направо много богата на тях. Отварянето на мините и премахването на зелената сделка трябва да е на дневен ред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Ммм бъркаш много :) Много от фабриките в България са просто едни халета с голям и хубав покрив (равен) в повечето случаи. На 1 квадрат падат 2.5 киловата. Аз например с 40 панела си карам живота изцяло офлайн. Идеята за фабриките е ,че те работят предимно през деня когато така или инъче има слънце, освен това за нас е важен по точно uv индекса не толкова слънцето. Та вържеш си панелите слагаш един хибриден инвертор и си допълваш енергията от енергото. Няма батерии , няма поддръжка и т.н. Тока ти намаля до 50-60% средно-годишно ! Тествано , работи :) Дори и през зимата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Добре нека да е с Газпром :) без значение ... държавна компания. Ако искаш да кажеш ,че ще я национализират то и ние може да национализираме много неща :) Изобщо защо трябва да ме интересува Русия ?!?!?! Аз не съм се нацеждал на 90% зависимост. Това го правят всички комунистически правителства от 45-та до 2021-ва !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
Сделките със САЩ не струват хартията, на която са написани..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още