IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Около 40% от работещите българи се трудят в сектора на услугите

Средната работна седмица у нас е 40,9 часа при 37,7 часа в Дания и 43,9 часа в Исландия

12:20 | 06.10.12 г. 3
<p>
	Снимка: БТА</p>

Снимка: БТА

Около 40% от работещите българи са се трудили в областта на пазара на услуги, сочат последни данни на европейската статистическа агенция Евростат.

Според европейската статистика в промишлеността, включително и строителството, са били заети около 32% от работещите българи. В сферата на непазарните услуги са били заети около 22% от работещите ни сънародници, а в земеделието - 6,7%.

Българинът работи средно по 40,9 часа седмично, отчита още анализът на Евростат. По този показател най-активно в Европа се трудят в Исландия - по 43,9 часа седмично, във Великобритания - по 42,2 часа седмично, в Румъния и Словакия - по 41 часа седмично и т.н. Най-малко седмично работят в Дания - 37,7 часа, в Ирландия и Норвегия - по 38,4 часа, Италия - 38,8 часа, Финландия - 39 часа.

Според европейската статистика почти 70% от заетите лица в Европейския съюз през 2011 са работили в сектора на услугите в сравнение с 62% през 2000 г. Най-нисък процент заетост в сектора на услугите е регистриран в Румъния - 43%, а най-висок в Люксембург - 85%.

В пазарните услуги като търговия, транспорт, финансови услуги и др. са били заети около 40% от работещите в ЕС. В непазарните услуги като здравеопазване, публична администрация, образование и др. са били заети около 30% от работещите европейци, в индустрията и строителния сектор - 25% и в земеделието - 5%.

В областта на промишлеността най-активно са били заети хората в Чехия и Словакия - по около 40%, Финландия - 37%, Естония и Словения - по 32% и др. Най-нисък е този процент в Люксембург - 13%, Холандия - 17%, Гърция - 18%.

В областта на земеделието най-активно са били заети хората в Румъния - 28%, Гърция и Полша - по 12%. Най-малко със земеделие са се занимавали във Великобритания и Белгия - по 1,2%, Германия - 1,6%, Швеция - 2%.

Делът на служителите, които са имали договор с ограничена продължителност, е бил най-висок в Полша - 27% от служителите и работниците, в Испания - 25%, в Португалия - 22%, а най-нисък е бил този дял в Румъния - 2%, Литва - 3%, България и Естония - по 4%.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Де да беше чак толкова просто, колкото си го представяш. Като човек, работил цял живот в производството (започнал съм през 1978-а година) мога да ти кажа, че производителността на труда ни е най-дребния проблем. Имаме достатъчно и достатъчно добри машини и хора, които да работят на тях. Но темата е много дълга, а аз не искам да се превръщам в мърморещ недоволник. Някой ден ако ми остане време ще напиша някои неща по въпроса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
Vesko94
преди 11 години
Тези данни показват, че повече работно време не означава и повече производство. Какво като стоиш с 4-5 часа повече на работа, като за това време не си произвел това количество стока, което друг може да произведе за по-кратък период. А и ако сравняваме България със Западна Европа ще видим, че цялото производството на Запад е механизирано. Тук все още се залага предимно на човешкия труд. Тази практика не е начин за голяма конкурентноспособност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Но ако се съди по заплатите малко хора у нас работят повече от половин час на ден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още