IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

NBG и Eurobank са на крачка от национализация

Двете банки няма да успеят да намерят нужните средства, за да останат независими, все по-вероятно е да минат под контрола на държавата

09:48 | 08.04.13 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
NBG и Eurobank са на крачка от национализация

Плановете за сливане на две от най-големите банки в Гърция – National Bank of Greece и Eurobank, са под въпрос. Операцията, при която NBG трябваше да погълне Eurobank, е спряна и няма да продължи, докато двете финансови институции не си набавят достатъчно капитал, пише Ройтерс.

През февруари NBG придоби 84,3 на сто от капитала на Eurobank чрез размяна на акции като част от плана за консолидация на банковия сектор в Гърция. Такава се налага заради тежката криза и дълбока рецесия в страната.

Планът обаче предизвика известни притеснения у Тройката – Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, за това, че сливането ще създаде банка, която ще е твърде голяма в съотношение с брутния вътрешен продукт на Гърция.

„Окончателното решение за сливането ще бъде взето от Фонда за финансова стабилност на Гърция“, е заявил официален представител на страната, пожелал анонимност.

NBG и Eurobank, които са представени и в България съответно чрез Обединена българска банка и Юробанк И Еф Джи, се нуждаят от общо 15,6 млрд. евро свеж капитал, за да стабилизират показателите си за капиталова адекватност в съответствие с изискванията на централната банка.

За момента международните кредитори са одобрили схема за рекапитализация, според която повечето от парите ще дойдат от фонда за стабилност, а в замяна той ще получи акции и конвертируеми облигации.

За да останат частни банки, двете финансови институции трябва да гарантират, че поне 10 на сто от новите акции, които ще бъдат предложени, ще бъдат купени от частни инвеститори.

„Двете банки са изпратили писма до централната банка, в които се казва, че те едва ли ще могат да осигурят 10% от нужните средства от частни инвеститори“, посочва източникът на Ройтерс. Това означава, че и двете вероятно ще попаднат под управлението на държавния фонд.

Източникът е потвърдил и друга информация – че двете банки ще търсят начини за рекапитализация независимо една от друга. След като набавят парите, фондът за стабилност ще трябва да реши дали може да се премине към сливане на NBG и Eurobank.

Очаква се делът на NBG в Eurobank да бъде силно разводнен като резултат от набавянето на нов капитал, а анализаторите очакват масирани разпродажби на акциите на двете банки днес.

В петък акциите на Eurobank пропаднаха с 21 на сто до 0,15 евро за брой и обща оценка 82,94 млн. евро. Пазарната капитализация на NBG пък се сви с 11,1 на сто до 0,52 евро за акция и общо 637,83 млн. евро, показват данните на Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:35 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 2 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 11 години
А дано , нещо позитивно да се случи най сетне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 16 rate down comment 4
evg9
преди 11 години
Аз не се съмнявам в стабилността им, аз се съмнявам в коректността им и в способността на българските власти да защитят българските вложители от банкови шмекерии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 8
studioaa
преди 11 години
ЕЦБ защо е безучастна?? Защо не им напечата малко парици и готово...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 22 rate down comment 2
saruman
преди 11 години
Аз говоря за стабилността на нашите банки, а това дали са въвели месечната такса за обслужване на разплащателни сметки е друг въпрос;) Отношението на капиталова адекватност по първи стълб, изисквано от БНБ от българските банки, е 12%, по-високо от минимално изискуемото в ЕС (8%). Всъщност капиталовата адекватност на повечето ни банки в момента е около 17%, така че няма драма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 24 rate down comment 4
evg9
преди 11 години
В момента в ОББ имам разплащателна сметка с отрицателно салдо от -3 лв.!!! Сметката не е използвана от години. Ако не бях и обърнал внимание, един ден банката може да ми поиска жилището заради натрупани такси. Препоръчвам на всички проверете всяка банка с която сте работили. Работете вече само с една банка, използвайте само една сметка и максимум два депозита - краткосрочен и дългосрочен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 7
deant
преди 11 години
Егати кой е този европромит, който постоянно ми цъка минуси? Чак ми е смешно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 25 rate down comment 7
evg9
преди 11 години
О, източват ги и дори подстригват своите вложители. От близо една година банките увеличиха някои такси и въведоха нови без да предупреждават своите клиенти. Такава такса н-р е месечната такса за обслужване на разплащателна сметка за граждани в размер на 1,5 лв. Фирмените са с много по-висока такса. И тези пари ги искат само за да може да стои в техните компютри инфото че имате сметка, а ако правите нещо по нея, се плащат отделни такси. Някой може ли да ми даде разходната сметка на тази такса, че да си позволяват да искат 1,5 лв. на месец?!Ако сметнете парите, които печелят банките от тази такса за година, ще видите че размерът им е близък до печалбата на цялата банкова система.По-голяма печалба, по-големи отчисления за банките-майки, т.е. българските вложители се оказват дойни крави за некадърните европейски банкери!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 28 rate down comment 9
deant
преди 11 години
Според мен, Оли, Барозу, Шулц, РомПой, и всичките други еврочиновници трябва да бъдат подведени под отговорност, защото те са хората управляващи този съюз и те допуснаха такива глупости да се случват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
kefal
преди 11 години
:), на хартия е едно, ама реално как е ...Аз затова казвам, че е добре да се интервюират управителите на тези 2 банки у нас, да обяснят какво е положението при тях, докато е време а не после...А какви врътки правят или могат да направят централите, това е друга тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 15
rinaa
преди 11 години
ОББ и Пощенска не са ли вече едно и също , нали се сляха преди месец?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още