IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Шойбле отново заговори за Grexit

Идеята е Гърция да може сама да си позволи стандарта на живот, който иска да има, твърди германският финансов министър

10:19 | 16.07.15 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Волфганг Шойбле.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Волфганг Шойбле. Снимка: Ройтерс

Едно временно излизане от еврозоната вероятно ще е най-добрият сценарий за Гърция, заяви за пореден път германският финансов министър Волфганг Шойбле по време на свое участие в Deutschlandfunk. По този начин германският министър отново рекламира идеята си за т. нар. "Time Out".

„Много експерти имат съмнения относно това дали без едно същинскo „подстригване“ (от англ. haircut, б. ред. има се предвид редуциране) гръцките проблеми могат да бъдат решени“, заяви политикът от дясноцентристката партия CDU, чийто член е и германският канцлер Ангела Меркел. Такова орязване на дълга обаче не е съвместимо с членството в паричния съюз, потвърди за пореден път Шойбле.

Шойбле посочи все по-нарастващите финансови нужди на страната, които са се увеличили само в рамките на няколко седмици от 10 до над 80 млрд. евро. „Никой не знае как ще се справим без подстригване. Това е положението", заяви Шойбле.

Международният валутен фонд вече призова за пореден път в сряда за подстригване на дълга на Гърция. „Със сигурност считам, че временното излизане от еврозоната ще е по-добрият път за Гърция“, защити германският финансист противоречивата си идея, която излезе на дневен ред за първи път по време на обсъжданията на срещата на върха в Брюксел през уикенда.

От страна на Гърция Шойбле настоя за изпълнение на споразумението. „Ние трябва да се държим заедно и да движим заедно Европа напред. Това означава, че те трябва да се придържат към всичко, което е уговорено. В противен случай ще се стигне отново до липса на доверие".

Ако Гърция иска помощ, тя трябва да прави някои неща, които да ѝ позволят да бъде в състояние да стане отново независима от помощта. „Идеята е Гърция да може сама да си позволи стандарта на живот, който иска да има", заяви Шойбле.

Той коментира и последващите събития, заявявайки, че сега Еврогрупата ще изследва гръцките законови поправки. „Ще видим дали Гърция прокара онези закони, които изисквахме“, поясни той. След това той ще помоли германския парламент за мандат, за да може да участва в преговорите за третия спасителен пакет. 

Шойбле се изказа и в подкрепа на изказаната от Франция идея за общо европейско икономическо правителство. „Това е нещо много спешно, това е позицията и на федералното правителство. Един икономически съюз няма да е успешен, ако не се доразработят европейските договори“, заяви Шойбле. По думите му повече компетенции трябва да бъдат прехвърлени в Европа. „Ако Франция иска това, то това е добър знак. И показва, че кризите са добър шанс да направим Европа по-силна“.

Междувременно и самият гръцки премиер Алексис Ципрас е засилил позициите на критиците на третата спасителна програма, чиито начални реформи бяха прокарани през нощта срещу четвъртък в парламента в Атина. В телевизионна изява министър-председателят заяви, че предложените от кредиторите реформи били нерационални, но по време на преговорите просто е нямал по-добра алтернатива, за да не хвърли страната във фалит, а с това и извън еврозоната. Изказването на Ципрас бе окачествено от президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер като „странно“. „Не съм щастлив от това интервю на Ципрас“, заяви Юнкер, цитиран от DPA.

Всичко по темата с Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 9 rate down comment 1
dr.5rov
преди 8 години
Точно!Но пък тогава това "икономическо правителсво" ще може да наложи директно всички мерки на гърците без да се допитва до техния локален парламент и правителство.Е разбира се ще може и да спасява отделни фалирали държави както това става в САЩ, но при условия, които то ще определя без да се допитва до никого (е да речем европарламента). От кого ще вземе и на кого ще даде ще преценява по целесъобразност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 15 rate down comment 0
SSIW
преди 8 години
"Това е невъзможно,дори и при нормално положение,каквото беше при първата криза в страната...".......................Покрай цялата олелия, дали не е полезно да си припомним, как една не малка част от гръцкия дълг стана "собственост" на европейските данъкоплатци ... като само преди няколко години седеше в портфейлите на разни тарикати като Голдмън ? Е, след като описаното действие (със съвсем ясни последствия) е било предприето от тия хорица по върховете на евро-бюрокрацията, на какво точно може да се осланяме в надеждите си, че сега същите, ще действат водени от диаметрално противоположна логика, в нечий друг интерес и резултата ще бъде различен за нас?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 3
dr.5rov
преди 8 години
Започвам да подозирам, че цялата тази гръцка драма е една нагласена драма, (макар и да се разиграва истински) с някаква друга скрита цел. Какво е това "икономическо правителство". Това е нон сенс. Самия смисъл на думата "правителсво" изключва това да има много правителства на една територия.Как си представяте една държава от федерален тип като самата Германия да си има "икономическо правителство"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Гърция е предвестник на това което очаква Италия ,Франция и освен финансовата катастрофа идват още две - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972 Сложно е и трябва синхронизация на ниво Г-20 и ООН тъй като сме пред свършен факт съм обяснил - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1630500093894885За 1-2год. ЕС може да се оправи ако се вземат правилните мерки които са прости - 0% бюдж.дефицит в Конституциите за тези които минават 60% дълг ,прогресивно облагане на лихвите по държ.дълг така ,че да са до 0,1% и забрана на офшорките ,и ''данък Тобин'' - http://avtorski.pogled.info/article/52579/Vampirite-na-finansovoto-kazino
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 2
dr.5rov
преди 8 години
Това, което говори Шойбле сега да беше го говорил преди три години. Сега е малко късно. За тези три години можеше да се изработи и приеме правната рамка за всичко, което сега ни дойде до главата. И защо не го направиха?-- "Шойбле се изказа и в подкрепа на изказаната от Франция идея за общо европейско икономическо правителство. Това е нещо много спешно, това е позицията и на федералното правителство. Един икономически съюз няма да е успешен, ако не се доразработят европейските договори ---Това ме плаши защото веднага ме отвежда до твърденията на антиглобалисти и коспиративисти за начина по който се отнемат свободите на народите - създава се контролирана криза и после се явяват "спасителни" предложения, които набързо се приемат за да се спасим. Чак по-късно ние обикновенните пилци разбираме как сме се прецакали.Очевидният правен вакум - няма как да стане Grexit по правила, защото няма такива защо не беше запълнен за последните три години?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 3
Stone_Kold
преди 8 години
те ше избягат от европа но преди това разиграват за да могат да откраднат още милиарди...германците са заухави 4е дават пари трябваше да ги изгонят и да обявят 4е *** не споделят вижданията на германците за ценностите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 2
tonino
преди 8 години
До днес каквото било,било ! От утре както си беше !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 14 rate down comment 1
HighSpirited
преди 8 години
Това е най правилното решение, но с уговорката,Гърция да получава помощ, докато се стабилизира и въведе валутен борд и това трябваше да се направи,преди няколко години.Въобще,има ли здравомислещи и как си представят страна като Гърция, да върне подобни суми.Това е невъзможно,дори и при нормално положение,каквото беше при първата криза в страната...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 1
balkando
преди 8 години
След като Ципрас "не вярва в мерките", т.е. в своята част от сделката с ЕС за дълга, какво друго да говорят кредиторите ?! Става все по-интересно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 1
Stone_Kold
преди 8 години
и сега кво излиза?4е *** са опоскали около 1 трилион евра 400 млрд дълг колко подред спасителни операции сега още 100млрд
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още