IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Полша зае твърда позиция спрямо Европейския съюз

Страната рискува да бъде изолирана в процеса на вземане на решения в ЕС заедно с държави като Унгария и Словакия

20:55 | 28.12.15 г. 15
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Политическото напрежение в Европейския съюз (ЕС), което се подклажда от бежанската криза, накара Полша да заеме по-конфронтационна позиция спрямо Брюксел.

Противопоставянето на страната на плановете на ЕС да разпредели тежестта на приемането на мигранти помогна дясната партия Право и справедливост да спечели убедителна победа през октомври. Това сложи край на осем години управление на центристката и проевропейска Гражданска платформа, която по-рано се бе съгласила да приеме няколко хиляди бежанци, пише вестникът Wall Street Journal, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

След това Право и справедливост започна бързо да консолидира властта си, включително над държавните компании и висшия съд на страната, включително замяна на някои съдии, което предизвика протести от опозицията и критики от ЕС. Миналата седмица Европейската комисия (ЕК) изпрати писмо до Варшава, с което настоява промените в съда да бъдат спрени, докато не се прецени дали не нарушават върховенството на закона.

Министърът на правосъдието Збигнев Жобро отхвърли този призив в Сената, точно преди последният да одобри проекта за промени след нощно заседание в четвъртък.

"Не мисля, че един външнен орган може да ни наложи нещо, тъй като това противоречи на нашето чувство на национална гордост", обясни той. Законът сега чака да бъде подписан от президента. (Анджей Дуда от Право и справедливост победи Бронислав Коморовски от Гражданска платформа на изборите през май за поста, който е по-скоро представителен - б.р.)

Тази линия изразява остър завой от проевропейската политика на предишното правителство и може да усложни усилията на блока спрямо не само притока на мигранти, но и спрямо други трудни въпроси, като отношенията с Русия и фискалната дисциплина.

През последните години Полша стана регионален лидер в ЕС. Предишният лидер на Гражданска платформа Доналд Туск бе избран миналата година за най-високия пост в Брюксел. Като премиер той работеше в тясно сътрудничество с германския канцлер Ангела Меркел, особено в отговора си на германската дългова криза.

Но решението на Меркел от септември да приветства стотиците хиляди бежанци и да притисне останалите страни в ЕС да споделят тежестта на настаняването им изнерви гласоподавателите в Полша и останалите източни страни в ЕС. Мнозина се страхуват, че са се отървали от руското влияние, за да отстъпят суверенитет на Берлин и Брюксел.

70 години след края на Втората световна война, негодуванието на поляците от Германия остава висока, макар че мнозина признават, че тяхното растящо благосъстояние е свързано с мощния им западен съсед.

"Не се нуждаем от помощ по отношение на демокрацията от Германия", казва лидерът на Право и справедливост Ярослав Качински в телевизионно интервю.

Полша сега рискува да бъде изолирана в процеса на вземане на решения в ЕС заедно със страни като Унгария, която също критикува посоката на ЕС при германското лидерство, както и Словакия, която оспорва по правен път плана на ЕС за разпределение на бежанците.

Търканията в ЕК може да се разпрострят и до НАТО, където Полша, която е домакин на срещата през 2016 г., бе един от най-доверените съюзници на Вашингтон.

Представителите на организацията бяха изненадани, когато полското правителство взе среднощно решение да замени шефа на военното контраразузнаване със свой човек. Външният министър Витолд Вашчиковски каза, че този ход е бил необходим, тъй като хората, работещи в звеното, са загубили достъпа си до класифицирана информация.

Политическите промени очертават продължаващата несигурност в бившите съветски сателити повече от десетилетие след като те се присъединиха към ЕС въпреки получаването на милиарди евро помощи от блока, коментира изданието.

"Унгария, а сега и Полша разглеждат ЕС като ограничение за националния суверенитет", казва Петер Креко, политически анализатор в независимия унгарски изследователски институт Political Capital.

Виктор Орбан, чиято популистка партия Fidesz взе властта през 2010 г., гневно се противопоставя на позицията на Меркел за бежанците. Той има подкрепа у дома, но е критикуван навън, за това, че преобърна десетилетия на растяща европейска интеграция чрез издигането на стена по южната граница на Унгария.

Но конгреса на Fidesz на 13 декември делегатите одобриха декларация, че политиката на ЕС за мигрантите рискува "изкореняване на християнските основи на европейската цивилизация".

Европейският парламент призова ЕК през този месец да осъществи мониторинг над Унгария за застрашаване на демокрацията и да оцени дали нейното ръководство не подкопава върховенството на закона и фундаменталните права. Ако ЕС не успее да отговори, ще бъдат предизвикани подобни развитие в други страни, заяви парламентът.

Някои поляци сметнаха, че това се отнася до Полша. Роберт Виницки, лидер на крайнодясното Национално движение, призова Качински да е по-агресивен спрямо Брюксел. "Полша трябва да подкрепи всички усилия, които водят до дезинтеграция на сегашния федерален модел на ЕС", казва 30-годишният политик.

Най-спорният ход на Право и справедливост бе да замени някои съдии в конституционния съд, който бе доминиран от назначения на Гражданска платформа, и да промени правилата, така че малцинството да може да блокира решения.

Качински заяви, че промяната ще попречи на конкурентите му да блокират дневния ред на неговата партия, която - казва той, се подкрепя от гласоподавателите. Право и справедливост е първата партия, която печели пълно мнозинство в долната камара на парламента след падането на комунизма.

Но Ришард Петру, лидер на Полската модерна партия, пазарно-ориентирана нова партия, заяви, че промените са приети без дебати.

"Всичко се приема много бързо от парламента с риск от огромни грешки", казва той.

Управляващата партия нарича подобни критики фантомна болка от загубата на власт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 9 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
Американците не са виновни за кризата в еврозоната и бежанската вълна. ЕС сам си е виновен за положението, в което се намира. Мнозинството от бежанците не идват от Сирия и Ирак, а от места като Ливан, Турция, Сомалия, Еритрея, Судан, Мароко, Алжир, Пакистан и Афганистан. А на тези места конфликти просто няма. САЩ наистина направиха много грешки през последните години, като първата много голяма грешка беше подкрепата за Ал Кайда във войната срещу СССР през 80-те години на миналия век. Тези грешки са причинени от вътрешна "революция" в страната, която започва по времето на Виетнамската война. Тогава в САЩ се случи нещо като Майдана в Украйна или вътрешен преврат.Тази промяна доведе до раждането на "либералния" модел с еднополовите бракове, абсурдните мерки срещу несъществуващия расизъм и любовта към бежанците. Този модел за съжаление доминира напълно ЕС и Демократичната Партия на САЩ и е единствената причина за кризата, която наблюдаваме в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
Vesko94
преди 8 години
Сигурно във Вашингтон са доволни от настаналите "времена разделни" в ЕС. Американците дават мило и друго да ударят Русия, включително чрез отслабване на Европа, която в дългосрочен план вижда в Москва свой по-близък партньор. Очевидно е нежеланието на САЩ да видят Европа по-напред от тях, поради което удрят и еврото през последните години, създават никому ненужни конфликти и предизвикват масови бежански вълни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
Според мен първия камък срещу ЕС ще хвърли Дейвид Камерън. Оказа се, че цели 2/3 от депутатите на неговата партия, която има самостоятелно управляващо мнозинство в момента, са против членството на UK в ЕС. Тези депутати искат разрешение от Камерън да се присъединят към кампанията за напускане на ЕС, но такова разрешение не е дадено още. Ако Камерън подкрепи членството на UK в ЕС и забрани агитацията против Брюксел партията му ще се разцепи подобно на нашето ДПС. А ако разреши подпрепа за излизане на страната от ЕС то тогава UK почти със сигурност(90%) излиза от блока. Според мен Камерън ще се пречупи и ще агитира за напускане на ЕС, защото в противен случай ще настанат много тежки времена за неговата партия и след 4 години агличаните пак ще напуснат ЕС без значение резултата от референдума. Почти всички хедж фондове в Лондон подпрепят кампанията за напускане на ЕС заради европейската такса върху финансовите транзакции. Според мен само чудо може да опази ЕС цял след края на 2017г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
Против кафявия поток освен Полша , ще застанат Унгария , Чехия , Словакия , Словения и Хърватска...може би и Румъния. В България да останат няма мераклии , тъй че е въпрос на време да се издъни бабиерата в Германия...проблемът е че никой наоколо няма да помогне в настаняването на кафевите , тъй че примката в Германия се затяга много бързо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 5
studioaa
преди 8 години
Нито един от ходовете на Право и справедливост не е спорен. Няколко месеца преди изборите управляващата про-европейска коалиция на Доналд Туск променя закона на страната, позволявайки дължината на мандата на конституционните съдии да бъде съкратен. Така правителството назначи свои хора за конституционни съдии поставяйки бомба със закъснител на следващия кабинет. Естествено Брюксел мълчи по въпроса - ако про-европейска партия погази конституционния ред това е свобода и демокрация. Отстраняването на новоназначените съдии е повече от закономерен ход, защото те реално могат да блокират законодателните инициативи на парламента. Този двоен стандарт е запазена марка на ЕС, например когато Мартин Шулц крещи фашист в лицето на опозиционер в Европейския парламент Шулц не е наказан. Но когато депутат от опозицията нарича Шулц фашист тогава този депутат е изгонен от заседанието. Това е справедливост по европейски... И тези имат наглостта да ни учат на съдебна реформа??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още