IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лари Самърс: Правителствата трябва да теглят повече заеми, а не по-малко

Развитите страни трябва да се възползват от ниските лихви за ограничаване на бъдещи разходи или за генериране на бъдещи приходи, смята икономистът

18:26 | 04.06.12 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Лорънс Самърс, бивш финансов министър на САЩ. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Лорънс Самърс, бивш финансов министър на САЩ. Снимка: Ройтерс

Правителствата, които имат достъп до дългосрочно кредитиране при изключителни ниски лихви, трябва да теглят повече заеми, а не по-малко, казва Лорънс Самърс, бивш финансов министър на САЩ, цитиран от Financial Times.

Тегленето на по-големи заеми не трябва да буди опасения за кредитоспособността на страната, докато това финансиране се използва или за ограничаване на бъдещи разходи или за генериране на бъдещи приходи, изтъква Самърс, който като главен икономически съветник на президента Барак Обама помогна за създаването на програма от стимули в размер на 787 млрд. долара през пролетта на 2009 г.

Повечето индустриални страни могат да теглят заеми при „забележително“ ниски лихви, казва Самърс. В петък доходността по 10-годишните щатски ДЦК достигна рекордно ниски нива, докато тази по еквивалентните японски облигации се понижи до 9-годишно дъно.

„Тези лихви означават, че пазарите предлагат възможност за дългосрочно нисколихвено финансиране“, казва Самърс. „Всеки находчив бизнес лидер би използвал момент като този. Правителствата на развитите страни трябва да направят същото“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 0
Ricco
преди 12 години
Ами то и с имотите беше така - вземайте сега, че лихвите са ниски...Все пак, това с генерирането на бъдещи приходи е много интересно - как ли една държава (особено като САЩ) може да генерира (бъдещи) приходи? От данъци ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
kanartikin
преди 12 години
Ами, като е на хранилката на държавни разходи, как няма да призовава за все повече нови и нови заемания.На всички които крещят да се взема сега, а после ще му мислим, задавам простичкият въпрос, Защо байно, като е толкова изгодни не си вземеш ти сам кредит, а настояваш държавата да го вземе и населението да го изплаща. Мълчат като риби. Свие ли си държавната издръжка и тези "икономисти" увяхват без хранилка. А населението да поема солидарно и неговата издръжка и експерименти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
dean.jordanov
преди 12 години
Да, и сигурен начин от развити да станат западащи в послествие... Егати икономиста..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още