IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Американската шистова индустрия е изправена пред вълна от банкрути

Все по-ниските цени на петрола поставят редица компании с високи разходи под силно финансово бреме

11:52 | 07.09.15 г. 32
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Марк Садегиан от рейтинговата агенция Fitch твърди, че банките отново ще се опитат да избегнат твърде голямо съкращаване на кредитирането си. „Не очакваме катаклизми“, казва той. „Логично е банките да договорят сделки, вместо да изправят компаниите до стената“.

Дори ако запазят крехките компании живи обаче, банките вероятно все пак ще искат да ограничат кредитирането си, добавя той.

Бъди Кларк, председател на енергийното подразделение на юридическата компания Haynes and Boone, казва, че когато компаниите обявят новите си заемни лимити, инвеститорите със сигурност трябва да прочетат дребния шрифт. В някои случат заемните бази ще бъдат определени на комфортно ниво, но може да е планирано да бъдат намалени през следващите шест месеца или дори по-скоро.

„Надеждата е, че пазарът ще се възстанови навреме, за да позволи продажбата на акции с цел подобряване на счетоводните им баланси, казва Кларк.

Тези разходи са критични, тъй като компаниите се опитват да убедят инвеститорите и банките да ги подкрепят. Под натиска на срива на цените на петрола и природния газ американските компании за проучвания и добив са постигнали забележителни подвизи в ограничаването на разходите – в няколко случаи с до 25%, и повишаване на производителността.

EOG Resources, първата компания с успешно производство на шистов петрол, заяви през миналия месец, че е намалила разходите за сондаж и начално производство на петролното поле Eagle Ford в Южен Тексас до 5,5 млн. долара от 6,1 млн. долара през миналата година, като в същото време увеличава обема на добития петрол.

Whiting Petroleum, най-големият производител в петролното поле Bakken в Северна Дакота, заяви по-рано този месец, че „подобрените изпълнения“ - използване на повече пясък при фракинга на кладенците за добив на петрол, може да повиши производството с 40% до 50%, докато разходите нарастват само с 15%.

Секторът обаче е хетерогенна група. Скорошно проучване показва, че петролният производител с най-ниски разходи за пълен цикъл при производството на един барел петрол – мярка, която комбинира разходите за добив на суров петрол и инвестициите, нужни за замяна на резервите, е Seven Generations с около 20 долара. Производителите с високи разходи са Breitburn Energy Partners и Denbury Resources с по 70 долара, твърди Moody's, рейтинговата агенция, подготвила проучването.

Средната стойност на подобни разходи е около 51 долара за фокусираните върху петрол компании, което означава, че при сегашните цени от около 46 долара на барел американски суров петрол повече от половината производители губят пари.

В крайна сметка се очаква търсенето и предлагането на световния петролен пазар да постигне баланс, повишавайки цените на петрола. Американското петролно производство вече запада, твърди правителствената Агенция за енергийна информация, отразявайки се в 58% спад в броя на кладенците от миналия октомври насам.

Но постигането на баланс на пазара може да бъде дълъг процес. А докато той се случва, много американски шистови производители със сигурност ще изпаднат встрани от пътя.

Всичко за петрола четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

10
rate up comment 21 rate down comment 5
fortiss
преди 8 години
Настоящата ситуация само ще подобри състоянието на сектора. Покупките на едни компании от други ще преструктурират бизнеса и нищо чудно след година две средната себестойност на разходите да не е 51 долара, а 40-45. От друга страна ако отпаднат най-най скъпите кладенци, при евентуален ръст на цената на петрола, те отново ще се включат и ръста ще е до там. Сложен е баланса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 20 rate down comment 10
крас
преди 8 години
СПОМНЯМ СИ КАК ЗЛОРАДО НЯКОИ МЕ ОПЛЮВАХА ЗА НАПРАВЕНИТЕ ПРОГНОЗИ ЗА КРАХА НА ШИСТОВАВИЯ БАЛОН КОИТО НАПРАВИХ ОЩЕ В КРАЯ НА МИНАЛАТА ГОДИНА. За съжаление шистовия балон в който бяха вложени ТРИЛЬОНИ ДОЛАРИ каза ПУК. КАКВО СТАВА С ПРИТЕЖАТЕЛИТЕ НА ТЕЗИ ТОКСИЧНИ ОБЛИГАЦИИ ОПАКОВАНИ ОТ КРЕДИТНИТЕ АГЕНЦИИ С КЛАС НА РИСКА "ААА" ?!Човек да не е на местото на ОЛИГАЦИОНЕРИТЕ!!Те вече са започнали да влизат във ФЕРМАТА на някаквинови нови КОЛЕКТИВНИ инвестиционни форми.Каквото и да правят ще са от женската страна на тази тежка свадба в която ги вкараха АМЕРИКАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИОННИ БАНКИ и застрахователни компании. Инвеститорите СГРЕШИХА когато участваха в надуването на СТРОИТЕЛНИЯ БАЛОН , Ръководени от алчността си при ШИСТОВИЯ БАЛОН направо ИЗПРОСТЯХАТАЗИ АЛЧНОСТ ЩЕ ИМ СТРУВА ТРИЛЬОНИ ДОЛАРИ!ДА ИМ Е ЧИСТИТО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 25 rate down comment 3
tisia
преди 8 години
..статиятя описва положението на производителите а не на потребителите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 25 rate down comment 0
fortiss
преди 8 години
"По-рано тази година беше относително лесно за американските компании за проучвания и добив да събират капитал, продавайки дълг или акции, въпреки че сривът на цената на петрола през миналата година доведе до световното пренасищане на пазара."коригирайте текста - не цените пренасищат пазара, а пренаситения пазар понижава цените
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 14
Internet
преди 8 години
Я, виж ти, тролът надничар е вече благородник - фонСмешник, *** и стотинкаджияС една дума *** под ново име.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 29 rate down comment 12
ing5rov
преди 8 години
Верно , плюса е огромен , ако не четеш заглавието на статията , под която пишеш коментар !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 9
ing5rov
преди 8 години
Не може да бъде ! Щот специалисти вчера писАха друго:"Ако в началото се избиват само част от постоянните разходи, дори проектът да започва на загуба пак може да се продължи. Пък и цената няма вечно да е ниска. Хоризонтът на тези инвестиции е десетки години."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 23
Internet
преди 8 години
Краварите си мислеха, че само Русия ще страда от ниските цени на петролаА каква стана тя?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 23
Internet
преди 8 години
Краварите си мислеха, че само Русия ще страда от ниските цени на петролаА каква стана тя?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 27
SPART
преди 8 години
Ха-ха! Путин ги преби!Ха-ха!....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още