Американските акции поевтиняват, след като данните за инфлацията показаха по-висок от очакваното ценови натиск, съобщи CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones изтрива над 150 пункта след най-лошия си ден от февруари във вторник. S&P 500 се понижава с 0,86%, докато технологичният Nasdaq Composite записва спад от над 1,4%.
Потребителските цени в САЩ се повишиха през април с най-бързия темп от 2009 г. насам, засилвайки дебата за траекторията на инфлацията.
Индексът на потребителските цени се е увеличил с 0,8% в сравнение с предходния месец на фона на рекордно увеличение на разходите за употребявани автомобили, като нарастващото търсене дава възможност на компаниите да прехвърлят към потребителите по-високите разходи.
Като се изключат колебливите компоненти на енергията и храните, така нареченият основен индекс на потребителската инфлация е нараснал с 0,9% от март, според данните на Министерството на труда. Нарастването на показателя е най-голямото от 1982 г. насам.
В годишно измерение индексът на потребителските цени се повиши до 4,2%, изкривен от сравнението в началото на пандемията през април 2020 г.
„Имайте предвид, че Фед даде ясно да се разбере, че няма да позволи нарастването на инфлацията непременно да го отклони от разхлабената политика и подчерта, че скокове като този могат да бъдат преходни. Така че дали това е тенденция? Това предстои да видим”, коментира Майк Ловенгарт, управляващ директор в E-Trade.
Технологичните акции, които бяха под натиск тази седмица и този месец, продължиха спада си в сряда. Акциите на Alphabet, Microsoft, Netflix, Facebook и Apple се търгуват на червено, като акциите на производителите на чипове Nvidia и AMD също записват понижения.
Силата при банковите акции и енергийните компании помогна да се избегне срива на пазара. Цената на книжата на JPMorgan се повишава с 1%, докато на Occidental Petroleum се покачва с 1,4%. Акциите на Chevron също търгуват с ръстове.
Технологичният сектор направи голям обрат в рамките на предишната сесия, когато Nasdaq Composite компенсира загуба от 2%, завършвайки деня почти без промяна. Индексът на сините чипове Dow обаче загуби над 450 пункта, като претърпя най-лошия си ден от февруари. S&P 500 се понижи с 0,9%, като избегна втората си поредна загуба от 1%.
Цените на петрола се повишават към 17:20 часа българско време, като фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 1,91% до 69,88 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол повишават цената си с 2% до 66,59 долара.
*Информацията е актуална към 17:00 часа българско време
преди 3 години Защо инфлацията сваля цените? отговор Сигнализирай за неуместен коментар