IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Анализатори: През следващите 12 месеца петролът ще достигне 200 долара

Глобалните доставки остават необичайно оскъдни – тенденция, която е малко вероятно да отшуми в близко бъдеще

15:30 | 22.03.12 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Анализатори: През следващите 12 месеца петролът ще достигне 200 долара

Признаците, че петролните фючърси могат да достигнат доста по-високи нива, са все по-очевидни, твърдят трейдъри и анализатори, някои от които прогнозират, че през следващите 12 месеца цената на сорта брент може да достигне 200 долара за барел, съобщава CNBC.

Основният проблем според тях е, че глобалните доставки остават необичайно оскъдни – тенденция, която е малко вероятно да отшуми в близко бъдеще.

Въпреки че доставките на либийски петрол като цяло са възстановени, а добивът в Саудитска Арабия е на най-високите си нива от три десетилетия, предлагането на петрол едва покрива търсенето. Летният сезон в САЩ, когато автомобилният транспорт става по-интензивен, може да окаже допълнителен натиск върху цените.

От средата на февруари физическата цена на петрола – сумата която се плаща когато суровината се достави от производителя на купувача – до голяма степен надхвърля цената на петролните фючърси (ситуация, която в търговията с петрол е известна като “backwardation”).

„Очакваме доставките през 2012 г. да останат оскъдни“, прогнозират анализатори на Goldman Sachs в доклад, публикуван на 14 март. „Това ще повиши цената на сорта брент до 130 долара за барел през 2013 г.“, коментират те.

„Като се има предвид ограничения капацитет на страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и ниското ниво на запаси, рисковете за цената на петрола остават високи“, се посочва в доклада на Goldman Sachs.

„Играта е доста по-различна от тази, която наблюдавахме последния път, когато цената на петрола се повиши“, казва Робърт Бруска, главен икономист на FAO Economics.

Търсенето на петрол продължава да нараства, въпреки че в страни като Китай и Индия, потребителските цени са на рекордно високи нива. „Потреблението в тези страни се увеличава, тъй като стандартът на живот расте и все повече хора стават част от модерната икономика“, допълва той.

Геополитическите рискове също оказват влияние на повишаващите се цени на петрола, посочва Бруска.

„Саудитска арабия увеличава добива в опит да понижи цените до 100 долара. Не мисля обаче, че ще успеят, като се има предвид ситуацията в Близкия Изток. Ако нещо се случи и напрежението в региона нарасне, цената на петрола може да достигне астрономически стойности“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 18 rate down comment 6
Боян
преди 12 години
Ами докато колите се движат с петрол ще има спекула, ако се движат на ток спекула в цената на петрола изобщо нямаше да има. Според мен тука по-скоро нещата опират до това, че САЩ изкуствено вдигат цената на петрола техните основни съперници в глобалната игра са силно зависими от цената му Европа Китай и Индия. Русия вече не им е никакъв конкурент за каквото и да е така че предпочитат да нагушат Руснаците и най-вече себе си (все пак те контролират повечето държави произвеждащи петрол), но да натиснат другите и да ги задушат с тия галопиращи цени като в същото време правят астрономически печалби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 24 rate down comment 2
Hris0 Hrist0v
преди 12 години
Един от проблемите на икономиката са твърде много то спекулации и правенето на прогнози на база минали периоди. В началото на миналата година помните ли, че и златото започна рязко да се покачва и същите анализатори казваха, че ще мине 2000 $ пак със същите предпоставки. Вижте цената на петрола за последните 12 месеца и ще видите, че няма особено голямо изменение. Това, че се покачва цената на горивата не е винаги свързана с покачване на петрола.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 4
stone kold
преди 12 години
добро изказване за пост 2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 9
vankata89
преди 12 години
А тъпите индийци и китайци да земат пример от нас и да раждат по малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 9
vankata89
преди 12 години
Уго Чавес президент :). Човека изгони американците и частниците от находищата на Венечуелски петрол и ги заграби в полза на държата. И тай бензина и дизела са няколко стотинки за литър. Няма борси няма морси във Венецуела си има шев и той се казва Чавес. Верно че комунистите са прости ама имат и хубави работи. В България и да имаше петрол пак щяха цените да са същите тай каот щяха да ги експлотират частници , а не държавата. Пак казвам не харесвам комунизма но някои неща не трябва да попад в частни ръце и да се търгуват по борсите поне стоките от първа необходимост. Нека се тъгуват по борсите *** като златото то не е нещо от първа необходимост за разлика от петрола.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 0
Internet
преди 12 години
Сега ти се иска да се казваш или Бин Салед бин Ахмад ас Сауд или Путин Владимир ВладимировимТова му е майката днес....;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още