IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цената на петрола се опитва да се възстанови след острия си спад в сряда

Данните за резервите в САЩ показаха понижение за поредна седмица

10:43 | 17.08.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на петрола се повишават в четвъртък, възстановявайки се частично от загубите в предишната сесия, съобщава Ройтерс.

Трейдърите казват, че пазарът се търгува в определени граници, като намаляващите резерви от суров петрол подкрепят цените, но високият добив ограничава ръста.

Фючърсите върху петрола сорт Брент поскъпват с 18 цента, или 0,36%, до 50,45 долара за барел, а върху американския суров петрол (WTI) – с 10 цента, или 0,21%, до 46,88 долара за барел в 10:30 ч. българско време.

В предишната сесия фючърсите поевтиняха с над 1%.

Данните на Агенцията за енергийна информация от сряда показаха, че търговските резерви от суров петрол в САЩ са спаднали с почти 13% спрямо пика им през март до 466,5 млн. барела. Нивото на резервите сега е по-ниско, отколкото през 2016 г.

Ако резервите продължат да намаляват с този темп, те ще достигнат петгодишното средно ниво след около 2 месеца“, казва Уилям О'Лафлин, анализатор в австралийската Rivkin Securities.

Темпът на спада показва, че производствените квоти на ОПЕК имат ефект, макар че сегашните цени на петрола предполагат, че пазарът е скептично настроен по отношение на дългосрочните перспективи за ребалансиране на пазара на петрол“, добавя той.

В същото време нарастващият добив в САЩ подкопава усилията на страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), които, заедно с други производители, включително Русия, обещаха да намалят добива с 1,8 млн. барела на ден между януари тази година и март 2018 г.

Цените на Брента са се понижили с почти 12% от началото на сделката през януари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:42 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още