Цените на петрола се повишават с повече от 1% в петък, удължавайки печалбите от предишната сесия, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници се споразумяха да не увеличават предлагането през април и да изчакат по-значително възстановяване на търсенето на фона на пандемията от коронавирус, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху петрола сорт Брент с доставка през май поскъпват с 1,65% до 67,84 долара за барел и са напът да запишат 2% ръст за седмицата. Фючърсите върху американския лек суров петрол повишават цената си с 1,47% до 64,77 долара.*
И двата договора поскъпнаха с повече от 4% в четвъртък, след като ОПЕК и нейните партньори решиха да не увеличават производството през следващия месец.
Инвеститорите бяха изненадани, че Саудитска Арабия реши да запази доброволното си решение да намали добива с 1 милион барела на ден до април, дори след като цените на петрола се повишиха през последните два месеца.
„Множество фактори обединиха страните, но увеличението на цените почти сигурно ще подтикне производителките да променят мнението си на следващата им среща на 1 април 2021 г.“, отбелязват в коментар анализатори от Citigroup.
Цените на петрола скочиха от началото на ноември, но търсенето на суров петрол от рафинериите и други крайни потребители все още не е наваксало спада.
„На срещата през следващия месец почти сигурно ще има допълнителни намаления на производството, но недостигът в търсенето засега ще остане на повишени нива“, каза Джефри Халей, старши пазарен анализатор в OANDA.
Решението на ОПЕК+ да продължи със съкращаването на производството ще навреди на потребителите в страните, купуващи петрол, каза индийският петролен министър Дармендра Прадхан пред Ройтерс в петък.
Анализаторите преглеждат своите прогнози за цените, за да отразят продължаващото ограничаване на доставките от страна на ОПЕК+, както и от американските шистови производители.
Goldman Sachs повиши прогнозата си за цените на сорта Брент с 5 долара до 75 долара за барел през второто тримесечие и до 80 долара за барел през третото тримесечие на тази година, докато UBS повиши прогнозата си за Брента до 75 долара за барел, а за WTI - до 72 долара за барел през втората половина на 2021 г.
*Информацията е актуална към 09:29 часа българско време