IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Оценителите на имоти в търсене на стандарти и прозрачност на пазара

Уеднаквяването на стандартите ще премахне някои рискове от пазара, коментираха експерти по време на първата RICS конференция в България

16:52 | 02.04.14 г.
Автор - снимка
Редактор
Оценителите на имоти в търсене на стандарти и прозрачност на пазара

Експертите са на мнение, че някои оценители се крият зад методите за оценяване. „Трябва да се поеме отговорност, трябва смелост, методът е просто пътят към изготвяне на оценка, той е само инструмент“, заяви Нешованович.

Според Диана Николаева, управляващ партньор на EY България, отговорността на оценителя е по-скоро да разкрие пред инвеститора рисковете, отколкото да изготви една окончателна оценка, която също би била рискова по същество.

Какво искат инвеститорите

Добрата оценка трябва да дава насоки на инвеститора какви приходи ще има от сградата – това е основното, как ще печели от дадения актив, представи гледната точката на инвеститорите Стефан Стефанов, мениджър "Строителство" в Tishman Management Company.

Според Маню Моравенов, изпълнителен директор на "ФеърПлей Пропъртис" АДСИЦ, пазарните аналози са най-важният метод. „На пазара в България обаче няма ликвидност, няма сделки. Тогава кой е най-правилният метод за оценяване?“, попита той.

Изготвянето на оценки зависи от различните типове площи, обясни Джордж Пентидис, инвестиционен директор на Bluehouse Capital. При търговските площи например за неговата компания е важна способността на наемателите да плащат, както и покупателната способност в района, т.е. локацията е от голямо значение. При офис площите пък характеристиките и качеството на сградата са по-важни.

Причината пазарът у нас да е доминиран от български инвеститори е, че местните играчи или оценяват пазара по-добре, или си мислят, че го оценяват по-добре, допълни Юри Катанов, изпълнителен директор на „Алфа финанс холдинг“.

В крайна сметка въпросът дали прилагането на международни стандарти при оценяването на имоти у нас ще направи българския пазар по-ликвиден обедини инвеститорите около мнението, че това е естествено, би намалило риска и би привлякло инвестиции. Въпросът обаче е дали това ще е критичният праг за раздвижване на пазара, както и кои са стъпките до постигане на уеднаквени стандарти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:12 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
ivan_penev
преди 4 години
Откраднал е 50 000 долара от фирмата, която управлява.Управлява капитал от 9 милиарда, които може би и тях ще открадне.Откраднал единствените пари от старата си фирма - 50к лева, като отворил за 1 ден сметка на компанията в райфайзенбанк, изтелглил парите в брой и после я закрил- квесторката го хванала и сега разследват Маню Моравенов. Какво да очакваме от него като CEO na BFB - там има 9 милиарда за крадене ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
simona_miteva
преди 4 години
Замесеният в корупционни схеми доц. д-р Маню Моравенов е предложен да влезе всъстава на Съветът на директорите на Българска фондова борса (БФБ) на мястото надосегашния изпълнителния директор Иван Такев.Маню Моравенов е с дългогодишен опит в сферата на финансите и инвестициите, но далиимето и професионализмът му са толкова кристално чисти и ясни за публичността? И защочовек откраднал 11 милиарда публични средства ще заема толкова висок пост? Именнозаради неясен произход на средства и липсващите баснословни суми са причината г-нМоравенов да бъде обект на масови разпити от органите на реда. В момента се водиразследване за финансови пирамиди, които е управлявал в сферата на капиталовите пазарии използването на сладки държавни постове, които е заемал през годините.Публична тайна е, че Моравенов, бе уволнен от поста си на изпълнителен директор наинвестиционния посредник Фоукъл Пойнт Инвестмънтс АД и "Феърплей пропъртис"АД след като собственикът на компанията Марио Захариев стана жертва нанепрофесионалното отношение и схеми уронващи престижа на компанията. Безкрайнижалби и недоволни клиенти, загубени партньорства и откраднати пари, станаха причина,така известния капацитет да бъде отстранен от длъжност.Каква е връзката на Маню Моравенов с кмета на Созопол е другият въпрос, на които сетърси истинският отговор. Моравенов е помагал на Панайот Рейзи в присвояването насредства в особено големи размери и документални престъпления.По времето когато Моравенов управлява "Феърплей пропъртис", компанията купиватърговски сгради, басейн и нови апартаменти във ваканционното селище Санта Марина, вСозопол. С фалшиви документи и фирми фантоми, той присвоява големи суми отприходите на комплекса, за лична облага като за пореден път ощетява дружеството, коетоуправлява.Ще продължава ли Моравенов да заема редица ръководни длъжности в институции илинай-накрая ще попадне под надзора на закона предстои да разберем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
Reneta
преди 4 години
Маню Моравенов е с дългогодишен опит в сферата на финансите и инвестициите, но далиимето и професионализмът му са толкова кристално чисти и ясни за публичността?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още