IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Полина Стойкова: Не се очаква спад на цените на жилищния пазар в София

2019 г. донесе така чаканата стабилност и успокояване на цените в столицата, твърди изпълнителният директор на Bulgarian Properties

10:06 | 15.11.19 г. 18
<p>
	<em>Илюстрация: Pixabay</em></p>

Илюстрация: Pixabay

2019 г. донесе така чаканата стабилност и успокояване на цените в София“, отбеляза тя и поясни, че през тази година динамиката на пазара остава доста голяма, защото хората се интересуват от покупка на недвижими имоти.

Стойкова е на мнение, че се подобрява достъпността на имотите за покупка на фона на нарастващи доходи и стабилни цени. Според нея банковото кредитиране дава допълнителен тласък с ниски лихви по кредитите.

Изпълнителният директор на Bulgarian Properties посочи, че обичайно последното тримесечие от всяка година е най-силно за имотния пазар, като 2019 г. не прави изключение – активността нараства още от първите дни на октомври.

„Средната цена на квадратен метър в София за третото тримесечие на база реални сделки е 1088 евро за кв. м“, каза още Стойкова и уточни, че около 1000 евро за кв. м купувачите смятат за справедлива цена.

Полина Стойкова заяви, че все още не може да се коментира спад на цените на имотите, тъй като няма никакви индикации за него на фона на икономическата обстановка.

„Вече стана ясно, че не се очаква скорошно повишаване на лихвените проценти, по-показателно ще бъде да разглеждаме факторите от пазара на труда, как ще се движи нивото на безработицата“, поясни експертът.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 33 rate down comment 0
Mit1
преди 5 години
Факт е, че няма достатъчно парко места нито в центъра, нито в много от кварталите. Това е огромен проблем. Това обикаляне с колата да търсиш и това навиране по тротоари и малки места е ужасно нещо.Да, можеш да си купиш гараж към жилището, но на 1 голям апартамент, само 1 подземен гараж/паркомясто е малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 38 rate down comment 0
Blueberry
преди 5 години
Всъщност не са над 3-***, а 2.2-2.3. На предишното преброяване се "появиха" 60-70 хил. жилища, така че на предстоящото преброяване нищо чудно да стигнем дори 1 жилище на всеки 2 души в София. Което е потвърждение (ако някой има съмнения) за големия % тъмни прозорци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 36 rate down comment 0
Веск
преди 5 години
Официално в София примерно има даже над 3ма души на едно жилище, а последната година буквално разрешителните за строеж на жилища доближават по брой новородените. РАзликата е няколко стотин. За страната може да има средно под 2ма на жилище, но то е заради селата. Строителството не го отричам, не съм против - просто днес, при тази власт се доосира пейзажа в големите градове за 100 години напред. На никой не му пука в общи линии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 34 rate down comment 0
Blueberry
преди 5 години
Споделям мнението и наблюдението ви. Посочил съм само цифрите на НСИ. И, да след преброяването ще има рязък скок в броя жилища и (вероятно) намаление на населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 43 rate down comment 0
Ivel
преди 5 години
Населението отдавна, може би преди 5 години е под 7 милиона, няма преброяване и има голям страх да бъде направено такова, защото ще се окаже че в най-добрия случай сме малко над 6 милиона на територията. За жилищата много помагат чужденците, по морето половината е собственост на руснаци и това държи цените там на прилично ниво. В Банско бавно се възтановяват от предкризистните нива, но са много далече от тях някъде на около 40-45%. В София има масова психоза, която ще свърши лошо за някои от поддалите се. В провинцията картинката най-реално отразява състоянието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 38 rate down comment 0
Blueberry
преди 5 години
На всяко жилище има по по-малко от двама души. Жилищата ще стигнат скоро 4млн., населението ще е под 7 млн. В градовете са 1 жилище на 2 души.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 52 rate down comment 1
Веск
преди 5 години
Дами и господа, аз като видя брокер да ме вербува с макроикономически показатели и доказателства започвам да се съмнявам. Брокерът търговец ли е или министър на финансите? Обяснете скъпи брокери как е нормално за някакви си смешни, неевропейски даже цени от 1000 Евро квадрата да е супернормално да няма паркоместа, да е мръсно, да няма въздух, да е прзастроено за 100 години напред и да е с перспектива към по-зле по всички тези показатели, но за капак да е висококачествено, в престижен квартал и т.н. Някой 2008ма мислеше ли за криза? Допускаше ли я? При онзи небивал песимизъм. Сега хората на нищо вече не вярват. Лихвите - кризата 2008-2009та беше дългова и се преодоля с генериране на още по-голям дълг, да и с отписване на дълг донякъде. Сега този нов дълг генериран от Фед, ЕЦБ и т.н. с печатане на хартийки тежи. Толкова вече е голям световния дълг , че ако има лихви ще смачка познатия бял свят. Може и да греша - дай боже. Другият фактор за обезценяване на дълга е инфлацията. Мисля, че тя ще е фактора занапред. Тя ще пълни бюджета на МинФина, той ще се хвали с растеж ама при 7-8 процента инфлация растеж 3 процента ми иде нещо недобре. Началния период на инфлация ще генерира растеж, после ще дойде интересното. Относно макроикономическите обосновки на брокерите - образованието и медицинското обслужване например колко от доходите изяждат. Смятали ли сте едно семейство с 2 деца колко ще даде извънредно за здраве и образование? Ами данъците, сметките, режийните? Днес са 2 пъти над 2008ма. После има един ДЕМОГРАФСКИ КОЛАПС, който е наистина важен мактофактор. Бих казал тоталния макрофактор у нас поне за 30 години напред. За него нищо - скоро жилищата у нас ще са колкото хората, а на всяко родено дете се започва ново жилище в страната вече. Доколкото знам средно живеят 3ма в едно жилище у нас. Така, че макрофакторите - демография, свръхдълг, инфлация, застаряване, обезлюдяване на големи региони и превръщането им в тотален, еднозначен потребител на БВП и т.н. По-добре да не се изтъкват. Дано да греша. Ето тези дни пак лудна пенсионната систма. Ами от години обяснявам, че е продънена. Ама до изборите си траеха, сега държавата с дясно управление уж, рита частните пенс. фондове за втората пенсия. Макрофактор отново. Колкото и да съм глупав много такива фактори се нареждат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 36 rate down comment 6
Mit1
преди 5 години
Точно кликнах ИЗПРАТИ и осъзнах, че грешно съм го сметнал. Значи, ако нето заплатата ти е 1000 лева, се купуват с 2 заплати / 1 квадратен метър. Което е доста по-лошо от 1.52, но не е прекалено лош показател. Пак е що-годе добър. На запад е по-лош показателя, а 2008-2009 година брокерката казва, че е бил 3.5 заплати за 1 кв. метър, и тогава чужденците много са надули балона. Аз не твърдя, че всеки като невидял трябва да купува жилища, а само този, който може да си го позволи. Който има първоначално добър % от цялата стойност и има даже по-добър от 1.52 показател. И според мен това не са малко хора в София и българи, които работят в чужбина.От друга страна, ако просто се каже, ама тези данни не са верни, тогава наистина няма смисъл да се води аргументиран разговор. Ако нямаме данни, на които да вярваме, то тогава всичко е празни приказки.За мен има доста данни, които са напълно неуспорими и са в подкрепа, че жилищния балон е далече от ситуацията, която е била през 2008-2009. Има много положителни разлики спрямо онзи период. Тези данни и положителни неща са БВП, безработица, банково кредитиране, споменатата достъпност, подобрение на инфрастуктура в града и т.н.Може да стане криза в близките години. Може да паднат цените на жилищата малко, но на база всички данни въобще не изглежда да е като през 2008-2009 година. Сега, ако еврото колабира, ЕС се разпадне, Русия завземе част от Румъния, е температурата на въздуха рязко се покачи и настане засушаване, е тогава много ясно, че ще паднат яко цените на жилищата не само в България, но и по света... но ние не говорим за такива неща нали... иначе става безкрайно и безпосочно..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 34 rate down comment 5
Mit1
преди 5 години
--На коментара от страна на водещата, че масово хората не вземат такава заплата а около 1000 лв. Гостенката нямаше какво да каже....--Ако квадратния метър е 1100 евро средно в момента, и средната заплата нето е 1000 лева, значи с 1.52 заплати точно купуваш 1 квадратен метър. Къде е грешката тук?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 51 rate down comment 1
nikolovnn
преди 5 години
Да дискутираме, защот не - идва едно силно заинтересовано от високите цени лице и продължава да тръби, че достъпността е рекордна - 1.23. То пък се оказва, че видиш ли било спрямо брутна заплата. Ако се глада нетната трябва да е 1.52. Тази сметка на база средна софийска заплата. То пък видиш ли, тя тая заплата (средната) била 1 700. На коментара от страна на водещата, че масово хората не вземат такава заплата а около 1000 лв. Гостенката нямаше какво да каже.Та, да дискутираме - в последната 1г. тази достъност е основния и аргумент (на гостенката), то той пък се оказа лъжовен и НЕ точен.Да вярваме ли на останалите данни, които изнасят или не?И това е самото начало на интервюто!!!Да не говороим, че тукашната медия, удобно, точно тези моменти е изпуснала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още