IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищата в САЩ са продължили да поскъпват с ускорен темп през февруари

Отбелязаното повишение през месеца е третото по размер в 35-годишната история на ценовия индекс на жилищата

17:20 | 26.04.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Жилищата в САЩ са продължили да поскъпват през февруари, когато цената им е нараснала с 19,8% на годишна база, става ясно от ценовия индекс на жилищата на S&P CoreLogic Case-Shiller, съобщи CNBC. Годишното увеличение през предходния месец се е равнявало на 19,1%.

Повишението, отбелязано през февруари, е третото по размер в 35-годишната история на индекса.

Годишният темп на растеж на показателя в общо 10 града се е равнявал на 18,6% спрямо 17,3% през януари. Поскъпването на жилищата в общо 20 града е достигнало 20,2% спрямо отчетените 18,9% предходния месец.

Най-голямо покачване на цените е отчетено в южния регион на САЩ, познат като Слънчевия пояс. Имотите във Финикс, Тампа и Маями са поскъпнали със съответно 32,9%, 32,6% и 29,7%. Въпреки че ценовият ръст отново е бил двуцифрен, най-малко увеличение е отчетено в Минеаполис, Ню Йорк и Вашингтон.

"Макроикономическата среда се развива бързо и може да не продължи да подкрепя значителното поскъпване на жилищата", пише Крейг Лазара, управляващ директор в S&P DJI. "Продължаването на икономическата активност след пандемията ускори инфлацията и в отговор Федералният резерв започна да увеличава лихвите. Може скоро да започнем да виждаме влиянието от поскъпващите ипотеки върху цените на жилищата", допълва Лазара.

Данните на Realtor.com за САЩ показват, че за покупката на жилище на средна цена, финансирана с 30-годишен заем, месечната вноска по кредита е с 550 долара по-скъпа спрямо същия период на миналата година, или това е увеличение от 46%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:42 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още