Водещи издателски асоциации и организации на автори във Франция заведоха дело срещу американския технологичен гигант Meta за предполагаемо използване на защитено с авторски права съдържание в огромен мащаб без разрешение за обучение на неговите системи за изкуствен интелект (AI), предава Ройтерс.
Представители на Meta не са отговорили веднага на запитването за коментар.
Националният издателски съюз (SNE) - водещата професионална асоциация на медийните издатели, Националният съюз на авторите и композиторите (SNAC) и Обществото на пишещите хора (SGDL), които защитават интересите на авторите, заявиха на пресконференция, че са завели жалба срещу Meta по-рано тази седмица. Жалбата е подадена в съд в Париж за предполагаемо нарушаване на авторски права и икономически „паразитизъм“.
Трите асоциации вярват, че Meta, която притежава Facebook, Instagram и WhatsApp, незаконно е използвала защитено с авторско право съдържание, за да обучи своите AI модели.
„Свидетели сме на монументални грабежи“, коментира Мая Бенсимон, генерален делегат на SNAC.
„Това е битка малко в стил Давид срещу Голиат“, смята генералният директор на SNE Рено Лефевр. „Това е казус, който служи за пример“.
Това е първото подобно действие срещу AI гигант във Франция, но има вълна от съдебни дела, особено в Съединените щати, срещу Meta и други технологични компании от автори, визуални артисти, музикални издатели и други собственици на авторски права за данните, използвани за обучение на генеративни AI системи.
В Съединените щати Meta е обект на съдебно дело, заведено през 2023 г. от американската актриса и автор Сара Силвърман и други автори. Ищците твърдят, че компанията е злоупотребила с техните книги, за да обучи своя голям езиков модел Llama.
През октомври 2024 г. американският писател Кристофър Фарнсуърт заведе подобно дело срещу Meta.
OpenAI, компанията, стояща зад ChatGPT, също е изправена пред поредица от подобни съдебни дела в Съединените щати, Канада и Индия.