IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проф. П. Чернева: Интеграцията е задължителна за оцеляването на европейския проект

Много е важно да има някаква институция, която да работи за макроикономическа стабилизация на наднационално ниво в еврозоната, посочи експертът

12:11 | 23.10.17 г. 22
Автор - снимка
Създател
Проф. П. Чернева: Интеграцията е задължителна за оцеляването на европейския проект

В България валутният борд поставя макроикономически правила, които не са много по-различни от тези в еврозоната. Всяка една страна, която иска да се присъедини към еврозоната, трябва да погледне сериозно на институционалните дефекти на валутния съюз.

Това заяви проф. Павлина Чернева, преподавател в Bard College и Икономическия институт Levy в Ню Йорк, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

През последните години забелязваме, че еврозоната трудно се справя с различни кризи. Паричният съюз не е достатъчен, необходимо е да се установи единен фискален съюз. Една страна, която иска да се присъедини, трябва да помисли дали еврозоната може да стабилизира цялостната зона, така че и най-слабите й членки да се чувстват предпазени от тези финансови кризи. В България естествено парадоксът е, че ние сме де факто в еврозоната, защото просто правилата на валутния борд го подсказват“, обяснява проф. Чернева.

Ако България се окаже, че е членка от периферията, ако се случи така, че бюджетният излишък се превърне в дефицит, то тогава България ще бъде подложена на натиска, на който периферните страни са подложени. Това са доста драстични структурни реформи, затова аз наблягам, че е много важно да има някакъв метод, някаква институция, която да прави макроикономическа стабилизация на наднационално ниво“, каза още тя.

В краткосрочен план не виждам по-сериозни стъпки за по-дълбока интеграция, но смятам, че тя е задължителна и неизбежна ако искаме европейският проект да оцелее. Тези изначални дефекти застрашават еврозоната екзистенциално и се отразяват не само на слабите, но и на силните икономики“, смята проф. Чернева.

Тя припомни, че през август канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Еманюел Макрон говориха за установяване на министерство на финансите и обща бюджетна политика. „Каква ще бъде тази бюджетна политика е интересният и важният въпрос“, допълни тя.

Целия разговор вижте във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 4
rainmaker
преди 6 години
Норвегия и Швейцaрия не са членове на EU само на хартия. Подозирам че с UK ще се стигне до нещо подобно освен ако не решат да извършат икономическо самоубийство. Между другото в момента общественото настроение тук се смени и според последните проучвания ако се проведе нов референдум сега мнозинството ще гласуват за оставане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 1
doba
преди 6 години
Глобализацията зависи от политическите елити и волята на народа.Влизането в ЕС приключи за Швейцария с референдума там.Норвегия просто се отказа, не си спомням за гласуване за/не.Ако се уважи и референдума в УК(много вероятно), и Кралството ще е вън от ЕС.Грешно или не, това е волята на народите им, уважавана от Държавниците там.Нищо не пречи 'трансгранични вериги на доставките и разчита на международен талант. Освен ако не продаваш краставици на пазара' и да водиш национална политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 6
rainmaker
преди 6 години
Глобализацията е неизбежна и ще се задълбочава вследствие на лесните комуникации и транспорт. Националните различия в европа в момента са минимални и ще намаляват все повече поради горните причини. Единствено необразовани неудачници които не могат да се похвалят със собствени постижения се бият в гърдите че пренадлежат към велика нация за да компенсират. Съвременния бизнес се основава на трансгранични вериги на доставките и разчита на международен талант. Освен ако не продаваш краставици на пазара. Съвременната наука и в последствие бизнес иновации се движи от натрупването на критична маса от учени и финансиране което малки раздробени държавици не могат да си позволят поединично. В момента EU е водещ в много научни области с 40% от водещите научни публикации. САЩ са втори с 32%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 1
doba
преди 6 години
Чернева, Чернева.Те страните се разпадат, ти говориш за интеграция.Е как?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 2
studioaa
преди 6 години
В САЩ думите комунист, социалист и социалдемократ не са популярни и вместо тях се използва думата либерал. Всеки либерал представлява едно от тези трите. Американските либерали точно като руските комунисти само, че с друго име. Като убеждение те са свръх-антилиберални и враждебни към свободния пазар и правото на избор и подкрепят ББД, неограничена имиграция от Африка и социализирано здравеопазване. В САЩ либерал = в България социалист/комунист, в САЩ либертарианец = либерал у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 0
KPetkov
преди 6 години
Даже като я погледна, 95% е гласувала за Хилъри и сигурно се пука по шевовете, че е спечелил Тръмп :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 2
KPetkov
преди 6 години
Звучи ти, ама на мен ми изглежда като типичен американски либерал и демократ, който се опитва да наложи светлия глобализъм по американски начин. Едно глобално правителство, управлявано от Вашингтон и Уолстрийт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
studioaa
преди 6 години
На мен лично тя ми звучи като комунистически икомист, защото за тях светлия комунизъм беше неизбежен, а тази госпожа евроинтерацията/глобализма са неизбежни, което си е същото реално. Комунизъм = Глобализъм = Евроинтеграция. Едни и същи хора стоят зад тези феномени...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 3
KPetkov
преди 6 години
Чернева учи математика и икономика до 1997 г. (Gettysburg College, Pennsylvania). Дипломира се като Икономист в University of Missouri-Kansas City през 2004, и там по късно защитава докторат (2008). Преподава икономика и в последствие става ръководител на програмата по тази дисциплина в Колежа Бард, В същото време тя е сътрудник на Levy Economics Institute и експерт към Institute for New Economic Thinking.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
KPetkov
преди 6 години
Павлина Чернева (Pavlina R. Tcherneva) e американски икономист от български произход, университетски преподавател и международно признат експерт.Павлина Чернева е родена в Силистра. Майка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още