Според него с действията си по време на първите осем дни в Белия дом американският президент не се опитва да стабилизира ситуацията в международните отношения, а допълнително внася напрежение и то сред основните си търговски партньори Канада и Мексико. „Изглежда благодарение на лидери като Тръмп, Си Дзинпин и Владимир Путин светът се връща с повече от век, когато големите сили правят всичко по силите си, за да задоволят желанията си“, е мнението на Иванов.
По думите му, в последните години краткосрочните икономически ползи надделяват във взимането на решения сред западните държави, което доведе до зависимостта към Китай. „Липсата на далновидно планиране си пролича и в Европа, която преди десетилетие засили зависимостта си към евтината енергия от Русия. Това трябва да е урок на управляващите да не разменят националната сигурност за краткосрочни икономически ползи“, предупреди анализаторът.
Той отчете, че Европа дълги години живя, като получаваше евтина енергийни ресурси от Русия и се ползва от гаранциите за сигурност от САЩ. „Ние свикнахме да живеем по този начин и сега ни е много трудно да се отлъчим. Другият голям дългосрочен проблем за Европа е застаряващото население. Застаряващото общество трудно променя навиците си и трудно иска да наруши спокойствието. Чисто психологически ние тук ще имаме огромния проблем да приемем тези нови предизвикателства и аз все пак се надявам да се справим“, коментира Иванов.
Той подчерта, че един от големите проблеми на Доналд Тръмп,като лидер е грандоманията и желанието му да остане в историята. „По време на речта си при инаугурацията републиканецът даде няколко големи заявки. Той заяви, че големите нации стават все по-богати и се разширяват териториално, като междувременно направи призив, че ще работи, за да може американски флаг да бъде забит на Марс“, припомни гостът.
Ивайло Иванов посочи, че реториката на Тръмп е деструктивна към НАТО и доверието сред съюзниците. Той обясни, че сърцевината на Атлантическия алианс се крие в солидарността между членките. „Първата задача на съюза е да сдържа противниците си, като внушава, че на всяко нападение ще бъде отвърнато много по-силно и колективно. Сега обаче с действията на републиканеца това е поставено под въпрос и може да доведе до опит от страна на опонентите на НАТО“, допусна анализаторът.
Той напомни, че ключови фигури във външната политика на САЩ дадоха заявка, че Русия също ще трябва да направи редица компромиси, ако целта е да се върви към мирни преговори и решаване на конфликта. Иванов смята, че желанието на Тръмп да остане в историята може да е минус за Украйна, тъй като това може да накара републиканецът да сключи сделка, която да ощети САЩ, Европа и самата Украйна. Той обясни, че има още няколко ключови момента в потенциалното вървене към мир в Украйна. „Единият от тях е, че след потенциално прекратяване на огъня, ще се влезе в дълъг и тромав процес на преговори, което може да отегчи Тръмп, тъй като президентът на САЩ иска бързи и гръмки действия за мир. Ако това се случи, републиканецът може да обвини една от двете страни за това, че преговорите не са успешни“, отбеляза той и добави, че подобен проблем може да се създаде и в Близкия изток, тъй като там предстоят дълги мирни преговори.
Ивайло Иванов прогнозира, че в този сценарии по-вероятната мишена за гнева на Тръмп би била Русия, тъй като федерацията има по-големи претенции, което ще накара САЩ да предоставят още повече оръжия на Украйна и да ѝ дадат позволения да ги използва.
„Реална е хипотезата, в която при Доналд Тръмп отношенията между Украйна и САЩ ще бъдат много по-добри, дори по-добри от тези по времето на администрацията на Байдън. Това не означава, че ние в Европа и НАТО ще имаме добри отношения със САЩ“, не скри негативните си очаквания за развитието на международните отношения анализаторът.
Защо все още няма търговско споразумение за свободна търговия между Великобритания и САЩ след Brexit? Каква е европейската сигурност при новите реалности? Къде се пренесоха войните и какво е състоянието на пазарите? Защо НАТО следи много внимателно инцидента със случая на скъсания кабел в Балтийско море? Превръща ли се Балтийско море в арена на геополитически сблъсък? Какви политики ще предприеме България, за да стане по-привлекателна за инвеститорите?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
преди 2 месеца Напротив! Тръмп е супер добър за Европа! Показа и демонстративно среден пръст! Ако и това не я отрезви, че не бива "да разчита някой да се грижи за нея", а тя трябва да започне да мисли за бъдещето си, ...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца На фес му стига и една акушерка. Тръмп едва ли може да се мери с нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар