„Тъй като децата се изграждат като личности в хода на своето образование, те могат да възприемат една постоянно негативна оценка, ако такава се поставя, като част от неговата идентичност – аз имам лошо поведение, което в дългосрочен план би имало негативен ефект и за тях и за обществото като цяло“, обясни тя.
Според психолога зад едно такова поведение стои нещо много по-дълбоко и вик за помощ. „По този начин по-скоро се стига до прехвърляне на отговорност, защото е важно родители и учители да работят заедно“, смята Запрянова. И добави, че за да се подобри дисциплината, е важно да има диалог между специалистите, но и между ръководството и психолозите, за да може, когато има дете с лоша дисциплина, да се проучи, да се види какво стои зад това и да му се помогне.
По думите на психолога децата могат да бъдат изключително груби, да се налагат и проблемът не може лесно да се преодолее, и напомни, че вече има и социални мрежи, в които може да се осъществява тормоз.
Нели Запрянова посочи, че учителите са първите авторитети в живота на детето след родителите му и е важно как те подготвят детето за новия етап, в който навлиза детето. Тя отбеляза, че това не е еднократен акт, а трябва да се затвърждава и през целия период на обучение на детето, за да се възвърне авторитетът на българския учител.
Що се отнася до влиянието на дигиталното съдържание върху нашата психика, психологът смята, че е важно всеки да поеме собствената си отговорност и да прецени колко от времето си може да прекара в дигитална среда. Съветът ѝ е денят ни да не започва с дигитално съдържание.
При децата, в зависимост от възрастта, ролята на родителя се променя, но в началните етапи на развитие на детето дигиталните устройства трябва да бъдат като награда, а не да присъстват през цялото време в ежедневието на подрастващите. „Но с времето е важно разговорите в тази посока да приобщават и да подготвят добре детето за това, че телефоните крият и опасности“, добави Запрянова.
Защо и при възрастни, и при родители може да се разпознаят симптомите на дефицит на внимание? Как да се избавим от „хазартната зависимост“ от телефона? Как може да се контролира навлизането на технологиите вкъщи и в училище?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.