[sc: video id:363364 /Нужно е преосмисляне на интеграцията и политиките при вземането на решения в Европейския съюз - това мнение изрази Иван Начев, експерт по политическа интеграция на Европейския съюз и преподавател в НБУ, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Той припомни, че средно на всеки четири-пет години, откакто съществува Европейският съюз от 1992 г. с договора от Маастрихт, договорите на Евросъюза са се променяли, за да съдействат за присъединяването на нови държави членки. „Да имаме нов договор за държавите членки на ЕС означава препозициониране, постигане на съгласие, консенсус и компромис“, посочи той.
Иван Начев анализира новите реалности в контекста на бъдещето на Европа и нуждата от спешна институционална трансформация. Според него проблемът възниква от това, че гражданите вече нямат доверие на лидерите и на традиционното лидерство. „Ако методите на традиционните лидери не водят до това ние, гражданите, да живеем по-добре, десните партии ще имат възход“, обясни експертът. Той обаче смята, че радикалните популистки партии стимулират имунната система на европейските демокрации. „Политически формации, които поставят под съмнение процеса на интеграция, действат оздравително на Европейския съюз“, коментира Начев.
По думите му тенденцията е, че когато десни партии дойдат на власт, те веднага започват да преосмислят политическото си говорене.
Според него, както и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отбеляза на Мюнхенската конференция по сигурността, ЕС трябва да се завърне към ценностите си – да развива свободата на изразяване, словото и плурализма на мненията, включително на тези популистки партии, защото колкото повече се ограничава едното, хората започват да се задават въпроса защо това се прави. „Точно тогава се появява почвата за хибридни атаки, лъжи и дезинформация“, обясни преподавателят.
Начев смята, че в тази обстановка, в която самите САЩ подкрепят радикални формации, американският президент „дръпна спусъка“ на нова вълна на засилване на евроинтеграцията. Според него създалата се „коалиция на желаещите“ е опит Европа да си върне лидерството и да се постави в центъра на политическия дебат след кризата в последните години.
„В сегашната глобална обстановка и подготовката за приемането на нови членове реформите вървят към премахване на правото на вето в Съвета на ЕС и засилена роля на Европейския парламент. Целта е ускоряване на процеса по приемане на ключови политики и по-голяма отчетност и прозрачност на евроинституциите“, очаква експертът.
Той поясни, че не става въпрос "дали ще се поставя вето на едно или друго". „Става въпрос за това, че общият интерес се оставя на заден план, когато ние се фокусираме върху частния интерес на дадена държава“, каза Начев. Той е убеден, че ако гражданите са по-информирани за това как се вземат решенията в ЕС, политиците няма да могат да оправдаят последствията от лошото си управление с Брюксел или да приписват позитивите от интеграцията на собственото си управление.
Ще се засили ли икономическата интеграция в ЕС? Какво означава за българите приемането на страната ни в еврозоната? Каква е цената на евентуално разширяване на Евросъюза от Западните Балкани, Украйна и евентуално Турция? Преосмисли ли Европа отношението си към войната в Украйна и какво означава „План Б“? Какво да очакваме от форума на „Коалицията на желаещите“?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.