IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Карни: Биткойнът се „провали доста“ като валута

Ръководителят на АЦБ изтъкна необходимостта от директни и прости послания на централните банкери

10:44 | 20.02.18 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Биткойнът се провали като валута, измервана по стандартните показатели, и няма нито стойност, нито е полезен начин за купуване на неща, заяви управителят на Английската централна банка Марк Карни в понеделник.

„Това до голяма степен се провали досега... по отношение на традиционните аспекти на парите. Това не е магазин за стойност, защото е навсякъде. Никой не го използва като средство за размяна", каза Карни пред студенти в Лондонския Regent’s University, цитиран от Ройтерс.

Но основната технология зад криптовалутата може да се окаже полезна като начин за проверка на финансовите трансакции по децентрализиран начин, добави Карни в отговор на въпрос.

Управителят на централната банка каза също така, че за да се позволи възможно най-гладкото оттегляне на Великобритания от Европейския съюз през март 2019 г., британските регулаторни органи възнамеряват да дадат на финансовите институции „ползата от съмнението и след последната възможна минута".

Движението на паунда е до голяма степен задвижвано от финансови спекулации срещу Brexit, смята още Карни, като добави, че британските и европейските официални представители работят усилено, за да осигурят преходна сделка преди края на март. 

„Всички са фокусирани над това. Очевидно няма да бъде твърдо, правно обвързващо споразумение. Но мога да ви кажа, че ако 28-те лидери се съгласят с нещо, което има свързан с него правен текст, който ще бъде част от споразумението за Brexit, то той трябва да е достатъчно добър", каза още Карни.

Той направи коментарите си по време на сесия с въпроси и отговори, след като изнесе лекция за лидерството, в която подчерта, че е важно хората да показват скромност и съпричастност, добавяйки, че финансистите не трябва да бъдат мотивирани само и единствено от печалбата.

Карни също така изтъкна необходимостта от директни послания на централните банкери. „Кажи го направо. Кажи го просто. Кажи го!“, каза той.

Неговите примери за промените, които АЦБ извърши в последно време, бяха сравнени с операциите на неговия предшественик Мервин Кинг. „Централната банка сега разполага с много повече инструменти за справяне с финансовия стрес“, каза Карни. По думите му те са показали своята стойност след референдума за Brexit.

Що се отнася до смирението, той похвали лидери, които „признават своите слабости". Политиците трябва да споделят тази амбиция, добави Карни. „Трябва да помним, че макар да се опитваме да правим финансовите кризи по-малко вероятни и по-малко тежки, когато се случват, не можем да ги премахнем".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:46 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 6
studioaa
преди 6 години
Общо в обръщение има около 10 трилиона $ в банкноти, но това е нищожно в стравнение с виртуалните стотици трилиони, които съществуват. Хартията и мастилото в една банкнота струват толкова малко, че без проблем можем да ги игнорираме. Няма значение, че има разход от 0.000000000000000001% от паричната маса за нейната поддръжка, важното, че можеш да създаваш колкото си искаш нови $ безконтролно, а това е невъзможно с биткойн. Дори цялата изчислителна мощ на планетата не може да създаде почти никакви нови биткойни за кратко време...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 3
khao
преди 6 години
машини за добив на биткойн генерират по 1-2 биткойна годишно--------------и ми стана ясен колко си в час по темата :):) иначе машините за принтиране да не би да работят на магия ? хартията за доларите също е доста скъпа :):) мастилото тоже, охраната по 10 :):) че даже се търкат и трябва да ги печаташ пак :):) ... я направи едно салто и виж как ти се струва сега ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
khao
преди 6 години
цък пак не позна, всъщност те регулират истинските пари и казват, ае сега който ползва истински пари зада купува виртуални нули ще пплаща данък ...иначе винаги може да си купиш хляб, само намери хлебарница дето работи с биткоини и търпеливи хора от опашката зад теб :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 6
studioaa
преди 6 години
За откриването на тази функция е нужна много изчислителна мощ и енергия. Повечето машини за добив на биткойн генерират по 1-2 биткойна годишно в момента за сметка на огромно количество изразходвана енергия. А колко енергия се изразходва за напечатването на 20 хил. $ или създаването им от нищото от централен банкер. Близко до 0 струва ми се...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 2
Sakamano
преди 6 години
Казах "опитват да го регулират". Не съм твърдял, че ще успеят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
khao
преди 6 години
сега последно, може ли да се регулира или не ... че даже и вие се объркахте :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 6
khao
преди 6 години
Биткойнът не може да бъде създаден от нищото----хахахахахахахаха, да правят го едни малки джуджета и шеф им е дедо мраз :):) всъщност биткоина е една функция с преобладаващи нули в нея
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 4
Sakamano
преди 6 години
Забелязвам, че мненията на централните банкери са доста непоследователни, да не кажа инфантилни. Ако биткойнът се е провалил, защо толкова настояват да го регулират? Щом го смятат за провал - да не го пипат, той сам ще си умре. Като опитват го регулират, с това само му придават легитимност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 14
studioaa
преди 6 години
Биткойна не се е провалил, а централното банкиране. Биткойнът не може да бъде създаден от нищото за разлика от фитните пари. Следващата финансова криза ще сложи край на фиатните пари, централните банкери и корумпирани политици, които влияят върху монетарната политика. Биткойн е честни пари, които са извън контрола на данъчни и политици и затова биткойн никога няма да стане 0.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още