Виетнам за първи път изпревари Япония като третата по големина износна дестинация за китайските стоки, след като митата на САЩ принуждават компаниите да намират нови доставчици, за да избегнат налозите, като в същото време разчитат на китайските производители за компоненти, предава Bloomberg.
Износът на Китай за Виетнам през 2024 г. е нараснал с почти 18% до рекордните 162 млрд. долара, сочат данни на митническите власти в Китай, публикувани в понеделник. Това е над доставките за 152 млрд. долара за Япония, която преди това беше третият по големина пазар за китайските износители.
Виетнам се изкачи до трети по големина пазар за Китай. Графика: Bloomberg LP
Скокът се дължи основно на ръста на износа на части за южноазиатската страна, където те са сглобявани и след това са изнасяни за САЩ или други страни. Електронните компоненти, включително екранни модули и компютърна памет, са били на осмо място сред десетте най-бързо растящите износни отрасли, сочат китайски данни от началото на 2024 г. до ноември.
Пренасочването на търговията може да повиши разходите за бизнеса и потребителите, но е от полза за Виетнам, който отчита ръст на инвестициите, тъй като компаниите се стремят да диверсифицират веригите си за доставка от Китай. Водещи производители на електроника като Samsung Electronics, Luxshare Precision Industry и Hon Hai Precision Industry инвестираха милиарди долари във Виетнам през последните години за сглобяването на продукти като AirPod и MacBook.
„Наблюдаваме, че все повече компании се изместват от Китай към Виетнам, за да избегнат бъдещ риск от мита“, коментира Нгиен Май, президент на Асоциацията на чуждестранните инвестиционни предприятия във Виетнам и допълва, че това вероятно е повишило значително износа към страната.
Веригите за доставка в електрониката се пренасочват към Виетнам. Графика: Bloomberg LP
Бумът на AI и американските ограничения върху износа, насочени към чиповете с изкуствен интелект, също са повишили инвестициите във Виетнам, като в същото време са задържали Китай в играта.
Hon Hai започна да произвежда графични карти с изкуствен интелект за Nvidia в подразделението си във Виетнам миналата година, като ключови части, включително интегрални схеми и печатни платки, се доставят от Китай, съобщава частната компания за митнически данни NBD.
Повечето от завършените продукти са били доставени на американски клиенти, тласкайки търговския излишък на Виетнам със САЩ до рекорд в годината до ноември. Това може да навлече на страната критиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който говори за необходимостта от балансирана търговия с Виетнам и през 2019 г. обвини страната, че злоупотребява с търговията.
Износът на Виетнам към САЩ е нараснал след началото на търговската война между САЩ и Китай. Графика: Bloomberg LP
САЩ вече предприеха мерки срещу тази тенденция, като администрацията на Джо Байдън наложи мита върху слънчевите панели, произведени във Виетнам и други три южноазиатски страни в края на миналата година. Повечето панели бяха произведени от китайски компании, които са инвестирали в тези страни, отчасти за да заобиколят американските мита.
„От това, което каза Тръмп преди, и с политиката „Америка на първо място“ виждаме по-големи митнически и други търговски предизвикателства като технически бариери тази година“, коментира Май. „Но също така смятаме, че администрацията на Тръмп, също като администрацията на Байдън, ще признае значението на Виетнам във външната политика и как двата пазара могат да се възползват един от друг“, допълва той.