Търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп може вече да е нанесла значителни икономически щети, като има риск това да прерасне във финансова криза, предупреждава водещата европейска рейтингова агенция Scope Ratings, цитирана от Bloomberg.
Финансовата криза е един от трите сценария, очертани от базираната в Берлин компания в доклад, в който предупреждава за съпътстващи щети върху други икономики, включително основните търговски партньори на Америка.
„Митата ще се превърнат в най-големия търговски шок в мирно време за глобалната икономика от над 100 години“, пишат анализатори на Scope. „Дори тяхното пълно премахване, макар и малко вероятно, няма да възстанови напълно доверието по отношение на предишни съюзи и веригите на доставки, което показва известна степен на трайна икономическа загуба“, добавят те.
Въпреки че Тръмп обяви пауза на някои глобални налози и изключения върху вноса на китайска потребителска електроника, търговските отношения и настроения между САЩ и останалия свят остават напълно неясни, подклаждайки продължаващата несигурност сред инвеститорите.
Трите сценария, предвидени от Scope, варират от такъв, включващ нестабилност в растежа и инфлацията, техническа рецесия за САЩ и ограничени рискове, до финансова криза.
„Базираната на глобални правила търговска и финансова система е изложена на риск от колапс, както и доверието в щатския долар, което води до рязка преоценка на американските активи, предизвиквайки пълномащабна финансова криза“, изтъква Scope, докато описва третия сценарий. „Ако съмненията относно изключителния статус на долара се увеличат, това ще бъде много негативно за САЩ“.
Компанията дава АА рейтинг на САЩ, което е третото най-високо ниво в рейтинговата ѝ скала. Но все пак Scope представя негативна перспектива.
Освен САЩ, най-силно изложените държави в света по отношение на износа на стоки, деноминирани в долари, са Китай, Мексико, Канада и Германия, добавят анализаторите.
От гледна точка на брутния вътрешен продукт (БВП) Виетнам, Канада, Ирландия и Тайланд са най-уязвими, докато банковите връзки със САЩ са най-интензивни със страните от Г-7, водени от Япония, Великобритания, Канада, Франция и Германия, подчертава Scope.
Компанията е една от петте — заедно с Morningstar DBRS, Fitch Ratings, Moody's Ratings и S&P Global Ratings — които Европейската централна банка (ЕЦБ) използва при оценката на своята паричната политика.