Финансовият министър на САЩ Скот Бесънт заяви, че високите мита между САЩ и Китай не са устойчиви, след като администрацията на президента Доналд Тръмп изрази готовност за деесларация на търговската война между двете най-големи икономики света, която засили опасенията от рецесия, предава Ройтерс.
Основните щатски индекси отбелязаха силен ръст на фона на надеждите, че двете страни може да свалят големите търговски бариери, които издигнаха през последния месец, въпреки че няма признаци за скорошно започване на преговори.
Бесънт заяви, че митата – 145% върху китайски продукти и 125% върху американски, ще трябва да се понижат преди да могат да започнат търговски преговори, но допълни, че Тръмп няма да направи такъв ход едностранно.
„И двете страни не смятат, че това са устойчиви нива. Както казах вчера, това е равносилно на ембарго и скъсване между двете страни в търговията не отговаря на интересите и на двете“, каза Бесънт пред репортери.
Wall Street Journal съобщи, че Белият дом обмисля да намали нивата на митата до 50% върху китайския внос в стремеж да понижи напрежението. Говорител на Белия дом заяви, че тези съобщения са „чиста спекулация“ и допълни, че нови мита ще дойдат от самия Тръмп.
„Ще имаме справедлива сделка с Китай“, каза Тръмп пред репортери, но без да влиза в конкретика.
Посочените от WSJ нива на митата вероятно все още ще бъдат достатъчно високи, за да възпрат значителна част от търговията между двете най-големи икономики в света. Германската корабна компания Hapag-Lloyd съобщи, че 30% от доставките ѝ за САЩ от Китай са отменени.
Двете страни ще трябва да проведат отделни преговори за решаването на проблема с епидемията от фентанил, съобщиха източниците.
Явното смекчаване на позицията на САЩ за митата върху Китай е добре дошъл знак за пазарите, които пострадаха от хаотичните търговски политики на Тръмп. Бенчмаркът S&P 500 се повишаваше с 1,85% в средата на сесията, но все още е с над 12% под рекордното си затваряне през февруари.
„Всичко се дължи на политиката и политическата несигурност и значението ѝ за икономиката в краткосрочен план“, коментира Джим Байрд от Plante Moran Financial Advisors.
Бесънт заяви, че третото тримесечие на тази година е „разумен срок“ за постигане на яснота относно крайното ниво на митата на Тръмп.
Наред с високите мита върху Китай президентът на САЩ наложи също мито от 10% върху целия останал внос на САЩ и по-високи мита върху стоманата, алуминия и автомобилите. Той замрази целенасочени мита за десетки други страни до 9 юли и намекна за допълнителни налози за фармацевтичния сектор и полупроводниците. Това разтърси финансовите пазари и засили опасенията от рецесия.
Европейският съюз, който Тръмп заплаши с мита от 20%, ще отговори с контрамита, ако не може да постигне сделка със САЩ преди крайния срок 9 юли, съобщи еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис в сряда. Той допълни, че блокът с 27 страни членки е предложил да купува повече втечнен природен газ от САЩ и да намали митата върху някои продукти.
Други страни също се стремят да преговарят. Министърът на търговията на Виетнам разговаря с американския търговски представител Джеймисън Гриър в сряда, съобщи държавната телевизия.
Международният валутен фонд съобщи в сряда, че митата ще забавят икономическия растеж в целия свят. S&P Global установи, че бизнес активността на САЩ се е забавила до 16-месечно дъно през април, докато цените за стоки и услуги са се повишили.