Европейската централна банка (EЦБ) може да се наложи да намали допълнително лихвените проценти, тъй като митата на САЩ натежават върху икономическия растеж, изтъква членът на Управителния съвет на регулатора и шеф на Латвийската централна банка Гедиминас Шимкус, цитиран от Bloomberg.
След като ЕЦБ извърши седем намаления на лихвите от миналия юни диапазонът на лихвения процент е на ниво, което нито ограничава, нито стимулира активността, изтъква Шимкус. Това създава възможност за допълнително облекчаване, тъй като несигурността ограничава икономическата активност, добавя той.
„В сегашния икономически контекст не виждам причина да останем на това ниво“, посочва централният банкер в кулоарите на срещите на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ) във Вашингтон. "На фона на наличните данни не мога да изключа още две понижения на лихвите за тази година. Но за да направим повече от това, ще трябва да видим още негативни изненади".
Инвеститорите също така очакват поне още две намаления на лихвения процент по депозитите, който в момента възлиза на 2,25%. Някои предвиждат още по-голямо разхлабване. Икономисти на Bank of America прогнозират, че лихвеният процент ще бъде понижен до 1,25% през декември - което означава четири понижение с от 25 базисни пункта.
По-рано тази седмица МВФ понижи перспективите си за брутния вътрешен продукт на еврозоната, позовавайки се на американските мита и по-строгите финансови условия. Някои представители на ЕЦБ подчертаха негативните последици за растежа, които биха могли да охладят инфлацията по-бързо.
Следващият кръг от прогнози на ЕЦБ през юни вероятно ще покаже по-слаба експанзия, смята Шимкус.
„Налице е ясно забавяне на растежа при заплатите. Сега също имаме поскъпване на еврото, дезинфлационното въздействие на митата, както и риск от пренасочване на китайски стоки към Европа", добавя той.
„Не мисля, че сме закъснели с намаляването на лихвените проценти“, посоча Шимкус.