Агенция Moody's отне на САЩ последния им най-висок кредитен рейтинг, отразявайки задълбочаващата се загриженост, че нарастващите дългове и дефицити ще навредят на позициите на Америка като водеща дестинация за световния капитал и ще увеличат разходите на правителството за заеми.
Moody's понижи кредитната оценка на САЩ от Ааа на Аа1, присъединявайки се към Fitch и S&P Global, които оцениха най-голямата икономика в света по същия начин, изпращайки я в подножието на най-високата позиция. Намаляването с една степен идва повече от година, след като Moody's промени перспективата си за рейтинга на САЩ на негативна. Сега кредитната оценка е със стабилна перспектива, предаде Bloomberg.
„Въпреки че признаваме значителните икономически и финансови предимства на САЩ, смятаме, че те вече не балансират напълно спада във фискалните показатели“, пише в изявлението на Moody's.
Рейтинговата агенция обвини последователните администрации и Конгреса за разрастването на бюджетните дефицити, за които, според нея, няма признаци да намалеят. В петък законодателите във Вашингтон продължиха да работят по мащабния законопроект за данъците и разходите, който се очаква да увеличи федералния дълг с трилиони през следващите години.
Белият дом определи този ход като политическо решение. Стивън Чунг, говорител на президента Доналд Тръмп, посочи Марк Занди, икономист от Moody's Analytics, в публикация в X, обвинявайки го, че е дългогодишен критик на политиките на администрацията.
„Никой не приема сериозно неговите “анализи". Доказано е, че той греши многократно", казва Чунг. Moody's Ratings е отделна група от Moody's Analytics.
Промяната идва в момент, когато федералният бюджетен дефицит достига близо 2 трлн. долара годишно или повече от 6% от брутния вътрешен продукт (БВП). По-слабата американска икономика в резултат на глобалната търговска война ще увеличи дефицита, тъй като държавните разходи обикновено се увеличават, когато активността се забавя.
Общият размер на дълга на САЩ вече е надхвърлил размера на икономиката в резултат на разточителното вземане на заеми от пандемията от Covid-19 насам. По-високите лихвени проценти през последните няколко години също повишиха разходите за обслужване на държавния дълг.
През май министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт, който посочи 10-годишната доходност като ключов показател, заяви пред законодателите, че САЩ се намират на неустойчива траектория. Той посочи, че „цифрите на дълга са наистина плашещи“ и че кризата би довела до „внезапно спиране на икономиката“. „Ангажиран съм това да не се случи“, добави министърът.
На фона на съмненията относно забавянето на темповете на разходите законодателите работят за приемането на данъчен пакет, който включва удължаване на срока на действие на разпоредбите на Закона за намаляване на данъците и създаване на работни места от 2017 г. Съвместният комитет по данъчно облагане определи общите разходи за законопроекта на 3,8 трлн. долара през следващото десетилетие, въпреки че други независими анализатори твърдят, че той може да струва много повече, ако временните разпоредби в законопроекта бъдат удължени.
В петък обаче ключова комисия на Камарата на представителите не успя да постигне напредък по законопроекта за данъците и разходите на републиканците, след като твърдолинейните консерватори се противопоставиха на Тръмп и блокираха законопроекта поради опасения, свързани с разходите.
Тревожна перспектива
Правителството на САЩ е напът да надмине рекордните нива на дълга, установени след Втората световна война, само за четири години, достигайки 107% от брутния вътрешен продукт до 2029 г., предупреди през януари Бюджетната служба на Конгреса.
Тази оценка не включва потенциалния ефект от мащабното намаляване на данъците, което според икономистите ще увеличи държавния дълг с трилиони през следващото десетилетие. В дългосрочен план се очаква по-високите федерални разходи за социално и здравно осигуряване - резултат от застаряването на населението - да увеличат федералния дълг, заедно с по-високите лихвени проценти, които повишиха разходите за обслужване на дълга.
преди 4 седмици Тръмп го разбирам донякъде, положението е катастрофално, не е малко че е осъзнал накъде отиват нещата и се опитва нещо да промени, ще се види близката година опитите му до какво ще доведът, ще ускори или ще отложи за по-дълго катастрофата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар