Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард предупреди, че международната търговия ще бъде променена завинаги от напрежението заради митата, дори ако водещите икономики в света стигнат до известни компромиси, предава Bloomberg.
„Макар да я ясно, че международната търговия никога няма да бъде отново същата, съвсем ясно е също така, че ще има още преговори“, каза тя в интервю за Canadian Broadcasting Corp. в кулоарите на срещата на Г-7 на финансовите министри в Канада.
Тя приключи в четвъртък с комюнике, в което членовете замаскираха разногласията си за митата на американската администрация.
Финансовите министри и гуверньорите на централните банки се съсредоточиха вместо това върху колективен призив за решаване на „прекомерните дисбаланси в световната икономика" – усилие, което е явно насочено към Китай, въпреки че те не назоваха страната.
„Ще има още движения от страна на всички партньори в търговския ред за намаляване на големите дисбаланси, които имаме и които сме имали от дълго време“, отбеляза Лагарад.
Очаква се инфлацията в еврозоната да се забави през 2026 г. Графика: Bloomberg LP
В отделно интервю за Radio-Canada, френскоезична обществена медия, председателката на ЕЦБ заяви, че последиците от митата върху инфлацията трудно може да бъдат преценени от централната банка. Може да има инфлационни последици, ако ответните мерки на Европа повишат разходите за внос, но в краткосрочен план може да има и дефлационни импулси, ако се стигне до отклоняване на евтини китайски стоки на европейските пазари, допълни тя.
„Въпросът за последиците от митата върху инфлацията е много деликатен. Съществуват много елементи, които се развиват в момента, ще можем да преценим последиците от тях с напредването на преговорите и с развитието на новия контекст“, коментира Лагард.
Инфлацията в еврозоната се задържа на 2,2% през април, но анализатори прогнозират обрат през май, който вероятно ще я тласне дори под целта от 2% на ЕЦБ. Европейската комисия прогнозира средна инфлация от 1,7% догодина.
Очаква се ръководителите на ЕЦБ да понижат основната си лихва след две седмици предвид насочването на инфлацията към целта от 2% и американските мита, които натежават върху икономиката. Това би било осмо понижение от юни миналата година насам, което ще върне ключовата депозитна лихва на ниво от 2%.