IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разширява се кръгът на хората, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита

Парламентът прие на второ четене текстове от промените в Закона за защита от домашното насилие

19:30 | 05.07.23 г.
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Депутатите приеха на второ четене текстове от промените в Закона за защита от домашното насилие, с които се разширява кръгът на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита. От сутринта парламентът обсъжда измененията и прие четири от 33 параграфа, предава БТА.

Проектът е общ от предложенията на ГЕРБ-СДС и на "БСП за България". По-голямата част от предложенията на социалистите обаче се отхвърлят от мнозинството.

Защита по този закон може да търси и всеки пострадал от домашно насилие, извършено от роднина по права или по съребрена линия до четвърта степен включително на лицето, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство, както и от лице, което е съпруг или бивш съпруг на родителя, записаха депутатите. Защита по този закон ще може да се търси и когато насилието е извършено от лице, на което са възложени грижи за детето, или лице, на което детето е поверено. 

Актовете на домашно насилие могат да се извършват и чрез действие или бездействие, решиха още народните представители. 

Предвижда се държавата да провежда последователна политика в областта на домашното насилие чрез координиране, прилагане, наблюдение и оценка на политиките и мерките за предотвратяване и защита от домашното насилие. Законът има за цел да даде бърза и ефективна защита и да осигури помощ и подкрепа на лица, пострадали от домашното насилие или в риск и да упражни превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието, записаха още депутатите.

Очаква се обсъждането и гласуването на измененията в Закона за защита от домашното насилие да продължи на следващо заседание.

Следващите разпоредби, които предстоят да бъдат разгледани, предвиждат да се улесни достъпът до правосъдие, като молбата за образуване на производство по издаване на заповед за защита да бъде препратена до съответния съд в срок до 24 часа от направеното искане на пострадалото лице. Предвидена е забрана за извършителя да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма, както и забрана за придобиване, съхранение, носене и употреба на взривни вещества, оръжия, боеприпаси и пиротехнически средства за срок, определен от съда. Създава се възможност извършителят на насилието да бъде задължен да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева.

С промените в закона се предлага още към Министерския съвет да се създаде Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие, както и Национална информационна система за случаите на домашно насилие, осъществявани на територията на страната. 

Екатерина Захариева (ГЕРБ-СДС) посочи, че с промените се въвежда Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие и задължение насилникът да посещава психологическа помощ за преодоляване на агресивното си поведение.   

Гюнер Ахмед от ДПС отбеляза недоверието в държавата и институциите и попита как ще убедят хората, че с тези промени ще защитят техния живот.

Предложенията, които се правят, са корективни и предопределят нещата да останат такива, каквито са, коментира Цветан Предов от "Има такъв народ" посочи, че

Председателят на ПГ на „БСП за България“ Корнелия Нинова коментира, че този закон по съществото си представлява отказ от грижа за българските деца, пострадали от насилие и прехвърляне на тази грижа на неправителствени организации (НПО). Представлява противопоставяне на едни групи на други, а в частност – деца срещу родители, посочи тя. Нинова каза, че никой от вносителите не е дал определение какво е насилие чрез бездействие. „Националният съвет, който създавате, допуска НПО-тата в него да вземат решение, а от другата страна да предоставят услуги и включвате децата в тази услуга“, отбеляза още Нинова.  

Лидерът на БСП посочи, че в миналото Народно събрание ГЕРБ не са подкрепили този закон на второ четене и попита защо сега го подкрепят. Правителството и това мнозинство на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ имат поставени отвън две задачи – едното е да вкара България във войната, другото е да вкарат "джендър идеологията", и когато изпълнят тези две задачи, това правителство ще се саморазпусне, коментира тя. 

Настимир Ананиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ ѝ отговори, че използва т.нар. граждански организации като нещо много страшно. Той отбеляза, че общините следва да преценят дали те да предложат услугата или да работят с граждански организации. По думите му в 12 града има областни центрове за защита от насилие, а проблемът е там, където няма.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:23 | 05.07.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още