Европейската комисия (ЕК) отново ще разговаря с Киев относно транзита на руския природен газ, съобщава Ройтерс. Агенцията има достъп до подготвен документ, който разглеждат министрите на външните работи на Европейския съюз (ЕС). В него е посочено, че в разговорите ще бъдат включени Унгария и Словакия. Това е компромис към Унгария, която постави изискване за подновяване на транзита в замяна на удължаване на санкциите срещу Русия с още шест месеца.
От Европейския съвет потвърдиха официално, че санкциите срещу Русия ще бъдат удължени до 31 юли 2025 година. Първите ограничения бяха въведени през 2014 година във връзка с окупацията на Крим, а от 2022 година мерките обхванаха и чувствителни сектори, включвайки изваждането на руски банки от Swift, петролно ембарго, забрана за търговия със стоки с възможна двойна употреба, луксозни стоки и т.н. На заседанието си днес Съветът одобри и мерки срещу грузински политици във връзка с нарушаването на фундаментални права и в резултат на мярката дипломати и политици ще трябва да кандидатстват по общия ред за входна виза в ЕС.
Срокът на санкциите срещу Русия изтича на 31 януари и всички ограничения щяха да отпадат, ако не бяха удължени с единодушното съгласие на европейските членове. Досега това беше по-скоро формално действие на всеки шест месеца, но сега Будапеща постави изисквания, а преди това и словашкият премиер Роберт Фицо оказа силен натиск към украинския президент Володимир Зеленски да поднови договора с "Газпром".
Малко преди встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп унгарският президент Виктор Орбан пък заяви, че ЕС трябва да преосмисли политиката си към Русия и да премахне ограниченията, защото в Белия дом се чака промяна към войната в Украйна. Досега изявленията на Тръмп обаче противоречат на тази позиция.
Източници на Bloomberg също потвърждават, че Унгария се е отказала да се противопоставя. Европейски дипломати коментират, че противопоставяне на санкциите бе означавало сериозна дестабилизация на цяла Европа и риск САЩ да не могат да достигнат до масата за преговори с Москва. Една от заплахите беше, че Русия ще си върне замразените активи.
В ЕС обмисляха различни варианти да се противопоставят на такова стечение на обстоятелствата, включващи дори и белгийския крал Филип, който има право да забрани напускането на активи от Белгия по силата на закон от 1944 година. По-голямата част от замразените руски активи са в белгийската компания Euroclear.
Преди началото на срещата на министрите в Брюксел, която започне преди обед, повечето дипломати бяха категорични, че няма да се стигне до вето на Унгария.
Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира, цитиран от ТАСС, че Русия не е получила сигнал от Вашингтон за разговори, но и че в Москва са готови на това.
* Информацията е допълнена с решението на Съвета на външните министри за санкциите срещу Русия и Грузия.