IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Поскъпването на храните – нерегламентирани практики или икономическа реалност?

Специалисти коментират пред Bloomerg TV Bulgaria водят ли бойкотите до намаляване на цените

23:00 | 17.02.25 г. 7
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

Трябва ли да обвиняваме търговските вериги за високите цени в България, след като поскъпването на основни продукти става голямо предизвикателство пред много от гражданите. Това доведе до бойкот на големите търговски вериги. Bloomberg TV Bulgaria попита водещи експерти: „Водят ли бойкотите до намаляване на цените?“ Въпросът е дали поскъпването е заради нерегламентирани практики или заради икономическа реалност.

Никола Янков, управляващ партньор в „Експат Капитал“

Последствията ще се никакви, защото аз не вярвам, че хора трябва да ограничат себе си и да не правят това, което искат или от което имат нужда, за да влизат в популистки схеми. Това е популистка инициатива. Изобщо не съм убеден, че враговете в случая са търговските вериги. Не трябва да обвиняваме търговските вериги за високите цени в България.

Високите цени са директен резултат на левичарската популистка бюджетна политика от последните четири години, където доходите скачаха в пъти над икономическия растеж. Когато наливате пари в една затворена система, където произвежда горе-долу също това ниво на стоки услуги, а имате два пъти по-голям обем пари, тогава рано или късно цените се вдигат. И това го видяхме. И това ще продължава. Това е обективен процес, който няма нищо общо с някакви хипотетични надценки на търговските вериги.

В България има над 100 хил. търговски обекта. Няма как да направите картел между тях много лесно. Така че това са по-скоро дъвки за пред хората. Не са враговете търговските вериги. Всички си спомняме 1996-1997 година нямаше търговски вериги... Нека да не се връщаме към тези времена.

Добрин Иванов, икономист

Аз мисля, че има смисъл. На първо място, има няколко обезпокоителни факта по отношение на търговските вериги и дейността им в България. Тяхната експанзия последните години се засили и те придобиха значителен търговски дял от търговията на дребно, особено на хранителните продукти, която достига до 70-75% от общия пазар. Особено силно е присъствието им в областните градове, където е концентрирана и по-голямата част от населението на България. Освен това в периоди на силно пазаруване, каквито са великденски, коледни празници и други такива, пазарният им дял достига до 90%. И това е пазарен дял на шест търговски вериги основно, което говори за господстващо положение на пазара на търговия с хранителни продукти на дребно.

Според мен има данни за злоупотреба с това господстващо положение на пазара. Тъй като излезе и друга информация, че сред някои от хранителните продукти търговската надценка на търговските вериги достига до 100% и над 100%, което на практика е лишено от икономическа логика, тъй като едва ли тези надценки са провокирани от растящи или големи разходи за персонал, за наеми, за електроенергия и т.н. Всъщност не можем да проверим дали търговските вериги реализират огромни печалби, но имаме такива съмнения, а не можем да проверим, защото те не публикуват и финансовите си отчети в Търговския регистър. Просто избират да си плащат глобите за това и не подават адекватна информация.

Михаил Димитров, финансов анализатор в ПФБК

Не виждам голям смисъл в бойкота на големите търговски вериги. В крайна сметка, никой не задължава потребителите да пазаруват от тях. Въпреки това фактът, че го правят, показва, че там те получават най-голяма стойност по отношение на цена и удобство. Казвам удобство, тъй като тези големи вериги концентрират на едно място широк набор от стоки, което пък спестява време при пазаруване. Нещо, което наистина би имало смисъл и би повишило конкуренцията, а оттам и ползата за потребителя, е по-скоро дерегулация в посока скъсяване на веригите на доставка, така че производителите на стоки да могат по-лесно да предлагат продуктите си директно на крайния клиент, като по този начин се намалява ролята на посредниците по веригата.

Добромир Иванов, изпълнителен директор на Besco

Не мисля, че в случая бойкотът има някакъв смисъл, понеже не мисля, че проблемът с цените е свързан с големите вериги. Нещо, което ние трябва да се научим като общество, е, че пари първо се изкарват и след това се харчат. Например, ако една фирма продава каквото и да е, тя може да си позволи да плаща по-високи заплати на своите служители, когато е намалила разходите, увеличила е производителността, въвела е нови технологии, по някакъв начин открива нови пазари, тоест има по-голяма печалба. Когато имаш по-голяма печалба, можеш да плащаш по-големи заплати.

Това, което се  случи в последните години в нашата държава, е, че заплатите на много хора бяха вдигани без да е изкарват повече пари. Ефектът от това е, че се вдигат цените. През 2022 г. минималната заплата беше 650 лева, сега е 1077 лв. Вдигнаха се изключително много заплатите на учителите, вдигнаха се заплатите на целия публичен сектор, без никой да е почнал да изкарва повече пари реално. По този начин, когато държавата изкуствено вдига нагоре заплатите, ефектът е, че за за крайния бизнес, който продава, единственият шанс е да вдигне цените.

Някои експерти обясняват, че големите търговски вериги всъщност спомагат за намаляването на цените. Това се дължи на факта, че имат повече източници на стока. Други специалисти са на мнение, че тяхната доминация на пазара им позволяват да поставят значителни надценки. Малките магазини обаче няма как да са конкурентни, тъй като не могат да си позволят промоциите на големите вериги. Бойкотите започнаха от други балкански държави като Хърватия и Гърция. Въпросът е дали подобни действия имат реално отражение върху оборотите на магазините. Вероятността подобни малки бойкоти да доведат до намаляване на цените все пак е малка. Големият проблем на България си остава състоянието на родното земеделие, което не позволява зареждането на основни храни с родна продукция. Решението изисква доста действия на държавно и частно ниво.

Как да се подобри средата и кои са пазарните методи, които да свалят цените на храните?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:14 | 17.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 1
onezero007
преди 1 месец
Със сигуност са нерегламентирани практики. В района в който живея има няколко големи магазина на частници - не са квартални магазинчета, а са доста големи. Цените там са средно с 30-40% по-ниски от тези в чуждестранните вериги, но има доста стоки, които са в пъти по-евтини. Тия направо трошат лева от оборот, отдавна са милионери в евро. Веригите се опитаха на два пъти да се настанят и се махаха на чисто пазарен принцип - никой не искаше да купува от тях. Но каот са само те, стой та гледай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 1
Repoman
преди 1 месец
Защо не се замислите какво означават по-високите цени в лев на стоките у нас, спрямо тези в евро на запад? Преди години, навремето при комунизма, беше същото. Доларът беше официално 0.90лв., но вносните стоки бяха значително по-скъпи в лев, отколкото сметнати в долари. А неофициалният курс на долара на Магурата беше 8:1, грубо. Че и сега е нещо подобно, официален борд 2:1, а реален курс може би 4:1 ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
lareman
преди 1 месец
Коментират хора ,които явно не са водили преговори с големите вериги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 15
гъбко
преди 1 месец
Безумното увеличаване на заплатите в неефективният публичен сектор докарва основно инфлацията у нас Щото производителността там изостава значително от частният сектор. Иначе съм съгласен, че заплатите трябва да растат, щото са ниски спрямо тези в ЕС, но такова механично увеличение води до тези "странични" ефекти. Отделно толкова голяма пазарна концентрация от страна на вериги помага също ... Но агент Буда и наследници толкова си могат ... :))) ... магистралка , ремонтче , газопроводче , чекмедже
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 3
evlogi
преди 1 месец
Правилно споменава единия от участниците-през 96-97-та нямаше търговски вериги и имаше ограничение в надценката на основните хранителни стоки от 12%.Много добре си го спомням, щото търгувах по онова време с една от тези стоки. И инфлацията беше 100% на месец...Добре би било някой да го спомене този факт на м.ало.ум.ници.те от типа на Мая Манолова , дето сега пак се дуят с някви подобни т.ъпи идеи и законопроекти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 1
snowmanoxbird
преди 1 месец
googlehttps://google.com--- HTML ---google--- BBCODE ---[URL=https://google.com/]google[/URL][url=https://google.com/]google[/url]--- RARE ---[link=https://google.com/]google[/link][link name=google]https://google.com/[/link]((https://google.com/))((https://google.com/ google))[https://google.com/ google][[https://google.com/ google]][L=google]https://google.com/[/L]"google":https://google.com/[google](https://google.com/)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
corner
преди 1 месец
и не ви ли прави впечатление , че външните дълтове се емитират с милиарди евро , а вътрешните символично по 100 мил. лв. - за да могат със сетни усилия да докарат разминаване в инфлационния критерии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още