През последния четвърт век Франсис Уилкинсън прекарва голяма част от времето в Канада — често в Монреал и Торонто понякога, но най-вече във Ванкувър и южния бряг на Нова Скотия.
Ванкувър е красив, но Нова Скотия има уникална власт върху Уилкинсън; за няколко години съпругата му и той се радват на красива, 200-годишна вила там. Поради тази причина той е любопитен как ще ги посрещнат обратно в САЩ след търговските атаки на президента Доналд Тръмп срещу икономиката и суверенитета на Канада, пише самият Уилкинсън в коментар за Bloomberg.
Оказва се, че всички са мили. Също така учтиви. Изглежда никой не ги държи отговорни за действията на републиканеца.
„Ние сме ядосани, но се опитваме да смекчим гнева си, за да не разрушим тези отношения между поколенията, които имаме с американския народ“, споделя в интервю Дейвид Мичъл, кмет на Бриджуотър, Нова Скотия. „Признаваме, че това е един човек, който нарушава стогодишната солидарност“, добавя той.
Бриджуотър е дом на завод за гуми на европейския доставчик Michelin, който е най-големият частен работодател в Нова Скотия. „Нашият град е само с 9000 души“, посочва Мичъл. „Самият завод осигурява 1200 директни работни места. В региона вероятно ангажира до 10 000 индиректни работни места, когато мислите за превоз с камиони, гориво и обслужване и всички, които идват не само със служителите на Michelin, но и с техните семейства. Със сигурност това е ключова част от кръвта на нашия регион“, коментира още той.
На уебсайта на Michelin описанието на завода е особено цветно: „ Разположен на красивия южен бряг на Нова Скотия, обектът на Michelin в Бриджуотър активно се разширява, за да отговори на новите и динамични изисквания на пазара. Присъединете се към нас в нашето пътуване, докато Bridgewater се готви да бъде бъдещето на производството на гуми”.
Гумите са най-големият износ на провинцията за САЩ. На капиталовите пазари хаосът на Тръмп се изчислява в загубена стойност. В Бриджуотър се измерва със страх. Митата могат да съсипят местните общности. Местен агент по недвижими имоти казва, че семействата, които се местят в района, когато заводът се разширява, сега се тревожат, подчинени на поведението на един човек, което не могат да предскажат. Децата са на училище. Жилището е скъпо. Загубената работа не се заменя лесно.
Тръмп инициира търговска война на много фронтове – включително в Северна Америка – скоро след като встъпи в длъжност като държавен глава. В публикация в социалните платформи на 10 март Тръмп нарече Канада, най-големият експортен пазар на САЩ, „злоупотребяващ с мита“ и каза, че САЩ няма да продължат да „субсидират“ своя съсед. „Не се нуждаем от вашите коли, не се нуждаем от вашия дървен материал, не ни трябва вашата енергия и много скоро ще разберете това“, изтъква Тръмп.
Под повърхността на типичната канадска учтивост не липсват обиди. Детинското описание от страна на Тръмп на министър-председателя на страната като „губернатор“ и неговите подобни унизителни подигравки относно съдбата на Канада като „51-ви щат“ са отлични примери за това, което Economist нарича неговия „мафиотски“ подход към международните отношения. Неговите търговски заплахи - привидно базирани на малкото количество фентанил, което преминава през границата, или подобни лъжливи твърдения - добавят вреда към обидите.
Всичко това кара някои канадци да се изразяват особено неучтиво. „Доналд Тръмп е късоглед човек, който упражнява властта си само заради себе си, без да се съобразява с разрушителното въздействие на решението си върху канадците и американците“, казва премиерът на Нова Скотия Тим Хюстън.
Нова Скотия, която е заделила 200 млн. долара в бюджета си, за да притъпи някои от икономическите щети, очаквани от американските мита, се простира далеч на изток от Мейн. Сега тя гледа към Европа. „Нова Скотия е толкова добре позиционирана да търси други пазари само въз основа на нашата география“, изтъква Мичъл.
Перспективите се променят и в Западна Канада. „Връзката е променена завинаги“, посочва премиерът на Британска Колумбия Дейвид Еби пред журналисти. Канадците, добавя той, „никога повече няма да се поставят в положението да сме толкова зависими от САЩ“. Други са по-остри. Тръмп „ясно възнамерява да се опита да дестабилизира икономиката ни“, коментира Уорд Елкок, бивш ръководител на Канадската разузнавателна служба.
В резултат на това канадците отменят плановете си за пътуване до САЩ. Алкохолът и виното от САЩ вече не присъстват на канадските рафтове, като някои канадски потребители търсят алтернативи на американските продукти на други места. Нова Скотия е готова да удвои данъка си върху покупките на жилища от чужденци - предимно американци - през април.
Нарушаването на връзките между Канада и САЩ наистина е забележително постижение. На 11 септември летището в Халифакс прие 40 отклонени полета с повече от 7000 пътници. Редица канадски войници загинаха в битките в последвалата война на САЩ в Афганистан. Подкрепата беше взаимна. Когато френски кораб с боеприпаси се взривява в пристанището на Халифакс през 1917 г., унищожавайки голяма част от града в най-голямата причинена от човека експлозия преди Хирошима, лекари и медицински сестри от Бостън се качват на влакове за Нова Скотия, за да осигурят помощ. Нова Скотия все още изпраща коледно дърво в Бостън всяка година в знак на благодарност.
Двама озадачени канадци питат Уилкинсън защо президентът на САЩ разрушава толкова богати и взаимноизгодни отношения. Авторът предполага, че отговорът се крие не толкова в мрачната икономическа наука, колкото в още по-мрачните сфери на психологията. Но той е любопитен да разбере как кметът на Бриджуотър Дейвид Мичъл, чиято общност има толкова голям личен интерес в конфликта, би отговорил на същия фундаментален въпрос: Защо?
„Това е въпрос за милиарди долари“, признава Мичъл. „Не го разбирам. Никой не го разбира. Не съм срещал нито един човек, който да е разбрал защо е избрана тази битка”, добавя той.
преди 1 месец Е пък какво има да са толкова объркани, в крайна сметка канадците цакат ли американците с по-високи данъци за определени стоки или не... Отговорете си на тоя въпрос и не бъдете толкова объркани. Да ти е въпрос се задава и към европейците отговор Сигнализирай за неуместен коментар