Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще кацне в района на Персийския залив, или както може да се нарича скоро Арабския залив, на 13 май за официално посещение със спирки в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства, пише CNBC.
Залозите са високи, тъй като визитите се случват на фона на геополитическо напрежение. В програмата ще бъдат разговори за примирие във войната на Израел в Газа, петролът, търговията, инвестиционни сделки и възможността за нови развития в областите на износа на модерни полупроводници и ядрени програми.
„Очакваме да видим много съобщения, струва ми се, че също и в широк спектър от области“, казва Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank. Тя отбеляза възможността за отмяна на митата на Тръмп от 10% върху алуминия и стоманата, което би било положително за страните от Персийския залив, тъй като някои от тях изнасят тези метали за САЩ, въпреки че те съставляват само малък процент от БВП на страните.
Тръмп отдавна се радва на топли отношения със страните от Персийския залив, особено ОАЕ и Саудитска Арабия, където децата му имат редица бизнес начинания и планирани имотни проекти. Тези отношения може да засилят позициите на страните, когато се стигне до преговори по нови търговски сделки. В същото време те засилват притесненията сред критиците заради възможни конфликти на интереси, обвинения, които семейство Тръмп отхвърля.
По време на първия мандат на президента първото му посещение в чужбина беше в Саудитска Арабия, която сега беше домакин на преговори, които Тръмп се надява да прекратят войната между Русия и Украйна. Това прави кралството още по-важно за Вашингтон. В същото време Катар изигра централна роля в преговорите между Израел и „Хамас“ за примирието и освобождаването на заложници.
Wall Street и изкуствен интелект в Персийския залив
Посещението на президента привлича редица гиганти от Wall Street и Силициевата долина към саудитското кралство. Саудитско-американски инвестиционен форум, обявен тази седмица, който ще се състои на 13 май в Рияд, ще включва гости, сред които главния изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк, главния изпълнителен директор на Palantir Алекс Карп и главните изпълнителни директори на големи компании като Citigroup, IBM, Qualcomm, Alphabet и Franklin Templeton. Дейвид Сакс, който отговаря за изкуствения интелект и крипровалутата в Белия дом, също ще присъства.
„Очакваме да бъдат обявени много инвестиционни сделки“, коментира Малик. „И в двете посоки, вече видяхме, че ОАЕ обяви редица инвестиции в САЩ в области като изкуствен интелект, енергетика, алуминий, но също така смятаме, че ще има добри възможности за американски компании да увеличат инвестициите“, допълни тя.
Саудитска Арабия и ОАЕ инвестират усилено в инфраструктура за изкуствен интелект с целта да станат световни центрове за технологията. Следователно ръководителите на тези страни вероятно искат да знаят какво е бъдещето на износа на полупроводници в САЩ, до най-модерните от които те все още не са получили достъп поради съображения за националната сигурност. Но това скоро може да се промени.
В сряда администрацията на Тръмп обяви план да отмени правило за разпространение на изкуствен интелект от ерата на Байдън, което налагаше строг контрол върху износа на модерни чипове с изкуствен интелект дори за приятелски настроени към САЩ страни. Правилото ще бъде заменено с „много по-просто правило, което освобождава американските иновации и гарантира американската доминация в изкуствения интелект“, заяви говорител на Министерството на търговията в сряда. Подробностите по новото правило все още не са споделени.
Базираната в ОАЕ компания за изкуствен интелект G42 полага усилия да се съобрази с регулациите в САЩ, включително като се освободи от инвестиции от китайски компании и си партнира с Microsoft, която миналата година инвестира 1,5 млрд. долара в G42.
Ядрени амбиции
Администрацията на Тръмп е активно ангажирана с преговори с Иран заради ядрената му програма, разговори, за които ОАЕ и Саудитска Арабия изразиха подкрепа. Въодушевлението е в рязък контраст с отношението на тези страни към американски сделки с Техеран от годините на Обама.
В същото време Саудитска Арабия иска собствена ядрена програма за граждански цели и поиска от САЩ одобрение и помощ в тази посока. Американската подкрепа за саудитската ядрена програма преди това зависеше от нормализирането на дипломатическите отношения между Саудитска Арабия и съюзника на САЩ Израел, но това може да се промени при посещението на Тръмп, съобщават медии, като се позовават на запознати с въпроса източници.
Американският министър на енергетиката Крис Райт заяви при посещение в кралството през април, че Саудитска Арабия и САЩ са на път да постигнат споразумение за ядрената енергия за граждански цели, но още съобщения ще бъдат направени от самия Тръмп.
Преговори между Израел и Газа
Друга голяма тема ще бъде бъдещето на Газа. Тръмп обеща да сложи край на войната, но в същото време предложи противоречиво САЩ да поемат контрола върху опустошената от войната ивица, която той определи като „важен имот“. Изявлението му предизвика острите критики на арабските ръководители.
САЩ продължават да настояват за сделки за примирие, като най-скоро предложиха 21-дневно спиране на враждебните действия и освобождаване на някои заложници, докато тази седмица Израел одобри разширяване на бойните действия и териториален контрол в Газа.
Петрол и финансиране
Грег Бранч, основател на базираната в ОАЕ Branch Global Capital Advisors, смята, че може да се обсъди и отмяна на американските санкции върху Сирия при новото ѝ правителство. В същото време според съобщения в медиите администрацията на Тръмп ще обяви, че САЩ преименуват Персийския залив на Арабски залив, което ще бъде прието с въодушевление от арабските страни, но може да предизвика острия гняв на Иран в момент на деликатни преговори в ядрената област с Техеран.
Цените на петрола също ще бъдат в центъра на вниманието. Тръмп отдавна призовава страните от ОПЕК начело със Саудитска Арабия да добиват повече петрол, за да се понижат цените за американските потребители. По редица причини Саудитска Арабия прави точно това, но може да ѝ се наложи да промени курса през идните месеци, ако цените останат ниски и засегнат приходите на кралството.
В тази връзка финансирането ще бъде важна точка в дневния ред за кралството при посещението на Тръмп, счита Малик.
През ноември Саудитска Арабия обеща да инвестира 600 млрд. долара в САЩ по време на мандата на Тръмп, но също така има космически разходи за собствените си инвестиционни амбиции във Визия 2030. По-ниските цени на петрола на световния пазар и големите държавни разходи за проекти разшириха бюджетните дефицити за Рияд.
„При сегашните цени на петрола саудитците ще търсят по-голяма финансова подкрепа от Америка, докато се стремят да постигнат напредък със собствената си инвестиционна програма“, коментира Малик.