IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

ЕС ще преразгледа политическото и икономическото си споразумение с Израел

Блокираните помощи за Ивицата Газа и войната в региона са основните причини за решението на Брюксел

11:43 | 21.05.25 г. 1
Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Кая Калас. Снимка: Европейска комисия
Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Кая Калас. Снимка: Европейска комисия

Европейският съюз (ЕС) ще преразгледа политическото и икономическото си споразумение с Израел заради катастрофалната ситуация в Ивицата Газа, обяви върховният представител по въпросите на външната политика на блока Кая Калас късно във вторник.

Израел от седмици блокира помощите за обсадения анклав и разреши внасянето на малка част от тях през последните няколко дни, но те още не са разпределени, пише Politico. ООН предупреди по-рано във вторник за предстоящ масов глад, като алармира, че 14 хил. бебета са изложени на риск от смърт през следващите 48 часа.

„Ситуацията в Газа е катастрофална“, коментира Кая Калас. „Помощта, която Израел разреши, разбира се, е добре дошла, но е капка в морето. Помощта трябва да бъде предоставена незабавно, безпрепятствено и в голям мащаб, защото това е необходимо“, добавя тя.

„Изтъкнах тези точки и в разговорите си с израелски представители. Разговарях и с ООН и регионалните лидери. Необходим е натиск, за да се промени ситуацията“, добавя тя.

Външните министри на редица страни от ЕС изразяват подкрепа за инициативата, водена от Нидерландия, за преглед на споразумението - ход, който нидерландският външен министър Каспар Велдкамп предприе миналата седмица, като изпрати писмо до Калас.

Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел влезе в сила през 2000 г. и установява рамката за политически диалог по различни теми – от селското стопанство до свободния обмен на стоки. Преглед от ЕС, основан на опасения относно правата на палестинците от Ивицата Газа, би изпратил силен дипломатически сигнал.

„Това е важен европейски сигнал, че израелското правителство трябва напълно да премахне хуманитарната блокада“, коментира Велдкамп. „Същевременно трябва да продължим да работим за прекратяване на огъня, за освобождаване на заложниците, за предоставяне на хуманитарна помощ на нуждаещите се и за прекратяване на тази ужасна война“, добавя той.

Тонът на Кая Калас се промени миналата седмица, когато тя заяви, че подобна инициатива е малко вероятно да успее предвид неравномерната политическа подкрепа в ЕС за оказване на по-голям натиск върху Израел.

Израел навлезе в Ивицата Газа през октомври 2023 г., след като преди това бойци на групировката „Хамас“, която управлява анклава, нападнаха южните региони на страната, убиха над 1200 души и взеха стотици заложници. Войната опустоши голяма част от жилищния фонд и ключовата инфраструктура в Ивицата Газа и уби над 55 хил. души, според данни на палестинските здравни власти.

Доклад от 12 май на подкрепената от ООН Интегрирана класификация на фазите на продоволствената сигурност установява, че Газа е изложена на критичен риск от глад, а над 93% от населението е изправено пред кризисни нива на продоволствена несигурност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:43 | 21.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
Alex Silver
преди 1 месец
Оня дойчовец предпочете интелекта на своя хомяк, пред тая самовлюбена женица, чиято основна дейност е да плюе по РФ и да призовава за повече трупове на полето на боя. Когато повечето трупове стана от юропата, тогава дали ще се сети да запее друга песен?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още