IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Италия има амбиции да стане европейски газов център

Укрепването на инфраструктурата ще ѝ позволи да се превърне в централна точка за газа, пристигащ от Африка и Близкия изток

16:34 | 06.05.23 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

В стремежа си да постигне енергийна автономност от Русия, през последната година Итaлия заложи на природния газ и даде ход на нов план за доставки от Северна Африка и Близкия изток. Проектът обаче предизвика много критики, пише БТА.

През юни в Равена ще "акостира" нещо като плаваща фабрика. Става дума за "газовоз" - тристаметров кораб-цистерна, оборудван с големи резервоари за втечнен природен газ и инсталации, които могат отново да го върнат в газообразно състояние. От техническа гледна точка това е плаващо хранилище за съхранение и регазификация или кораб-регазификатор. Той ще акостира на осем километра от плажовете на Пунта Марина, на подходящ кей и ще е свързан с националната мрежа чрез нов 40-километров тръбопровод (кеят и газопроводът предстои да бъдат построени).

Подобен кораб пристигна и в пристанищния град Пиомбино в областта Тоскана през март сред множество полемики. Междувременно се строи нов газопровод между Сулмона в район Абруцо и Минербио в провинция Болоня, за да се подсили връзката между южната област Пулия и северната част на Адриатика - проект, който мнозина определят като стратегически, а други като излишен. 

Тези планове се сблъскват със съпротива от страна на граждански движения, еколози, а в някои случаи и на кметове и общини. Не става дума обаче само за отпор на локално равнище. Мрежа от политически и екологични движения и организации, която оспорва плана в общонационален мащаб, се присъедини към призива за протест на 6 май в Равена, пише италианското издание "Интернационале".

Регазификаторите и газопроводите са част от национална инвестиционна стратегия за укрепване на инфраструктурата за трансформиране на газа в енергия и намеренията на правителството на премиера Джорджа Мелони да заложи именно на това гориво. Според Националния орган за въглеводороди газът продължава да е незаменим. "Той ще гарантира енергийната сигурност на Италия по време на прехода към възобновяеми източници на електроенергия", пише на сайта на енергийния гигант Eni.

"Трябва да се тръгне от газовата инфраструктура, чието разширяване и развитие ще позволи на Италия, благодарение на централната ѝ позиция в Средиземно море, да се превърне в европейски център на газа". Това заяви през ноември, по време на изслушване пред екологична комисия от двете камари на парламента, министърът на околната среда и енергийната сигурност Джилберто Пикето Фратин.

Укрепването на регазификаторите, газопроводите и съоръженията за съхранение ще позволи на Италия да се превърне в централна точка за газа, пристигащ от находища в Африка и Близкия изток и насочен към Европа. 

За тази цел е необходимо да се увеличат и диверсифицират доставките на газ, което ще спомогне и за постигане на независимост от Русия. В тази връзка Джорджа Мелони посети Етиопия на 15 април, а в началото на годината предприе и пътувания до Алжир и Либия.

За момента това, което се знае, е, че има и нови договори със страни производителки на газ в Африка и Средиземноморието, в съответствие с разработената от Eni стратегия през пролетта на 2022 г., за да отговори на енергийната криза, породена от войната в Украйна. По време на посещенията си в Алжир и Либия Мелони бе придружавана от управляващия договор на Eni Клаудио Дескалци.

В действителност Алжир се е превърнал във водещ доставчик на газ, изпреварвайки Русия. Според данните на компанията за енергийна инфраструктура Snam през 2021 г. на руския газ са се полагали 40 на сто от общия внос, а на алжирския - почти 30 на сто. Миналата година делът на Русия е паднал до 16 на сто, а този на алжирския газ е нараснал до 34,3 на сто. 

По-голямата част от газa, който Италия внася, вече не постъпва от север (газопроводите от Русия), а от Средиземноморието - чрез газопровода Transmed, който свързва Алжир с Мадзара дел Вало в Сицилия, Greenstream от Либия, който "акостира" близо до Джела, и Трансадриатическия газопровод TAP, пресичащ Северна Гърция, Албания и Адриатическо море, за да пристигне в Пулия.

TAP е последният участък от най-дългия газопровод, тръгващ от Азербайджан, за да трансферира газа, който се извлича от Кавказкия регион, и въведен в експлоатация в края на 2020 г. Миналата година по него са транспортирани почти 10 милиарда кубични метра газ за Италия. През ноември миналата година Италия, Албания и Гърция са одобрили план за удвояване на това количество до 2027 г., а Рим сключва споразумения за увеличаване на доставките и със самия Азербайджан. Говори се и за нов газопровод Eastmed, който да транспортира газ от Източното Средиземноморие (находищата между Египет и Израел). 

Не бива да се забравя и втечненият природен газ, който през 2022 г. е покрил една пета от италианския внос чрез непрестанно движение на кораби цистерни от Катар и САЩ. В перспектива това количество ще нарасне благодарение на новите заводи за втечняване на газ на Eni в Мозамбик и Конго. 

Последна актуализация: 16:34 | 06.05.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
Василена
преди 11 месеца
До: borisovaaaaaaaНапълно ви подкрепям. Природният газ ще си остане най-добрият източник, както за нас, битовите потребители, така и за промишлеността. Инвестирахме преди години в газова инсталация и сме се убедили в предимствата му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
borisovaaaaaaa
преди 11 месеца
Ето как европейските държави си следват енергийните стратегии. Правилно, трябва да се набляга на природния газ, той е най-екологичното гориво, спестява ни доста въглеродни емисии и е част от бъдещето ни със сигурност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
aldy
преди 11 месеца
Къф газов център, ве? Газът го забраняват като съсипващ климата. От утре ще ядете скакалци, дървеняци, хлебоарки и торни бръмбари, защото започва поетапно редуциране на едрия рогат ***, като основна причина за глобалното затопляне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още