IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Растящите лихви тихомълком променят петролните пазари

Светът върви към по-ниски запаси от петрол в бъдеще заради растящите разходи за съхранение, смятат анализатори

10:57 | 06.07.23 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

За петролните „бикове“ едно от най-големите ограничения за цените тази година се превръща в попътен вятър, пише Bloomberg.

Спадът на цената на петрола с 10% от началото на 2023 г. смути очакванията на някои анализатори и трейдъри за трицифрена стойност след повторното отваряне на Китай за бизнес след отмяната на мерките срещу COVID-19.

Вместо това един от най-агресивните цикли за повишаване на лихвите от централните банки се превърна в спънка за търсенето и в същото време даде стимул на трейдърите да продават държан на склад петрол. Това подкрепи краткосрочното предлагане на пазара в момент, когато руският и иранският петролен износ също нараснаха.

Но сега, подкрепени от съкращенията на ОПЕК+ и същите тези повишени лихви, запасите показват признаци на начеващ спад. В момент, когато нарастващата цена на парите налага изваждането на барели от складовете, някои „бикове“ твърдят, че пазарът е близо до повратната си точка, с което създадоха предпоставки за още по-силен ръст на цените на суровия петрол в бъдеще.

„Никой не иска да държи наличности и смятам, че светът върви към по-ниски запаси в бъдеще“, каза Амрита Сен, съосновател и директор на отдела за анализи в компанията Energy Aspects, в интервю за Bloomberg TV миналия месец. „Ако ме питате какво ми липсва тази година, това е растящата стойност на капитала и въздействието ѝ върху пазара, а именно намаляването на запасите“, допълва той.

Цената на петрола намалява с началото на повишаването на лихвите. Графика: Bloomberg LP Цената на петрола намалява с началото на повишаването на лихвите. Графика: Bloomberg LP

Допълнителните разходи за складиране на петрол в период на трайно високи лихви са огромни.

Да вземем за пример товар от два милиона барела на цена от 80 долара. При лихва от 5% той би струвал на търговеца 8 млн. долара годишно, за да го държи на консигнация.

Това на практика означава, че той трябва да плаща още 30 цента на барел месечно, за да поддържа наличностите. Липсата на стимул за складиране се удвоява, когато по-късно петролът се търгува с отстъпка, близка до сегашната – това означава, че трейдърите са принудени да продават барели, които са държали на склад на загуба.

По-високите разходи за финансиране свиват печалбите и на петролните рафинерии, които купуват суров петрол и после продават горива като бензин и дизел.

Всичко това повишава шансовете светът да свикне с по-ниски нива на петролни наличности.

„По-високата стойност на капитала стимулира намаляването на запасите“, коментират анализатори от Goldman Sachs. „Свиването на наличностите спира, когато те достигнат ново, по-ниско равновесие“, посочват те.

Банката счита, че по-високите лихви са притиснали формата на фючърсната крива през идните три години с 8 долара на барел. Това е най-голямото въздействие по рода си от десетилетия, допълват анализаторите.

„Биковете“, чийто оптимизъм се оказва неоснователен от началото на тази година, твърдят, че големи петролни запаси се очаква да излязат на пазара.

Международната агенция за енергия (МАЕ) прогнозира търсене на суров петрол на ОПЕК и наличности от над 30 млн. барела дневно през второто полугодие на тази година.

Това е с почти два милиона барела дневно повече, отколкото картелът изпомпа миналия месец. В същото време звеното за енергийни анализи към американското правителство също прогнозира спад на запасите през второто полугодие.

Този фундаментален оптимизъм трябва едновременно да се бори с някои други, негативни, последици от по-високите лихви.

След първото повишение на лихвите от Федералния резерв цените на петрола са подложени на постоянен натиск. Протоколите от заседанието на Фед през юли показаха, че повечето ръководители на централната банка са съгласни, че вероятно ще се наложи ново затягане тази година.

Заради притесненията, че глобалното потребление на енергия ще пострада заради забавянето на икономиката инвеститорите се насочват към активи с по-висока доходност и по-малък риск. Кошница от 16 ETF-а, свързани с различни суровини, е напът да запише най-голямото си годишно изтичане на средства от поне 2006 г., сочат събрани от Bloomberg данни.

„Инвеститорите няма нужда да преследват толкова агресивно доходност като в нисколихвена среда“, коментира Уорън Патерсън, ръководител на отдела за суровинна стратегия в ING Groep.

2023 г. е напът да се превърне в годината с най-голямо изтичане на средства от ETF-и поне от 2006 г. насам. Графика: Bloomberg LP 2023 г. е напът да се превърне в годината с най-голямо изтичане на средства от ETF-и поне от 2006 г. насам. Графика: Bloomberg LP

Тази седмица лидерите на ОПЕК+ Саудитска Арабия и Русия удвоиха усилията си за затягане на пазара, като обещаха трайно намаляване на доставките следващия месец. Наред с признаците за спад на наличностите в САЩ „биковете“ твърдят, че се задава период на пазарна сила.

Въпросът сега е дали по-високите лихви ще подкрепят тази сила, като изпразнят складовете.

„При по-високи разходи за складиране, отговорът е очевиден, нали“, казва Гари Рос, дългогодишен петролен консултант, преквалифицирал се в хедж фонд мениджър в Black Gold Investors. „Не искате да трупате запаси с куцаща китайска икономика и растящи лихви. Нямахме избор, защото предлагането беше по-високо от търсенето, но сега посягаме към запасите“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:57 | 06.07.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
OHЯ
преди 10 месеца
Копейките не харесват това :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още