Американската финансова корпорация за международно развитие (US DFC) обмисля да инвестира повече от 4 млрд. злоти (975,7 млн. долара) за изграждането на първата ядрена електроцентрала в Полша, съобщава Ройтерс, цитирайки полската компания, участваща в програмата.
Тъй като Полша се стреми да намали зависимостта си от въглищата, които отделят въглероден диоксид, тя избра Westinghouse Electric да построи първата ядрена централа в страната на брега на Балтийско море.
Очаква се проектът да струва около 40 млрд. долара, като по план съоръжението трябва да заработи напълно до 2040 г.
„Участието на този важен субект (US DFC) има повече от просто финансово измерение за нас“, посочва Войчех Росински, директор на финансовия отдел в Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) - компанията, отговорна за развитието на ядрената енергия в Полша. „Това потвърждава интереса на администрацията на САЩ към нашия проект“, добавя той.
PEJ изтъква, че Експортно-импортната банка на САЩ (Exim Bank) вече е изразила интерес да задели около 70 млрд. злоти (17,08 млрд. долара) за проекта.
Миналата година бившият полски премиер Матеуш Моравецки обяви, че страната му планира да изгради няколко ядрени реактора с помощта на Westinghouse. Няколко месеца по-късно бяха подписани предварителните договори за строителството. То трябва да започне през 2026 г., а до средата на по-следващото десетилетие трябва да са готови шест реактора. Половината ще са произведени от САЩ, другите от Южна Корея - две страни, в които през последните месеци Полша направи големи поръчки и за оръжие, военни самолети и изтребители.
В опит да повиши енергийната си сигурност, да се откаже от въглищата и да засили връзките със САЩ, полското правителство избра Westinghouse и Bechtel да проектират и построят първите атомни реактори в страната. Премиерът Доналд Туск даде да се разбере още преди парламентарните избори, че желае да работи със САЩ по проекта.
Туск, бивш председател на Европейския съвет, обяви, че Полша трябва да се стреми към ядрена енергия „възможно най-бързо“ както по икономически, така и по политически причини. Около 70% от енергията в страната все още идва от въглища, като делът им в националния енергиен микс е по-голям от която и да е друга страна членка на Европейския съюз (ЕС).
преди 1 месец Exim bank ще финансира и нашите реактори с приблизително $8млрд (около 40% от общата цена), вероятно ще финансират и полските. С тази разлика, че нашите ще бъдат включени в мрежата 2034 най-късно, пък полските евентуално 2040. В случая сме доста по-оправни от тех. Факт! Дано издържат ру33ките самовари, че нещо напоследък се дънят ... А унгарците все още са на гьол! отговор Сигнализирай за неуместен коментар