За атака с дронове по едно от съоръженията на "Каспийския тръбопроводен консорциум" (КТК) - петролната станция "Кропоткинская", съобщават от компанията. Заради нанесените щети е ограничен износът на петрол от Казахстан през руска територия, използват се и обходни маршрути, за да бъдат осигурени доставките.
Акционерите в проекта са уведомени за атаката, в която са използвани седем дрона.
През станцията се осигуряват доставките на казахстански петрол към пристанището в Новоросийск, а оттам - с танкери до останалата част от света. През този маршрут минават и танкери с петрол от Казахстан за България, след като страната спря да купува руски петрол.
От компанията уточняват, че се прави оценка на пораженията. Персоналът е успял да предотврати разлив в Черно море. По информация на казахстански медии, цитиращи Министерството на енергетиката на страната, обаче износът петрол не е засегнат.
КТК е оператор на един от най-мащабните енергийни проекти в региона - тръбопроводът, доставящ петрол от Тенгиз до Новоросийск, е с дължина от повече от 1500 км. През него минава около две трети от износа на казахстански петрол, но също така и от руски находища в Каспийско море. Заради това смесване на петрола, който е близък по състав, Казахстан регистрира собствен сорт - KEBCO, за да може да продава петрола си без санкции от Запада.
Сред акционерите в КТК са Русия (24%), дъжавната петролна компания на Казахстан "КазМунайГаз" (19%), както и Chevron (15%), "Лукойл" (12,5%) и дъщерната компания на Shell BG Overseas (2%).