Френските ядрени централи и инсталираните в Европа мощности, използващи възобновяема енергия (ВЕИ), удържат към момента шоково поскъпване на електроенергията на континента, пише Bloomberg. Според данните ядрените реактори работят на максимален капацитет и покриват не само търсенето във Франция, но и в съседните държави, където традиционно цените са по-високи.
В първите пролетни дни и соларните панели се включват активно в производството на електроенергия.
Още в първите дни на конфликта в Близкия изток инвестиционното звено на ING прогнозира, че този път енергийната криза няма да бъде толкова тежка и една от причините е, че френските ядрени централи този път работят. През зимата на 2022 година, когато Русия нападна Украйна, голяма част от реакторите бяха спрени заради дефекти по корпуса.
Бурното развитие на зелената енергия също е плюс за Европа в момента.
Европа е силно зависима от вноса на природен газ, който се използва за отопление и за производство на електроенергия. След началото на войната в Украйна европейските газови централи дълго време стояха затворени заради рекордните цени на газа, но постепенно започнаха отново да работят.
От началото на март, когато започнаха военните действия и в Близкия изток цената на газа в Европа се е повишила с около 70%. Във вторник търговията на нидерландската платформа TTF затвори при цена от около 53 евро за мегаватчас.
Според данните на Bloomberg френските ядрени централи са произвели 44 гигаватчаса до сега през март. Изнесени са 11,5 гигаватчаса.


Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Доклад: Над 100 души в България са починали за година след употреба на фентанил
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Тейлър Лаутнър и съпругата му разкриха пола на бебето
Украйна трансформира войната с нови дронове със среден обсег
Най-накрая: Луис Хамилтън проговори за връзката с Ким Кардашян
Китай засилва влиянието си върху Северна Корея на фона на сближаването ѝ с Русия
Вижте с коя Шон Уайт замени Нина Добрев
преди 2 месеца До: Ironhorse ... Испания е третият по големина производител на стомана в Европейския съюз, с над 20 стоманодобивни завода, използващи предимно електродъгови пещи. През 2024 г. испанските производители на стомана са произвели приблизително 11,82 милиона тона, което показва устойчивост на международните пазари ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Скоро ще дойде разплатата с тази измама Зелена сделка, а Западът ще е деиндустриализиран, но ислямизиран.ЕС е мъртъв отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Испания и Португалия са с най-бруталните спирания на ел. захранване, защото няма балансиращи мощности на ВЕИ.В Испания и Португалия просто няма производство, монтажни цехове.В Испания не е останала и една леярна за преработка на метали, камо ли да имат заводи от типа на КЦМ, МДК Пирдоп, Асарел, Агрия, Агрополихим, Неохим или Центромет и т.н.Цяла Източна Испания е аргатин във Франция ... защо ли.Цената на тока е висока в Централн и Източна Европа, защото има индустрия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Интересно , защо означението на валутата евро не излиза в текста ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца А у нас , ранна пролет , 8:00 ФЕЦ колкото един хилядник ... :))) ... А всичките ВЕИта колкото два хилядника !! Ах какво виене ще настане от форумните енергетици , когато започнем да строим вятърните си паркове ... !! ... М/у другото батериите вече оказват влияние във вечерната търговия на борсата ... Хаха . Щели сме да горим въглища до 38-*** . Таратанци друзя енергетици !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Испания и Португалия на борсата електричеството е 19 за МВТч , Франция 16 , Германия 38 , Скандинавието 13-20 , въглищарско-ядрената сила България 87 ... интересно в Унгария , дето блажи от рассийски петрол и газ и има рассийски ядрени безаналогови техники - 122 ... Въобще държавите заложили на ВЕИ се радват на ниски цени . Факт !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар