IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Фотоволтаиците изпревариха въглищата в производството на ток в ЕС през 2024 г.

От 2019 г. насам соларната и вятърната енергия са спестили 59 млрд. евро на общността от внос на енергоресурси

14:56 | 23.01.25 г. 11
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

От 2019 г. насам, тоест от старта на европейската инициатива за Зелената сделка, добавените нови мощности от соларните и вятърните централи са спестили на страните от ЕС 59 млрд. евро от вноса на енергоресурси, сочат данни от годишния доклад на екологичната организация Ember. Според тях соларната енергия е във възход в общността и през 2024 година делът ѝ в енергийния микс за първи път изпреварва този на въглищата. За пета поредна година пък намалява делът на природния газ в ЕС.

Като цяло възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) вече имат дял от 47% в производството на електроенергия в ЕС. През 2019 г. този дял беше 34%. Използването на изкопаеми горива е на исторически минимум - 29%, спрямо 39% през 2019 г.

През миналата година соларните централи са произвели 304 тераватчаса електроенергия, или 11% от общата. За сравнение, делът на въглищата е 10% - 269 тераватчаса. Данните на еколозите сочат, че в много държави от ЕС въглищата вече не присъстват в производството на електроенергия, или делът им е под 5 на сто.

За пета поредна година намалява и делът на природния газ - до 15,7%. В ЕС газовите централи бяха сочени като ключови за зеления преход, но войната в Украйна показа силната зависимост на общността от вноса на суровината и промени нагласите. Общо делът на изкопаемите горива, включително и петрол, в енергийния микс на ЕС е почти 29%. В 14 от 26-те държави, в които има газови електроцентрали (без България), има спад на потреблението на газ, включително и в три от най-големите потребители - Италия, Испания и Нидерландия.

Анализите на Ember показват още, че най-големият енергоизточник на ЕС е ядрената енергия и делът на атомните централи се увеличава до 23,7% през миналата година, но това по-скоро е свързано с по-голямото производство във Франция, след като бяха преодоляни проблемите с пукнатините на реакторите на EDF.

През 2024 г. се възстановява и производството на водните централи, което в предишните години беше ограничено заради сушата в Европа.

Условията за производството на електроенергия от вятъра през миналата година обаче са по-лоши и затова делът на турбините се запазва почти без промяна въпреки присъединените нови мощности. Реално вятърът е вторият енергоизточник за ЕС през миналата година, след ядрените централи, със 17,4% дял в производството на електроенергия.

Потреблението на електроенергия започва да се възстановява след енергийната криза през 2022 г. и продължилия спад през 2023 година, сочат още от Ember. Ръстът засега е малък - от 1,2% и още не може да се оцени дали тенденцията ще се запази.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:57 | 23.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Екология и ESG виж още

Коментари

10
rate up comment 10 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 месеца
Прочее, никъде не споменават че, изключат ли се изцяло въпросните "само 10%", започва физическото разпадане на редица ЕЕС в ЕС и никакви 11% от ФЕЦ, не могат ги върна в работоспособно състояние. Ще рече, тежка Демагогия е надвиснала над ЕС на косъм, като Дамоклев меч а тези нехранимайковци, още ни засилват по Пързалката. Безумие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 месеца
До: гъбко: Бейбитата на Тръмполиньо не знаят що е сондажен мултиплекс и, продължат ли да "дрилят", ще получат още от същото: Кратно по-скъпо от възможното, Кратно по- НЕпроизводително от възможното и Кратно по-нисък КИВ (коеф.на извличане на въглеводородите) от възможното. Т.е. добивът им ще остане скъп и ресурсите "ще свършат" по-ранонот възможното. Няма лошо, щом ТАКА са решили. Само ТИ какво глаголиш, парче дунапрен за миене на чинии такова, остава Загадка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 2 месеца
До: Кухия зеленчук00 , "дрилинг", това е нещо ново! Нещо като ЛИЗЗинг на ДИРницци/амерканос/? Това ли ви снесоха от кОЗЯКА? Мноо сте зле!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 2
doba
преди 2 месеца
https://eso.bg/ , нуждае ли се от коментар, солари = НУЛА, перки = 1% , реалност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 2
Pyramid
преди 2 месеца
До: гъбко Ако ти си алкохолик, аз не съм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 15
гъбко
преди 2 месеца
До: Pyramid Таман време за първата ракия, а?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 17
гъбко
преди 2 месеца
До: Tikva007 Дрилинг Педро, дрилинг, а?! Има данни и са лесно достъпни ... :))) ... по-малко от половината от тази сума е отишла в Поднебесната! Найс, а?! СърбежЪт знаеш ли де е, Педро?! Ефективността е все по-голяма, и ножицата въглеводороди/фотоволтаици се отваря все повече. И веднъж спестени тези кинти се мултиплицират в годините напред ... туй е второто!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 15
Доктор_Проктор
преди 2 месеца
" Да ама панелите са произведени в Китай с руски ресурси "- това е новата мантра ! И слънцето и вятъра и те са руски и се произвеждат в Китай, разбира се водава за ВЕЦовете също :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 5
Pyramid
преди 2 месеца
Тези са хора на китайците: Реално, лъжат европейските наивници, и ги насочват да купуват (а, де факто, да и вестират) в китайската соларна индустрия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 5
Tikva007
преди 2 месеца
*От 2019 г. насам, тоест от старта на европейската инициатива за Зелената сделка, добавените нови мощности от соларните и вятърните централи са спестили на страните от ЕС 59 млрд. евро от вноса на енергоресурси* - А има ли данни, колко млрд. евро е похарчил ЕС, или казано иначе - налял в касичката на Китай, за внос на соларни и вятърни централи, батерии и всичко около малоуммната Зелена сделка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още