Ново проучване показва, че Световният океан се затопля четири пъти по-бързо, отколкото в края на 80-те години на миналия век. Тревожното ускорение помага да се обясни защо през 2023 г. и 2024 г. се наблюдават безпрецедентни температури на океаните - и по-екстремни бури, пише Bloomberg.
Тези констатации имат огромни последици за здравето на океаните, тъй като повишаването на температурите оказва влияние върху всичко - от кораловите рифове до риболова. Дългосрочните последици са още по-обезпокоителни, включително по-високо морско равнище, по-екстремни бури и по-чести и по-мащабни пожари, казва Кристофър Мерчант, водещ автор на изследването, публикувано в Environmental Research Letters във вторник.
„Изменението на климата се определя от океаните“, посочва ученият в областта на океаните и наблюдението на Земята. Новото изследване показва, че температурата на океаните през следващите 20 години може да се повиши повече, отколкото през последните 40 години, „със значителна разлика“.
Температурните рекорди, поставени през 2023 г., а след това надминати през 2024 г., изненадаха учените. Миналата година океанът достигна топлинен рекорд, който беше с 0,6 градуса по Целзий над средната стойност за периода 1981-2010 г. (Средната глобална температура беше още по-висока поради по-бързото нагряване на сушата).
Докато светът беше в плен на Ел Ниньо, естествено явление на затопляне в тропическия Тихи океан, топлинните аномалии, наблюдавани в световен мащаб, изглеждаха твърде големи, за да бъдат обяснени само с него. Причиненото от човека изменение на климата интуитивно изглеждаше като част от обяснението, а новото изследване е едно от първите убедителни доказателства, свързващи скорошното ускоряване на глобалното затопляне с изгарянето на изкопаеми горива, казва Ким Коб, директор на Института за околна среда и общество в Браун, САЩ.
Според нея е изключително важно да се разберат истинските щети от продължаващите емисии на изкопаеми горива и разходите за обществото. „Този документ предполага, че те са по-лоши, отколкото смятахме досега“, добавя експертът.
В статията са наблюдавани два набора от данни, единият от които разглежда температурата на морската повърхност, а другият проследява енергийния дисбаланс на Земята, който се получава, когато повече енергия от Слънцето се абсорбира от сушата и водата, отколкото се отделя обратно в Космоса.
След отчитане на естествената променливост от година на година, проучването показва, че тези явления се движат заедно в дългосрочен план. Температурата на океана сега се повишава с 0,27 градуса по Целзий на десетилетие в сравнение с 0,06 градуса по Целзий преди 40 години. Това ускорение се дължи на увеличаването на енергийния баланс на Земята, който е скочил приблизително два пъти от 2010 г. насам, тъй като концентрацията на парникови газове е нараснала, а топенето на ледовете води до това, че по-малко слънчева светлина се отразява обратно в Космоса, заключава проучването.
Температурите на световния океан достигат рекордни стойности в продължение на 450 дни подред между 2023 г. и началото на 2024 г., което спомага за появата на мощни урагани. Макар че част от това затопляне идва от Ел Ниньо, проучването показва, че 44% от рекордното затопляне е причинено от по-бързото поглъщане на топлина от океаните.
Затоплянето на океаните подхранва и други тревожни глобални промени. Полярният лед се топи по-бързо, отколкото се смяташе досега, и допринася за повишаване на морското равнище. Със затоплянето на планетата зачестяват и последствията на сушата, като опустошителните пожари в Калифорния през този сезон.
Способността на света да постигне целите си в областта на климата беше поставена под въпрос още преди встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп. Но тези усилия са поставени под още по-голямо съмнение, тъй като през първата седмица от мандата си той подписа укази за увеличаване на производството на изкопаеми горива и за спиране на договорите за офшорни вятърни проекти на федерална земя. Държавният глава също така се оплака от цената на законите, насочени към намаляване на емисиите на парникови газове, като замрази финансирането за някои от тях.
„Хората се възмущават от разходите за намаляване на въглеродните емисии“, казва Мърчант. „Въпреки че не е безплатно, то е изгодно, защото в дългосрочен план да не го правим е по-скъпо“, посочва той.
преди 2 месеца Двата свръх ентелекта по климата, с квалитетните източници по въпроса, дето омешват климатични новини + новини за посещения на извънземни + теологически спорове на тема откога рептилите са м/у нас + колко точно хлорен диоксид е необходим за да се предпазим от ковид19 ... в ежедневната си екзистенциална тирада - кой ми *** в потурите ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца "Причиненото от човека изменение на климата интуитивно изглеждаше като част от обяснението" вкуесни, топли, прокиснали измишльотини! Интуитивно долавям, че булшит потенциометърът е усилен до 11! Хапвайте топла, газирана клаймъхченч блевоч! Не се притеснявайте, колкото и да изядете, ще ви сипят още! Грабежът е за трилиони! Дай пари, да оправим времето! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца ОНЕЕ жреците на клаймъхченч пак откриха нещо, което се затопля по-бързо от всяко друго нещо - бързо, дайте им пари. ...Дай трилиона, лигавееше се Паниковски. Климатичните измишльотини с променено лице тичаха към океаните. Товарете парите в бурета и пращайте в Африка да ги разпределят, където трябва. Само като спрете да ядете месо, ще оправите времето отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Абе щом в ОНеНето се намери "експерт", който се изцепи, че глобалното затопляне на планетата е 99% следствие от човешката дейност, има ли смисъл повече да си губим времето с празно дърдорене? Щом се отрича основната роля на слънчевата активност, наличието на цикличност в промените на земната орбита, влиянието на космическите потоци енергия от Галактиката, а остава само пърррденето на секви ***, какво повече да говорим? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Земята НЕ УЛАВЯ, а получава повече енергия отвън. Отделно, има достатъчно мощни външни въздействия върху земното ядро и неговата активност. Нарастването на концентрацията на СО2 винаги досега е била СЛЕД нарастването на температурата. Разликите във времето са от порядъка на десетки до стотици години. Тръмп правилно се ориентира към приключването на чудната търговийка със "зелен хайвер". Кой взел, взел. До тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар