Сушите, проливните дъждове и пожарите от Азия до Северна и Южна Америка предизвикват опасения за реколтата и повишават цените на основните хранителни продукти. Това в крайна сметка може да доведе до по-високи сметки за прехрана в глобален мащаб, пише Bloomberg.
Индексът Bloomberg Agriculture Spot Index, който включва девет основни продукта, отбеляза месечен ръст от над 7%, или най-много от инвазията на Русия в Украйна, която доведе до рязко покачване на цените в началото на 2022 г. Макар че остава далеч от пика, това се случва в момент, когато фермите от Бразилия до Виетнам и Австралия се борят както с наводненията, така и с прекалено сухото време, което застрашава производството на захар, зърно и кафе.
„Напоследък сме свидетели на по-лоши метеорологични условия, които тласнаха цените нагоре, тъй като несигурността на предлагането означава, че купувачите са готови да платят повече“, коментира анализаторът от ANZ Майкъл Уайтхед.
Това е обрат в сравнение с началото на тази година, когато цените на хранителните продукти до голяма степен бяха контролирани от доброто предлагане и слабото търсене на ключови пазари като Китай. Ако тенденцията продължи, тя може да се отрази на цените в супермаркетите, смята Денис Вознесенски, заместник-директор по устойчива и селскостопанска икономика в Commonwealth Bank of Australia.
Селскостопанският индекс проследява основните продукти, които се използват за изхранване на добитъка, подслаждане на напитките и печене на хляб. По-малките култури като какаото, което е от съществено значение за производителите на шоколад, също поскъпнаха през 2024 г. след лошата реколта в Западна Африка, а климатичните смущения доведоха до скок на цените на зеленчуците в някои страни.
Повишаване на цените на селскостопанските култури. Изображение: Bloomberg
Фючърсите върху пшеницата в Чикаго поскъпнаха през септември поради опасенията, че лошото време в големите страни износителки може да доведе до допълнително намаляване на световните запаси, които вече са се насочили към деветгодишно дъно. Австралийските полета са застрашени както от суша, така и от слани, а липсата на дъжд в Черноморския регион ограничава подготвянето на реколтата за следващата година.
Междувременно фючърсите върху соята отбелязаха най-големия месечен ръст от две години насам, тъй като най-големият производител, Бразилия, се бори с най-тежката суша от десетилетия. Сушата, която ограничи темпото на ранната сеитба, вероятно ще се запази в някои райони. Пожари избухнаха и в полетата със захарна тръстика в страната, което доведе до поскъпване на фючърсите върху суровината с около 16% през този месец.
Цената на кафето „Арабика“ достигна най-високата си стойност от 2011 г. насам, тъй като лошото време се отразява на дърветата и през ключовия период на цъфтеж. Обикновено по-евтиният сорт кафе „Робуста“ също е засегнат от лошото време, което го прави почти толкова скъп. Сушата в „Кафеения пояс“ на Виетнам, последвана от проливни дъждове с наближаването на реколтата, навреди на продукцията на основния производител.
Кафето „Арабика“ поскъпва до най-високото си ниво от 13 години насам. Изображение: Bloomberg
На други места в Югоизточна Азия доставките на палмово масло се свиват, тъй като дърветата остаряват, което доведе до петмесечен връх на фючърсите и рядка премия спрямо конкурентното соево масло.
Всичко това означава повече проблеми по цялата верига на доставки - от фермерите, които се борят с кражбата на кафеени зърна, до потребителите, които плащат повече за ободряващата напитка. А хедж фондовете залагат на по-нататъшни повишения, като към 24 септември увеличават нетните си залози за захарта, соевия шрот и какаото.
Сушата в голяма част от северна и централна Бразилия вероятно ще продължи да застрашава реколтата в странат, заявиха анализатори на JPMorgan Chase & Co. в доклад от миналата седмица. Освен това, според Уайтхед, търговците следят напрежението в Близкия изток и Черно море и как резултатът от предстоящите избори в САЩ ще се отрази на търговските отношения с Китай.
„Съществува разумна степен на волатилност“, каза анализаторът. „С едното око гледаме към небето, а с другото - към политиката.“
преди 1 седмица Още от 17.09.24 "Иванов обърна внимание, че цената на царевицата е под 200 долара и това е нивото отпреди 15-20 години. Според него в целия зърнен сектор има стабилно предлагане и потребителите няма да усетят промени. Слънчогледовото семе е на стабилни нива от две години, като нерафинираното олио е достигнало над 1000 долара за тон. Реколтите са стабилни в целия регион, включително Русия и Украйна, и няма никакъв фактор, който да раздвижи цените на дребно нагоре" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица "Световното производство (на какао) може да надвиши търсенето с около 90 хил. тона, " това е от 27.09.24??? "В България имаме много добра реколта на зърнени култури, независимо че на определени места имаше пропадане и засушаване. В момента има свръхпроизводство на зърнени култури, независимо от климатичните проявления, а Русия има експортен потенциал" Това заяви Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) 17.09.24 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Интересен феномен - в статиите за производство на отделните суровини, последните гтодини са на РЕКОРДНИ НИВА при пшеница, при царевица, преди ден-два се пишеше нещо за огромен излишък при какаото - абе тук ги пише тия неща, в този сайт? А като има специализирана статия за клаъймътченч пропаганда и манипулация, винаги всичко е страх и ужас? ДА НЕ НИ ЛЪЖЕТЕ И МАНИПУЛИРАТЕ НЕЩО БЕЕЕЕ отговор Сигнализирай за неуместен коментар