IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Предлагат да се криминализира онлайн продажбата на лекарства с рецепта

Една и съща лекарствена опаковка се отчита към НЗОК повече от веднъж, алармират от фармацевтичната индустрия

21:30 | 10.06.25 г.
Снимка: freepik
Снимка: freepik

Да се криминализират онлайн продажбата на лекарства с рецепта и нелегалният внос на медикаменти предлагат асоциации от фармацевтичната индустрия. Темата беше обсъдена в рамките на дискусия "Верификацията на лекарствата в ЕС и България – бариера срещу фалшифицирането и финансовите злоупотреби“, организирана от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ).

Предложението е изпратено до институции със законодателна инициатива, каза Боряна Маринкова, директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.

От бранша настояват за наказателно преследване и санкции, включително лишаване от свобода, за незаконна търговия с лекарства. „Оказва се, че тези, които се занимават с контрабанда, или тези, които продават онлайн лекарства, не са елементи на законната верига за доставка, тоест компетентните органи в здравната система не може да им наложат дори административни санкции, защото те не са притежатели на лиценз“, посочи Маринкова. По думите  те остават в „едно сляпо петно, което се възползва от недоброто познаване на системата от страна на пациентите и съответно заплашва до голяма степен тяхната безопасност, качество на живот и дори би могло да има и фатални последствия". 

Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, припомни, че преди време е имало разследвания, в които е установено, че дадено лекарство се „мести“ в аптеки, намиращи се в различни градове в страната. "Това е схема, в която една и съща опаковка се отчита към НЗОК повече от веднъж, което е злоупотреба с публичен ресурс и ощетяване на компаниите, доставящи лекарствата", каза той. По думите му са били установени закононарушения за няколко милиона лева.

Системата за верификация на лекарствата у нас свързва производители, търговци на едро, аптеки, така че да се предотврати навлизането на фалшиви медикаменти в законната верига на снабдяване.

В България медикаменти по лекарско предписание се доставят от 260 фармацевтични компании, които изпращат данни към системата за верификация. Със системата са свързани над 99% от аптеките в страната, а всяка седмица в нея се изпълняват над четири милиона трансакции.   

През 2024 г. се наложи да се направи законово допълнение, с което се посочва, че лекарство, което не е отписано, няма да бъде заплатено от НЗОК, припомни Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Единната европейска система за верификация на лекарствата беше въведена през 2019 г., а българската система за верификация на лекарства е неразделна част от нея, каза Илияна Паунова, председател на БОВЛ. На всяка опаковка има уникален идентификационен код и сериен номер, който е уникален за всяка опаковка. Аптеките, болничните аптеки и търговците на едро са свързани с българската система, което дава възможност да верифицират и отписват всяка опаковка лекарство, отпускана по лекарско предписание.

Аптеките са длъжни да отписват уникалния идентификационен код при отпускане на всяка опаковка лекарство по лекарско предписание. Отписването предотвратява нарушения и гарантира, че дадено лекарство не е фалшиво. Ако при верификация в системата се установи нередност, системата изпраща сигнал до фармацевта, до производителя на лекарството, до БОВЛ и до европейския хъб. (по БНР и БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:08 | 10.06.25 г.
Най-четени новини
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

Финанси виж още