IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Boeing ще инвестира 1 млрд. евро в производството на 787 Dreamliner в Южна Каролина

Компанията ще наеме и още 500 работници в кампуса си край международното летище в Чарлстън

13:16 | 13.12.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Boeing Co. планира да инвестира 1 млрд. долара и ще наеме 500 работници в Южна Каролина, за да разшири производството на 787 Dreamliner и да се възползва от растящото търсене на широкофюзелажни самолети.

Проектът предвижда изграждане на допълнителен завод за окончателно сглобяване в кампуса на Boeing близо до международното летище Чарлстън, където вече се изграждат самолетите от въглероден композит, пише Bloomberg.

Операциите трябва да започнат до началото на 2027 г., казват от компанията.

Boeing планира и други проекти в региона, включително разширяване на близкия интериорен център.

Самолетостроителната компания обяви инвестицията в Южна Каролина, където работниците не са синдикализирани, месец след постигането на споразумение за прекратяване на 53-дневната стачка в традиционния производствен център в Сиатъл, отбелязва агенцията.

Главният изпълнителен директор на дружеството Кели Ортбърг полага сериозни усилия да набере 24 млрд. долара, за да облекчи финансовото напрежение заради стачката и спада в производството на 737, след като през януари 2024 г. панел на самолет се откъсна и падна при излитане в САЩ.

Производителят на самолети създаде своя кампус в Северен Чарлстън през 2009 г., месеци след предишната стачка на работниците в северозападната част на САЩ.

Компанията премести цялото си производство на 787 в Южна Каролина през 2021 г., а година по-късно разкри планове за добавяне на втора окончателна поточна линия към съществуващия си завод. По това време ръководството на Boeing коментира пред медии, че възнамерява да увеличи производството до 10 самолета месечно до 2025 г. Сега компанията очаква да постигне тази цел през 2026 г.

Производството е спряло наполовина на темпото, необходимо за постигането на целта, тъй като Boeing не се справя с недостига на седалки, топлообменници и други компоненти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:17 | 13.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още