IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Експерт: Мебелният бизнес има смесени ползи от дуалното обучение

Как се модернизира мебелната индустрия при все по-голямо потребление - коментира проф. Васил Живков

21:00 | 20.05.25 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Загубихме една стройна система за подготовка на професионални кадри в мебелната индустрия и сега отново трябва да я изграждаме. Този коментар направи проф. д-р Васил Живков, председател на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

„В малките населени места бизнесът работи за създаване на паралелки, свързани с подготовка в направление мебелна индустрия, интериор и вътрешна архитектура“, съобщи той. Проф. Живков посочи, че на този фон в София няма професионално училище, което да подготвя хора за мебелната промишленост. Той отбеляза, че ролята на държавата е да подкрепи с гарантирано фирансиране, както и да направи част от професиите защитени, а училищата да са сигурни, че ще имат гарантирани места за учениците.

„Едната посока, в която индустрията работи, е професионалното образование да се подкрепя с инициативите на професионалните гимназии и Министерството на образованието“, обясни професорът. Той подчерта, че има известни успехи с дуалното обучение, но отбеляза, че фирмите нямат контрол върху учениците и те често не ходят, закъсняват или не изпълняват задълженията си във фирмите. "Някои ученици смятат, че това е някакъв вариант на почивка. Има и деца, които наистина са мотивирани и после остават на работа във фирмите, но нямаме еднозначно впечатление, че това е напълно работеща система", е мнението на проф. Живков. Той смята, че причина за това е концентрацията на средното образование в езиковите гимназии през последните десетилерия за сметка на техникумите, които подготвяха кадри за индустрията и промишлеността.

Като негативен ефект от това Васил Живков изтъкна недостига на квалифицирана работна ръка на индустрията, въпреки че потреблението на мебели в България в момента е на добро ниво. Той посочи, че една от причините е и миграцията от малките градове към големите, след като мебелната и дъврообработващата промишленост са концентрирани в по-малки населени места.

„Предварителните данни на индустрията за 2024 г. показват, че потреблението на мебели в страната се е запазило на нивата от предната година. Строителството все още е в разгара си, което означава, че за тази и следващата година по принцип има добри перспективи за мебелната промишленост, както и дървообработващата, която върви пред нея“, прогнозира председателят на браншовата камара.

Защо навлизането на изкуствения интелект няма да е заплаха за професии, свързани с умения за работа с ръце? Увеличи ли се заплащането в мебелната индустрия? Какви мебели търсят клиентите? Как влияят цветовете и стиловете от модните мебелни тенденции? Кои са чуждестранните партньори на българската мебелна промишленост? Какви са екологичните предизвикателства пред мебелните фирми? Какво влияние имат търговските войни върху мебелната промишленост у нас? Има ли нелоялна конкуренция може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:20 | 20.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още