Най-големите петролни компании използваха последните тримесечни отчети, за да уверят инвеститорите, че остават стабилни при цени на петрола от 60 долара за барел.
Докато ExxonMobil, Chevron, Shell, BP и TotalEnergies обявяваха резултатите си за първото тримесечие и предоставиха насоки за второто и за останалата част от годината, цените на петрола завършваха един от най-лошите си месеци от години, в който потънаха до най-ниското си ниво от 2021 г., пише Oilprice.
Пазарният срив започна на 2 април, веднага след края на първото тримесечие, така че водещите международни петролни компании отчетоха сравнително добри резултати за първото тримесечие, с изключение на BP.
Но анализаторите бяха много по-заинтересовани да научат какво ще се случи по-нататък, отколкото какво се случва с печалбите и паричните потоци през първото тримесечие. Защото първото тримесечие може би е било последното „нормално“ тримесечие за известно време.
При цена на петрола около 60 долара за барел през второто тримесечие ще се наблюдават много по-слаби парични потоци от оперативна дейност и по-ниска печалба в сравнение с първото тримесечие.
„Готови сме за това“
Ръководителите на Big Oil (най-големите петролни компании в света – бел. ред.) изразиха увереност, че техните фирми могат и ще издържат на новия пазарен спад и ще продължат да възнаграждават акционерите с дивиденти.
Американската Exxon, която надмина очакванията на анализаторите благодарение на по-високото производство в Пермския басейн и Гвиана, изрази увереност, че структурните мерки и стъпите за засилен контрол върху разходите от последните няколко години са я подготвили да се справи с несигурната пазарна среда.
„На фона на този несигурен пазар нашите акционери могат да бъдат уверени, че сме създадени за това“, изтъква Дарън Уудс, председател и главен изпълнителен директор на Exxon. „Работата, която свършихме за трансформирането на нашата компания през последните осем години, ни позволява да се отличаваме във всяка среда“, добавя той.
Другият американски гигант, Chevron, ревизира надолу размера на обратните си изкупувания на акции за второто тримесечие до диапазон между 2 и 3,5 млрд. долара. Компанията обаче остава позитивна относно бъдещите парични потоци, тъй като развитието в Мексиканския залив и Казахстан се очаква да стимулира растежа. Chevron очаква 9 млрд. долара допълнителен свободен паричен поток при цени на петрола от 60 долара за барел.
В Европа Shell стартира поредното обратно изкупуване на акции на стойност 3,5 млрд. долара, запазвайки темпа, след като отчете печалба, засенчваща очакванията. Новата програма за обратно изкупуване на акции за следващите три месеца ще отбележи 14-тото поредно тримесечие с възнаграждение на акционерите на стойност най-малко 3 млрд. долара.
„През последните няколко години отделихме значително време за позициониране на тази компания, за да се уверим, че сме в състояние не само да я управляваме, основавайки се на фундаментални принципи, но и да я позиционираме така, че да може да се справя с несигурността“, заяви главният финансов директор на Shell Шинейд Горман.
Shell ще продължи да предоставя обратното изкупуване на акции при цена на петрола от 50 долара за барел и ще може да покрива дивидентите дори при цена от 40 долара за продължителен период от време, подчерта Горман.
Британската BP обаче намали с 1 млрд. долара тримесечната си програма за обратно изкупуване на акции, след като отчете по-слаба от очакваните печалба, значително по-нисък паричен поток и нарастващ нетен дълг за първото тримесечие.
Френската TotalEnergies междувременно остава уверена, че може да поддържа обратно изкупуване на акции на стойност 2 млрд. долара през второто тримесечие въпреки по-ниските цени на петрола.
Американската банка Morgan Stanley, която понижи прогнозите си за цената на петрола до 62,50 долара за барел, очаква обратните изкупувания на големите петролни компании да намалеят с между 10% и 50%, като нетният дълг на Big Oil междувременно ще се увеличи. Печалбите на тези компании се очаква да спаднат по-късно тази година, както и през 2026 г., което заплашва темпа на обратните изкупувания, тъй като значителен излишък на пазара на петрол би оказал низходящ натиск върху цените, прогнозира Morgan Stanley.
Повечето анализатори са съгласни, че няма да е необходимо за големите петролни компании да правят драстични промени при цена от 65 долара за барел, тъй като същите ще могат да покрият плащанията към акционерите на това ценово ниво. Ако обаче цените паднат до 60 долара и по-долу за по-дълъг период от време, ще трябва да се направят жертви, включително при капиталовите разходи и обратните изкупувания.